Funkcja noweli w strukturze gatunków literatury rzymskiej

Cykl: Prace Komisji Filologii Klasycznej (tom 14)
Wydawnictwo: Ossolineum
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Elevander

Tematem pracy jest obecność noweli w strukturze gatunkowej literatury rzymskiej w okresie od I w. p.n.e. do II w. n.e. Autor analizuje funkcje noweli w epice, historiografii, powieści, a także - w mniejszej skali - satyrze i retoryce.

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://antykwariatpodkarpacki.pl/media/produkty/45...»

Elevander | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Książkę tę polecono mi niedawno i rzeczywiście muszę przyznać, że jest to opracowanie z bardzo wysokiej naukowej półki. Autor śledzi występowanie noweli w poszczególnych gatunkach literatury rzymskiej najwięcej miejsca poświęcając epice, historiografii i powieści. Lektura tej pracy pozwala w sposób pełniejszy spojrzeć na tę literaturę i dojrzeć w niej jeszcze więcej różnych niuansów i szczegółów. Dobrze, że analizie zostali poddani także mniej znani twórcy łacińscy, np. Syliusz Italikus, czy Waleriusz Flakkus - to pozwala wyjść z zaklętego kręgu Wergiliusza, Owidiusza i Horacego. O tych trzech ostatnich poetach też oczywiście sporo Stabryła napisał. Ogólnie rzecz biorąc bardzo dobra książka dla filologów klasycznych.

Tomasz Babnis