Chłopcy z ulicy Gorzałki

Wydawnictwo: W.A.B.
9788328020924
literatura piękna
Ag2S

O mocy i żądzy pieniądza oraz o jeszcze większej mocy i żądzy władzy. Przejmująca powieść o mocowaniu się z życiem na przełomie ustrojów. Specyficzny mikroświat ulicy Gorzałki, gdzie wychowuje się Jacek Kowalczyk, kształtuje osobowość młodego chłopca. Gdy dochodzi do tragedii, w której ojciec Jacka w alkoholowym amoku doprowadza do wybuchu gazu, chłopak traci oboje rodziców. Przechodzi...

Specyficzny mikroświat ulicy Gorzałki, gdzie wychowuje się Jacek Kowalczyk, kształtuje osobowość młodego chłopca. Gdy dochodzi do tragedii, w której ojciec Jacka w alkoholowym amoku doprowadza do wybuchu gazu, chłopak traci oboje rodziców. Przechodzi przyspieszony kurs dojrzewania – musi szybko stanąć na nogi, zaopiekować się młodszym, zamkniętym w sobie bratem. Znajomość z Adamem Kaźmierczakiem i jego kolegami o wątpliwej reputacji to dla Jacka przepustka do lepszego świata – szeleszczącego banknotami, pełnego przywilejów, ale i bandyckich wybryków.
Czy za pieniądze można kupić wszystko? Jaką cenę przyjdzie Jackowi za to zapłacić? Niezależnie od tego, jak daleko by nie uciekł od miejsca, w którym dorastał, to, co zabrał ze sobą z ulicy Gorzałki, nadal płynie w jego żyłach…

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Agnieszka | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Po pierwszych stronach myślałam, ze to książka o chlaniu wódy i ludziach co jej za kołnierz nie wylewają.
Ale nie jest, a przynajmniej nie w głównym wątku. Choć jak mówi klasyk „to tradycja narodowa”, a szczególnie dla „pierwszego wolnego pokolenia skażonego peerelem”.

Bardzo mi się podobało. Mimo swojej drastyczności.
Najbardziej chyba prowadzony przez głównego bohatera dialog wewnętrzny.
Jak to miewał mówić, jego prywatna schizofrenia.

Świetna historia, wielowątkowa, osadzona w realiach Polski przechodzącej transformacje.
Zastanawiam się tylko ile z tych historii wydarzyło się naprawdę ?

Dodam, ze książkę kupiłam w hurtowni na Ordona w Warszawie za całe 5 zł...

Anillana | 2018-11-01

Poddałam się po około 100 stronach. Natłok brzydoty, przemocy, wszystkiego co złe i odrażające był dla mnie nie do wytrzymania.

Bitel | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

Już czytając opis książki wiedziałem,że to są moje klimaty i muszę ją sobie zamówić,nie pomyliłem się.Głównym bohaterem jest Jacek Kowalczyk,który jako narrator pierwszoosobowy opowiada o swoich losach od dzieciństwa do wieku średniego.Tematyka niemal jak z książek Masy,tylko dużo lepsza literacko,o wiele ciekawsza.Ulica Gorzałki to zbiorowisko wszelkiego rodzaju "elementu" i "społecznego marginesu".Z takiego środowiska wywodzi się główny bohater,mający ojca pijaka,młodszego brata i zastraszaną,przyzwyczajoną do życia w patologii matkę.Od małego bohater chce wydostać się za wszelką cenę z nędzy,nie interesują go półśrodki,zrobi on wszystko dla pieniędzy i materialnych dóbr.Poznaje na swojej drodze Waldiego,niesłychanie ważną rolę w jego życiu odegra również miejscowy finansista Adam,z którym to w późniejszych latach przyjdzie mu wojować na śmierć i życie.To opowieść o gangsterce,handlu narkotykami,morderstwach,porwaniach,politycznych machlojkach,szantażach i oszustwach.To historia...

Roman Dłużniewski | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

REWELACJA!!!

Nie spotkałem się jeszcze z tak doskonałym przedstawieniem okresu tzw. transformacji. A książka jest nie tylko o tym. To snująca się opowieść o okresie komuny, przełomie lat 89/90 i późniejszej 'demokracji'.
Opowieść snuta jest przez przestępcę - 'biznesmena'.
Dzieciństwo z ojcem pijakiem, pierwsze samodzielne pieniądze, prochy, zabójstwa, więzienie.
A wszystko to pokazane na tle rodzących się bandyckich fortun, chorych układów na linii przestępcy - milicja/policja - prokuratura, parodii wyborów samorządowych.
Jest tylko jeden Bóg. Kesz. Szmal. Tylko on się liczy.

Książka dla mniej wyrobionych czytelników może być trudna w odbiorze. Mały druk, brak dialogów, ciągnący się na bezdechu monolog.

Warto się przemóc, naprawdę.

POLECAM!!!

allison | 2018-08-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Ależ to była ostra jazda bez trzymanki!

