sztuka
varjo

"Profesor Zofia Abramowiczówna wykładała sztukę starożytną dla filologów klasycznych od 1958 roku przez trzydzieści (z krótkimi przerwami) lat i zajęcia te studenci uważali za jedne z najbardziej interesujących. Sława tych wykładów rozchodziła się na inne wydziały. Ilustracje, jakie na nich pokazywała, były dla nas, przy zamkniętych wówczas granicach, jedynym oknem na antyczny świat. Kiedy się one otworzyły, nie byliśmy dzięki tym zajęciom "barbarzyńcami w ogrodzie" w konfrontacji z zabytkami archeologicznymi in situ oraz zgromadzonymi w zagranicznych muzeach.
Wszyscy, którzy słuchali wykładów, pamiętają ich syntetyczność i bogactwo treści, a nade wszystko ich głęboko osobisty charakter. Zapiski z wykładów były dla wielu nie tylko pamiątką, lecz i przewodnikiem po starożytnych skarbach.
Dobrze więc, że doktorowie P. Nehring i Z. Nerczuk, ostatni słuchacze tych wykładów, postanowili oryginalne notatki Pani profesor opublikować w Wydawnictwie UMK, czym Uniwersytet spłaca niejako dług wdzięczności Autorce w piętnastą rocznicę jej śmierci."

(fragment recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Mariana Szarmacha)

źródło opisu: okładka

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!