Wielki Escapo

Tłumaczenie: Daniel Gizicki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Escapo
wielki, escapo, artysta, cyrkowy, komiks
komiksy

Niezwykła opowieść wyglądająca jak kolaż filmów Felliniego, stylistyki magazynu „Heavy Metal” i klasycznych komiksów Jacka Kirby'ego. „Wielki Escapo” opowiada historię artysty cyrkowego specjalizującego się w widowiskowych ucieczkach z pułapek. Nic nie jest w stanie go zatrzymać, oprócz... miłości. „Wielki Escapo” to medytacja o życiu, miłości i śmiertelności. Nie możesz jej przegapić. Komiks...

Komiks po raz pierwszy ukazał się w 1999 roku w wersji czarno-białej. Nowa edycja, w pełni kolorowa i na nowo zaprojektowana w dużym formacie, zawiera ponad pięćdziesiąt stron dodatków! Alternatywne zakończenie, nowa, dziesięciostronicowa opowieść czy rysunki wykonane przez zaproszonych przez Pope'a artystów czynią z komiksu edytorskie wydarzenie!

Na twórczość Pope'a wpływa zarówno japońska, jak i europejska tradycja ilustracji, dzięki czemu jego rysunki to połączenie powściągliwej elegancji i żonglerki stylów dopasowanych do opowiadanej historii.
„Publishers Weekly”

„Wielki Escapo” to obowiązkowa lektura dla fanów twórczości Pope'a i pokaz tego, co można jeszcze zrobić w ramach powieści graficznej.
Comicbookdaily.com

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

kapsel1997 | 2017-06-06

Mimo sporych gabarytów, to dwie krótkie historyjki na jeden wieczór - jedna o nieszczęśliwej miłości, druga o ucieczce przed śmiercią. Z głównego bohatera, tematyki i historii dałoby się wycisnąć długą, rozbudowaną serię, a tak mimo przyjemnej lektury i przepięknej kreski pozostaje gigantyczny niedosyt.

Hari_Seldon | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Opowieść o cyrkowym mistrzu ucieczek. Poznajemy tu jego życie codzienne – bardzo poruszająca jest jego samotność oraz problemy sercowe. Świetna jest też scena otwierająca pokazująca okoliczności narodzin protagonisty. Scenarzystę i rysownika, Paula Pope’a znam z komiksu „Batman – Year 100” i tam warstwa graficzna była dla mnie najsłabszą częścią dzieła. Za to tutaj Pope stanął na wysokości zadania – szczególnie widać to w bardzo dynamicznych scenach występów głównego bohatera – największe wrażenie zrobiła na mnie ucieczka z Kleszcza. To co jednak strasznie mnie zawiodło w historii, to nagłe urwanie fabuły – wątki zostały przez to niedokończone, a ja czułem się jakbym dostał jedynie wstęp do jakiejś ciekawszej historii. Strasznie mi to popsuło lekturę. Na plus trzeba jednak zaliczyć sposób wydania – całkiem sporo dodatków, a wśród nich nawet dodatkowa króciutka historyjka. Ten komiks mógł być arcydziełem, a tak to jedynie jest dobry.

xan4 | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Komiksowo, obrazowo, wizualnie

Gdy jakiś czas temu Maciek namawiał mnie na wprowadzenie komiksów na Szortal, nie wiedziałem, jak to się skończy, a właściwie nie wiedziałem, że ta idea rozwinie się tak dobrze. Współpracujemy z większością wydawnictw oferujących komiksy, do Maćka najpierw dołączyłem ja ze swoimi wynurzeniami, a teraz jeszcze Marek. Jest dobrze.

Piszę to dlatego, że wymyślając co napiszę w niniejszym omówieniu, miałem przemyślenia ogólno komiksowe. Mój młodszy syn znalazł w szafie Asterixy, o których prawie zapomniałem. Nie pamiętałem w ogóle, że kiedyś je kupiłem. Usiadłem sobie nad nimi i przeglądałem. I wtedy zacząłem wymyślać, jakie komiksy teraz tak naprawdę lubię. Bo kiedyś to wiadomo: Kajko i Kokosz, Tytusy, Jonka, Jonek i Kleks (zawsze byłem pewien, że autor to facet, jakoś nie dopuszczałem myśli, że może to być kobieta, myślałem, że ma na imię Paweł, ale ktoś kreseczki zapomniał), komiksy Tadeusza Baranowskiego, trochę fantastycznych i koniec. A teraz? Może...

