Cyrrus / Mil

Wydawnictwo: Egmont Polska
Cyrrus-Mil
komiksy
Łukasz

Dwie łączące się historie Cyrrus i Mil uznane zostały przez krytykę francuską za jedno z największych formalnych osiągnięć komiksu wszech czasów. W zamierzeniu autora miały zostać dopełnione częścią trzecią, Dian, która jednak nigdy nie powstała - i już nie powstanie. Oba przedstawione w tym zbiorczym tomie epizody ukazują kwestię przemijalności czasu, którego płynność została przedstawiona nie tylko w warstwie tekstowej opowieści, ale przede wszystkim w jej nietypowej konstrukcji i kompozycji. Urodzony w 1951 roku w Niemczech Andreas (właśc. Andreas Martens) jest wybitnym twórcą komiksu frankofońskiego, którego polscy czytelnicy znają z takich dzieł, jak Cromwell Stone czy Rork.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/strona-glowna/nowosci/komiks,1831.html

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/galeria,2,1831.html

PolishPopkulturę | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Mam wrażenie, że Andreas bardzo chciał napisać coś ambitnego, ale niestety koniec końców wyszła z tego niestrawna papka. Nie polecam, choć nie wykluczam, że może kiedyś, pewnego dnia, po pięćdziesiątej lekturze tego komiksu, odkryję wreszcie, co tak naprawdę autor miał na myśli i się zachwycę.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Pharas | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Andreas w najlepszej formie, taki jakiego znamy z dwóch pierwszych "Rorków" i "Cromwell Stone" - zarówno graficznie jak i fabularnie. W "Cyrrusie" na pierwszy plan wychodzi kwestia paradoksów czasowych. "Mil" z kolei to niemal traktat metafizyczny. Szkoda tylko, że nie powstała trzecia część. Czytać póki jest! Dla mnie komiks wybitny.

Ireksamb | 2015-09-27
Przeczytana: 26 września 2015

Mnie rozczarował:( Szczerze - nie rozumiem tego komiksu.

giera | 2016-04-20

(...) Cały cykl pierwotnie miał składać się z trzech albumów, zostały one zamówione u Andresa przez Les Humanoïdes Associés. Pierwszy ukazał się 1984 roku, a trzy lata później wyszedł Mil, czyli środkowa część trylogii. Trzecia część, mająca nosić tytuł Dian, nigdy się nie ukazała. A szkoda, tym bardziej, że miała być wspólnym dziełem Andreasa oraz panów: Ugolino Cossu, Philippe’a Foerstera i Philippe’a Bertheta – każdy miał przygotować pewną ilość plansz. W latach 90. ubiegłego wieku prawa do wspominanych komiksów nabyła oficyna Delcourt, która w 1993 roku wydała zbiorczy Cyrrus-Mil. Edycja polska oparta została na tym wydaniu.

Bohaterem Cyrrusa jest młody archeolog Cyrrus Foxe, na prośbę przyjaciela, angażujący się w prace wykopaliskowe na terenie niedawno odkrytej budowli, znajdującej się gdzieś w USA w środku pustyni. Znaleziony przez przypadek obiekt jest bardzo stary. Jego pochodzenie i przeznaczenie nie jest znane. Badacze przypuszczają, że kiedyś była to świątynia....

Tymoteusz | 2015-10-13
Przeczytana: 31 lipca 2015

Andreas lubi namieszać czytelnikowi w głowie i tworzyć wieloznaczne i wielopoziomowe fabuły. Tym razem chyba nieco przekombinował, ale wizualnie to nadal mistrzostwo świata.

Więcej w recenzji: http://shadowmage.nast.pl/2015/09/cyrrus-mil-andreas-recenzja/

kendo777 | 2016-01-21
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Nikt nie wie o co tak naprawdę chodzi w tym albumie, ale wszyscy go lubią. No to ja też dołączam do tej grupy. :)

Robert | 2019-05-17
Na półkach: Komiksy, Przeczytane, Posiadam