Orły imperium: Legion

Okładka książki Orły imperium: Legion Simon Scarrow
Okładka książki Orły imperium: Legion
Simon Scarrow Wydawnictwo: Książnica Cykl: Orły Imperium (tom 10) powieść historyczna
powieść historyczna
Orły Imperium (tom 10)
The Legion
Książnica
2015-06-24
2015-06-24
Robert J. Szmidt
Orły Imperium Simon Scarrow

To już 10 tom z cyklu Orły Imperium opowiadającym o przygodach Katona i Macro w rzymskich legionach. Tym razem akcja przeniosła się do Egiptu, gdzie główni bohaterowie trafili podczas pościgu za byłym gladiatorem Ajaksem. Patrząc całościowo na cykl podoba mi się zwłaszcza przemiana głównego bohatera Katona z nieopierzonego i strachliwego rekruta w oficera weterana, który nie boi się podejmować trudnych decyzji. Rozległość rzymskiego imperium pozwala też na prowadzenie akcji przez pola Brytanii, miasto Rzym, deltę Nilu czy syryjskie pustynie.

Tak czy inaczej polecam serię, z zaznaczeniem że raczej nie czytałbym kilku tomów po kolei, bo jednak formuła może się przejeść. Gdy czyta się te tomy rzadziej działa to dużo lepiej i ma się wrażenie, że wracamy do starych dobrych znajomych w postaci naszych rzymskich legionistów.

Dziesiąty tom „Orłów imperium” przeczytany i zaliczony, ale na razie chciałbym sobie zrobić przerwę od tej serii i sięgnąć po jakąś inną sagę historyczną. Może o wikingach? Kto wie. Zobaczymy. Tymczasem w „Legionie” dzieje się sporo i to niewątpliwy atut tej książki. Nie brak w niej akcji oraz świetnych scen batalistycznych, doprawiona szczyptą polityki sprawia, że czyta się ją wyśmienicie. Mamy też dalszy ciąg pościgu za gladiatorem Ajaksem, który sprzymierzył się z Nubijczykami. Ale trzeba by zacząć chyba od tego, że Macro i Katon lądują w Egipcie, będącym jedną z prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Czy uda im się złamać potęgę Nubii i dopaść Ajaksa?
„Legion” to świetna powieść, nie będę się rozpisywał, bo też nie ma o czym. Kto zna twórczość Simona Scarrowa wie, że to nazwisko to pewna marka, będąca gwarantem wysokiej jakości oraz dobrej rozrywki. Polecam. Siedem gwiazdek (bardzo dobra).

"Legion" to już 10-ta część cyklu "Orły Imperium", i chciałbym napisać o niej coś odkrywczego, ale się nie da. Bo Scarrow jest już na poziomie nieosiągalnym dla innych. "Legion" jak dla mnie jest taką nieformalną trzecią częścią trylogii, takim 'nawiasem' w cyklu - rzeczy tu przedstawione łączą się w pewien sposób z tym co było w "Centurionie" i "Gladiatorze";
mają tu miejsce wydarzenia mające swoje następstwa w kolejnych tomach. Tak w ogóle jeśli to nazwę nieformalną trylogią, to jej prologiem jest jeszcze wcześniejsza powieść w cyklu, numer sześć czyli "Przepowiednia" - tam jest geneza wszystkich wydarzeń przedstawionych w "Legionie".. W sumie to jest nieistotne; istotne jest to że takie książki czyta się z przyjemnością i zapartym tchem!

mają tu...

OCENA - 8/10 REWELACJA

„LEGION” Simona Scarrowa to kontynuacja poprzedniej części a mianowicie „GLADIATORA”. Muszę przyznać, że autorowi udało się utrzymać bardzo wysoki poziom, wciąż zaskakuje czytelnika głównie interesującą i przemyślaną fabułą. Przy takiej lekturze nie sposób się nudzić, uwielbiam ten cykl i sięgam z ogromną radością po każdy kolejny tom.

Powieść czyta się wspaniale, to ogromna dawka przygód, emocji oraz historii. Scarrow przyzwyczaił mnie do plastycznych obrazów opisywanych scen batalistycznych, tak jest i tym razem. Opisy są tak realne, że z łatwością przychodzi mi posiłkując się wyobraźnią poczuć atmosferę walk oraz być w centrum wydarzeń. Scarrow opanował tę sztukę do perfekcji, czytając dochodzi do nas brzęk stali, ból, krzyk, zapach krwi, rżenie koni, pot walczących Legionistów, bitewny szał, odwaga, determinacja, nieustępliwość, bohaterstwo.

Wspaniała lektura, po całym ciężkim dniu, zdecydowanie polecam innym czytelnikom, naprawdę warto zapoznać się z tą serią dobrze, że jeszcze mam kilka pozycji przed sobą. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Powieść czyta...

Mimo , że to już dziesiąta część przygód nieustraszonych oficerów legionów rzymskich Kantona i Macro , to nadal czyta się dobrze . Simon Scarrow pisze z pasją , a to przekłada się na sposób odbierania jego książek . Tym razem przenosimy się do Egiptu i wraz z oficerami ścigamy buntownika Ajaksa . Teraz przerwa i za chwilę kolejna część .