NNN | 2015-08-24
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Czasami w tym serwisie brakuje mi połówek. Za warstwę graficzną daję 9, za fabułę 4. Wychodzi 6,5, ale w tym przypadku rozstrzygniecie zapada na niekorzyść ocenianego.

"Wielki Escapo" to bowiem pierwszorzędna wizualnie, za to mało porywająca fabularnie opowieść. Wątek miłosny jest ledwie liźnięty, zaś zakończenie całej historii nie porywa. Szkoda, bo biorąc do ręki dzieło uchodzące za legendarne spodziewałem się czegoś co najmniej bardzo dobrego, a skończyło się lekkim rozczarowaniem.

PolishPopkulturę | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Nuda, zero emocji. Chyba nie lubię twórczości Paula Pope, bo to już trzeci jego komiks, po Battling Boyu i Batmanie Year 100, który nie dość, że mnie nie porwał, to jeszcze pozostawił z poczuciem zmarnowanego czasu. Nie polecam, chyba że ktoś kupuje komiksy dla samej warstwy graficznej - ta jest nieziemska, i za nią samą daję cztery gwiazdki.

giera | 2015-07-03

W kilka miesięcy po rewelacyjnym Battling Boyu mam okazję przeczytać kolejny komiks Paula Pope’a. Wielki Escapo, bo o nim mowa, jest jednym z pierwszych albumów amerykańskiego twórcy. Pierwotna edycja, która ukazał się w 1999 roku, była czarno-biała i zawierała jedną opowieść. Ta przedstawia dwa różne, oddalone w czasie, epizody z życia największego na świecie artysty ucieczek.

Wielki Escapo nie jest kolesiem specjalnie pięknym. Na prawym policzku ma szpetne blizny, które ciągną się od kącika ust aż po kość policzkową i oczodół. Na scenie występuje w stroju szkieletora. Łatwego życia to nie ma. Jako członek wędrownej grupy cyrkowej wychodzi co wieczór na scenę, by dla uciechy publiczności, zadzierać ze śmiercią. Fabuła jest prosta, właściwie można ją streścić w kilku zdaniach. Skupia się na dwóch aspektach: niespełnionej miłości i nieuchronności śmierci. Nie ona jednak w moim przekonaniu stanowi clou i cel opowieści o mistrzu ucieczek. Historia jest drugorzędna i ma wymiar czysto...

Wkp | 2015-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2015

WIELKI POPE

Wielki Escapo. Mistrz ucieczek. Człowiek, który nie boi się niczego a śmiertelne pułapki to jego chleb powszedni. Prywatnie jest jednak straceńcem jakich pełno w grupie cyrkowej, w której przyszło mu żyć. Wrażliwy, wręcz kruchy, zakochany bez wzajemności w akrobatce Aerobelli… Jego praca staje się ujściem dla frustracji i samobójczych myśli, ale czy śmierć byłaby dla niego dobrym rozwiązaniem?

Kultowy komiks Paule Pope’a w końcu trafia na nasz rynek i robi to w wielkim stylu. To zresztą dobry rok dla autora – po tylu latach posuchy, kiedy to mogliśmy cieszyć się tylko przeciętnym „Batman: Złamany nos”, otrzymaliśmy nagle „Battling Boya”, „Wielkiego Escapo”… co przyniesie przyszłość? Miejmy nadzieję, że kolejne komiksy PP, nieśmiało liczę na opus magnum Pope’a, „Batman: Year 100” (trzech Esinerów nie dostaje się w końcu przypadkiem), póki co jednak możemy cieszyć się losami mistrza ucieczek, a jest czym.

Scenariusz to znakomita dramatyczna opowieść o niespełnionej...