Naga małpa się bawi

Seria: Focus Cywilizacje
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
popularnonaukowa
MALOWANA

Badania dowodzą, że zabawa nie tylko sprzyja nauce, ale jest wręcz niezbędna, by skutecznie przyswoić sobie wiedzę. Zabawa rozwija, upiększa i ulepsza życie. Przynosi radość, odprężenie i twórcze pomysły. O najbardziej nietypowych rozrywkach można przeczytać prawie w każdym numerze miesięcznika "Focus" - w tym tomiku znajdziecie najlepsze teksty na ten temat. Z tej książki dowiecie się...

Z tej książki dowiecie się m.in.:
* Jak stać się niewidzialnym?
* Czego boimy się w horrorach?
* Dlaczego szkoły powinny być fajne?
* Czy nadal buduje się piramidy?
* Co mówią o nas ulubione piosenki?

źródło opisu: http://www.matras.pl/naga-malpa-sie-bawi,p,196171

źródło okładki: http://www.matras.pl/naga-malpa-sie-bawi,p,196171

Spośród umieszczonych tu artykułów, z całego zbioru wyróżniam najbardziej:
- "Market duchów" i "Najdroższy urząd świata" z rozdziału "Piramidy naszych czasów" - autorstwa Kazimierza Pytko.
- "Dzieje gumy i agrafki" z rozdziału "Ale to już było..." tekst autorstwa Piotra Szymczaka.
- "Twitter rewolucjonista" - artykuł autorstwa Joanny Nasierowskiej.
- "Kariera żenady" - czyli tekst Maxa Suskiego o obciachu.
- "Wszystkowiedzący" - czyli Katarzyna Świerczyńska w artykule o narodzinach wyszukiwarki Google.
- "Niedyskretny urok blogowania" - Marta Goslewska pisze w nim o blogach internetowych, kamerach internetowych i podglądaniu.

Jak to bywa przy tego typu zbiorach, nie wszystko mnie zainteresowało. Resztę artykułów określam jako niezłe.
Ogółem: książka ciekawa.

Gracjan | 2017-03-18
Przeczytana: 17 marca 2017

Cieniutki (w sensie objętościowym) zbiorek popularnonaukowych artykułów z Focusa, w większości bardzo dobrze napisanych, pełnych informacji, ciekawostek i inteligentnych refleksji. Świetna rozrywka.

„Naga małpa się bawi” (2014) zawiera krótsze i dłuższe teksty nt.: pomników megalomanii dzisiejszych polityków i biznesmenów, niewidzialności, ducha czasów i potrzeby zaistnienia pewnych wynalazków, Twittera, zjawiska UFO w ChRL, kiczu który staje się trendy i odwrotnie, motywu dziesięciu przykazań jako trampoliny dla marketingu i inspiracji do powstania innych dekalogów, preferencji muzycznych, marcepanu (the story of...), wyszukiwarki Google, potrzeby blogowania i związanych z tym niebezpieczeństw, nowych wyzwań stojących przed systemem edukacji, człowieka śniegu, społecznej roli horroru i ewolucji sztuki baletu. Tematyka różnorodna, mówiąca co nieco o specyfice pierwszych dekad XXI wieku. Artykuły łączy analityczne, racjonalne spojrzenie, z zacięciem socjologicznym (w końcu nazwa...