Dziesiąty tom przygód Macro i Katona przenosi nas do Egiptu. Nasi bohaterowie wyruszają doścignąć gladiatora Ajaksa który uciekł z Krety z garstką swoich towarzyszy. Bardzo rozwija się tu młody Katon który zostaje Trybunem i na chwile przejmuje dowodzenie Legionem Egipskim zwanym "Szakale". Teraz zamiast doświadczonego Macro dowodzenie przejmuje Katon. Bardzo fajna część która wprowadza również świetnie do kolejnej części już jedenastej. Mimo tak licznych książek, fabuła nie nudzi, poznajemy kolejne ciekawe lokacje i kolejnych przeciwników którzy stoją na drodze naszym bohaterom. Oczywiście dużo brudnej polityki, która nie pozwala naszym bohaterom spokojnie żyć. Jak zwykle polecam tą serię, a ta część mogę zaliczyć do jednej z najlepszych.

W "Legionie" mamy bezpośrednią kontynuację wydarzeń z "Gladiatora". Jednak zamiast Krety, tym razem autor przeniósł nas wraz ze swymi bohaterami, Katonem i Macro, do Egiptu, gdzie skrył się poszukiwany przez nich zbiegły gladiator Ajaks, przywódca buntu niewolników na Krecie.
I znów się działo. Nie mają łatwego życia nasi bohaterowie. Znów zostali uwikłani w krwawe starcia i wielką bitwę z zagrażającemu Egiptowi od południa, nubijskiemu księciu Karimowi i jego armii.
W powieści nie brakuje intryg, zdrad, plastycznych i niezwykle sugestywnych opisów krwawych walk, mnóstwa lejącej się krwi, a także mrożących krew w żyłach dramatycznych momentów. Były okrutne upały, historyczne miejsca, Nil i wielkie krokodyle, z których jeden nieźle "narozrabiał" na koniec...
Autor przybliżył nam Egipt, jako najważniejszą chyba rzymską prowincję, która oprócz generowania olbrzymich dochodów dla cesarza, była też głównym dostawcą zboża dla mieszkańców Rzymu. Więc jej utrata nie wchodziła w grę. Czy Katon i Macro podołają zadaniu?
Powieść, tak jak poprzednie, trzyma równy, doskonały poziom i czytałem ją z przyjemnością.
Gorąco polecam!

Kim są zatem główni bohaterzy książki dla osób mający po raz pierwszy kontakt z powieściami historycznymi Simona Scarrowa? Katon jest prefektem, który powoli, ale konsekwentnie buduje swoją ścieżkę kariery wojskowej. Jest osobą opanowaną, cierpliwą, rzadko ulegającą emocjom. Z kolei centurion Macro, zaprawiony w niezliczonych bojach weteran, stanowi przeciwieństwo prefekta. Jest twardym, porywczym i niezwykle wulgarnym żołnierzem. Śmiało można o nim napisać, że jest prawdziwą maszyną do zabijania wrogów Cesarstwa Rzymskiego.

Jak wspomniałem na początku, „Legion” stanowi kontynuację „Gladiatora”. Dwaj główni bohaterowie rozkazu cesarza Klaudiusza, otrzymują zadanie pochwycenia Ajaksa – żywego lub martwego. Przebiegły gladiator, zdążył w ciągu kilku miesięcy zebrać całkiem sporą armię złożoną ze zbiegłych gladiatorów oraz niewolników. Jak się okaże, Ajaks czyni nie tylko użytek z siły własnych mięśni, ale również intelektu, który pozwala mu wyjść cało z przeróżnych opresji, uniemożliwiając tym samym wykonanie zadania przez dwóch Rzymian.

W pogoni za Ajaksem, dwaj główni bohaterowie trafiają do „spichlerza Rzymu", czyli Egiptu. Na miejscu okazuję się, że są oni oskarżeni przez namiestnika prowincji Gajusza Petroniusza o uprawianie piractwa oraz rozbójnictwo. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, udaję im się z tego wyjść, zachowując nie tylko stanowiska, ale przede wszytskim swoje głowy. Kolejne rozdziały opisują żmudne zmagania dwóch bohaterów ze zbiegłym niewolnikiem. W międzyczasie, przychodzi im porzucić na chwilę zadanie pojmania Ajaksa, aby zaangażować się w sprawy XXII legionu, mającego powstrzymać atak nubijskiego księcia Talmisa.

Czytaj więcej: https://histmag.org/simon-scarrow-orly-imperium-legion-recenzja-11747

Kolejna udana wyprawa do świata starożytnego Rzymu.

Kolejna udana wyprawa do świata starożytnego Rzymu.

Jak ktoś już zaczął czytać Simona Scarrow i rzymskiego cyklu o dwóch legionistach, to łatwo z tym nie przestanie. Jest fabuła, jest intryga i są bohaterowie dobra i zła. W dobrej powieści nigdy tego nie zabraknie.

• Historyczne
  • Simon Scarrow