Bóg, Trąba i Ojczyzna

Wydawnictwo: Znak
Bóg, Trąba i Ojczyzna
literatura piękna
chiave

Antologia zręcznych parodii najbardziej znanych wierszy polskich, których ukrytym, acz głównym bohaterem okazuje się Słoń, ”ten wielki przyjaciel Polski”.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,1363,Bog-traba-i-ojczyzna

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,1363,Bog-traba-i-ojczyzna

| 2015-06-17
Przeczytana: maj 2015

Bóg. Honor. Ojczyzna.
Serio? Serio, serio.

Wciąż są ludzie dla których najlżejsze muśniecie tej Triady, choćby najmniejszym puszkiem ironii, oznacza gniazda skalanie, niesmak i zażenowanie, a w odpowiedzi ze smyczy demona "patriotyzmu" spuszczenie, aby gryzł i osądzał innych.

Zastanawia mnie jak słaba musi być tych osób wiara, jak splamiony honor, jak bardzo ograniczony horyzont miłości do miejsca narodzin, że taki strach się budzi na słowa.

I to jakie słowa. Ironiczne, prześmiewcze i lekkie. Jak puszek.

Barańczak zabawił się konwencją, trochę poigrał z wierszami innych poetów i co się stało? Zatrzęsły się ponoć jakieś fundamenty tożsamości narodowej i nie wiem czy przypadkiem nie legła ona już całkiem w ruinie. Puszek ironii opadł na tę budowlę, tyle tysiącleci budowaną, i obalił ją jak żul piwo. Matko, jaki wstyd. Żeby choć słoń to zrobił, zwierz potężny, zawsze jakoś byśmy mogli wpisać to w naszą martyrologię i uznać za śmierć z honorem, a tak...

---

Synestezja:...

chiave | 2015-06-15

To jedna z tych książek, które – nieoczekiwanie dla mnie samej – uświadamiają mi mój własny stosunek do spraw, nad którymi wśród codziennej dreptaniny nie zastanawiam się może wystarczająco często. Już sam tytuł budzi mój niesmak i sprzeciw jako wyraz pewnej szczególnej postawy – charakterystycznego dla części środowisk intelektualnych i artystycznych, nasyconego kpiną dystansu do tradycji narodowej, zarówno literackiej jak historycznej.
Barańczak bierze na ząb klasyczne utwory polskiej poezji – od Reja poczynając, na Rymkiewiczu kończąc i, w myśl powiedzonka "słoń a sprawa polska" poddaje je przeróbce, głównym tematem każdego czyniąc słonia. Niby dowcipnie, niby inteligentnie, niby erudycyjnie – a jednak ten zbiorek pastiszów nie podoba mi się i napełnia jakimś dziwnym zażenowaniem. Stanowi wyśmienity przykład salonowej wersji „pedagogiki wstydu”: krygowania się, chichotania i podkreślania własnego dystansu do tego, co należy do fundamentów naszej kulturowej tożsamości. Książka...