Bois-Maury. Tom 1. Assunta

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Bois-Maury (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Bois Maury. Assunta.
bois, maury, assunta, rycerz, komiks
komiksy

Średniowieczna Francja, krucjaty, niebezpieczne szlaki handlowe i on – dzielny rycerz, który przez lata próbował odzyskać ojcowiznę. Gdy Aymarowi de Bois-Maury udaje się osiągnąć cel wojaczki i zniknąć za wieżami swojego zamku na scenę wkraczają jego potomkowie. Burzliwe losy kolejnych pokoleń Bois-Maury, w zmieniających się czasach, są tematem kontynuacji bestsellerowej serii „Wieże...

Burzliwe losy kolejnych pokoleń Bois-Maury, w zmieniających się czasach, są tematem kontynuacji bestsellerowej serii „Wieże Bois-Maury” Hermanna Huppena.

W pięciu tomach poznamy potomków dzielnego rycerza i będziemy mogli rozkoszować się wirtuozerskim rysunkiem belgijskiego mistrza komiksu.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

NieZnamSięToSięWypow | 2017-05-21

Cykl Wieże Bois-Maury dobiegł końca, lecz nie jest to równoznaczne z końcem komiksów o rodzie Bois-Maury. Assunta przedstawia nam losy rycerza Aymara, potomka głównego bohatera poprzedniej serii i jednocześnie jego imiennika.

Recenzja na wypowiemsie.pl:

Endriux | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Baaardzo pozytywne zaskoczenie. Po pierwszej serii dość sceptycznie podchodziłem do niniejszego tytułu i całe szczęście, że dałem się przekonać. Fabuła, bardzo ciekawa i wielowątkowa, tworzy zamkniętą całość, a postacie mimo że dość prosto zarysowane, są przekonywujące. Największym plusem są jednak rysunki, w końcu starannie narysowane twarze, ale największe uznania za kolorystykę, Po prostu obłędna.

Ireksamb | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Świetny początek nowej 2ej serii. Lepsza grafika i kolory aniżeli w 1ej serii.

kendo777 | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Ależ fajowe są te nowe Bois-Maury. Każdy dzieje się w innych czasach, w zupełnie innym miejscu i opowiada o jednym z potomków znanego z głównego cyklu rycerza Aymara.

Pierwszy sycylijski (koniec XIII wieku), jeszcze ze scenariuszem Hermanna, ma trochę podobny pomysł do W Poszukiwaniu Piotrusia Pana, czyli co jakiś czas na kadrze pojawia się wulkan (w komiksie Coseya lodowiec), który napawa strachem, bo nie wiadomo kiedy spowoduje katastrofę. Wydarzenia idą swoimi torami, ale nad wszystkim góruje natura, która może zmieść z powierzchni ziemi całe wioski. I faktycznie w obu przypadkach ma to znaczenie niebagatelne. Wielkie finały na lodowcu i wulkanie nadają komiksom Hermanna i Coseya - że tak to ujmę - epickości. Autor serii o rodzie Bois-Maury znowu skonstruował fajną opowieść, wprowadził kilka świetnie zarysowanych postaci, a połączenia ich losów raczej się nie domyślimy. Osobną sprawą jest zmiana stylu. W pierwszym tomie drugiego cyklu Hermann bardzo często używa farbek, są...

giera | 2015-06-27

(...) Fabuła przedstawiona w pierwszym albumie nowego cyklu, który nosi tytuł Assunta, bois mauryrozgrywa się w Palermo, Sperlindze, okolicach Caltanissetty oraz Etny. W okresie, gdy Sycylia znajdowała się pod panowaniem Francuzów, a królem był Karol I Andegaweński. Jego bezduszne rządy oraz wysokie podatki wywoływały protesty rdzennych mieszkańców. Doszło do rebelii i powszechnego powstania, które wybuchło w Palermo w poniedziałek wielkanocny (stąd nazwa nieszpory sycylijskie) 30 marca 1282 roku. Francuzi zostali rozgromieni i przegnani z wyspy, a na tronie zasiadł, pochodzący z Aragonii, Piotr III Wielki.

Głównym bohaterem odcinka jest Aymar de Bois-Maury (być może syn lub wnuk postaci z pierwotnego cyklu, ale szczegółów więzi rodzinnych scenarzysta nam nie zdradza), deszcz kamieniktóry walczy w drużynie rycerza Enguerranda po stronie Karola Andegaweńskiego. Razem z innymi żołdakami ścigają po całej Sycylii rudowłosą Concettę, która przewodzi miejscowej rebelii. Enguerrand i...