"Chłopcy z ulicy Gorzałki" to barwna, wciągająca, ale i dająca wiele do myślenia opowieść o chłopaku pochodzącym z patologicznej rodziny.
Jacek, mimo iż jest inteligentny, nienawidzi szkoły, jak sam mówi - do głowy wchodzi mu tylko to, co może przydać się w życiu, a konkretnie w zdobywaniu pieniędzy.
Jego kontakty z przestępczym światem zaczynają się bardzo szybko. Nastolatek pragnie stać się taki, jak jego gotów na wszystko starszy kumpel-sąsiad oraz nowo poznani biznesmeni.
O swoich burzliwych perypetiach bohater opowiada, nie owijając niczego w bawełnę, stąd wulgarny, ale i niesamowicie soczysty język. Trudno jednak wyobrazić sobie, by Jacek ze swoimi doświadczeniami miał mówić w stonowany sposób.

"Chłopcy z ulicy Gorzałki" to także intrygująca książka o Polsce ostatnich dekad minionego wieku, zwłaszcza w okresie ustrojowego przełomu, gdy rodziły się wielkie fortuny, często zdobywane w nieuczciwy sposób.
Kontakty świata...

szynkaser | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Niemałe i pozytywne zaskoczenie.
Książkę chciałem odłożyć po pierwszych 30 stronach. Świat marginesu, wulgaryzmów mnóstwo, narracja bardzo specyficzna.
I cieszę się że nie odłożyłem. Jedna z lepszych pozycji jakie czytałem ostatnio. Po tych pierwszych zniechęcających stronach świat wykreowany przez autora wręcz wsysa. Styl przestaje przeszkadzać, bohaterowie są wielowymiarowi, sama opowieść niezwykle ciekawa.
Myślę, że śmiało mogę porównać tę książkę do "Prawdziwy gangster. Od żołnierza mafii do kokainowego kowboja i tajnego współpracownika władz" - jest to podobna opowieść, w małomiasteczkowej, polskiej wersji i czytaniu towarzyszyły mi podobne odczucia.
Miłośnikom mocnych wrażeń polecam bardzo!

Jacek Kowalczyk to chłopiec pochodzący z nieciekawej,złej dzielnicy z ulicy Gorzałki jest półsierotą. W wyniku tragedii dochodzącej w jego domu ojciec chłopca doprowadza do wybuchu gazu, Jacek traci obojga rodziców. Wychowuje go babcia, musi przejść przyspieszony kurs dojrzewania, żeby stanąć szybko na własne nogi by zaopiekować się swym młodszym, zamkniętym, cichym w sobie bratem. Gdy zawiera znajomość z Adamem Kaźmierczakiem oraz jego koleżkami o wątpliwej, szemranej reputacji to jest dla Jacka jakaś przepustka do lepszego świata, dla kasy i pełnych ku temu przywilejów rządzącym tym światem chce zwyciężać, być zwycięzcą. Wpada w złe towarzystwo pakuje się w kłopoty.

Historia przejmująca, życiowa to powieść o mocowaniu się z życiem na przełomie ustrojów. O mocy i żądzy pieniądza, a także większej mocy, żądzy władzy.
Nie jest to powieść łatwa, jest trudna w odbiorze, lecz bardzo ciekawa, dobra spotkanie bardzo udane miałam z autorem Rafałem Szamburskim, którego czytałam.
Wciągnęła...

Sabina | 2017-10-17

Dobry poczatek, potem juz tylko mega nudne i wulgarne.

mariusz6 | 2017-02-05
Przeczytana: 2016 rok

Nie mogłem przestać czytać..każda kartka pochłaniała jak bagno…wciągała i zachwycała. Nie mogło być inaczej- bo chodziłem po ulicach, które opisuje autor, rozmawiałem z ludźmi, których opisuje autor. Mnóstwo historii tej powieści to autentyczne wydarzenia...i to było tak pasjonujące, tak porywające. Kilkoro bohaterów pewnie przeczytało tą pozycję ze zgrozą...ale jak opowiadali mi wtajemniczeni- to działo się naprawdę.
Szamburski w zgrabny sposób połączył kilkanaście różnych historii w jedną fabułę, obdarzył nimi (historiami) kilka postaci...i stworzył toś naprawdę porywającego. Jak dla mnie powieść niedoceniona, nieodkryta...

emindflow | 2016-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Niesamowita, przejmująca powieść.
To rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat historia chłopaka dorastającego w patologicznym środowisku, który za cel postawił sobie zdobycie bogactwa i władzy, jako jedyny sposób zmiany dotychczasowego życia. Wszelkie przeszkody na tej drodze pokonuje bez żadnych hamulców moralnych, wszystkimi dostępnymi środkami. Korupcja, zdrada, przemoc czy nawet morderstwo - to bez znaczenia, jeśli tylko prowadzi do celu.
Wszystko to dzieje się w okresie przemian ustrojowych, które autor ukazuje przez pryzmat mechanizmów powstawania nowych fortun czy „elit” politycznych.
Wydźwięk tej opowieści jest wstrząsający poprzez jej realizm i dosłowność.
To nie jest lekka i łatwa lektura, nie tylko z powodu języka i sposobu narracji, ale przede wszystkim tematyki, która we współczesnej polskiej literaturze jest wstydliwie pomijana.
Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Zdecydowanie warto przeczytać.