Jan Brzechwa dzieciom

Seria: Biblioteczka przedszkolaka
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
emik84

Przepięknie ilustrowane książki z bajkami i wierszykami dla najmłodszych.
Wspólne czytanie na głos buduje szczególną więź emocjonalną między rodzicami a dziećmi, oraz rozbudza w najmłodszych ciekowość świata.

Super wydanie obejmujące szeroki zakres twórczości Brzechwy, z "Pchłą Szachrajką" na czele. Swoją drogą polecam wybitny spektakl teatralny (oczywiście mowa o Pchle Szachrajce) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Myślę, że nie tylko dzieci uwielbiają wiersze Brzechwy a w tej książce znajdują się również dzieła mniej znane takie jak: "Szelmostwa lisa Witalisa", "Baśń o korsarzu Palemonie", "Za króla Jelonka", czy "Baśń o stalowym jeżu".

Octopus | 2017-09-06
Przeczytana: 1970 rok

Najpierw czytała mi mama, a gdy już umiała składać literki w słowa sama sięgnęłam po te wierszyki.
Czytało się szybko, łatwo zapadały w pamięć :)
Do dziś mogę cytować fragmenty z pamięci.

Drobinka | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Książka zawiera liczne popularne bajki (jest więc np. "Samochwała", "Leń", "Ptasie plotki", "Kaczka dziwaczka", "Kwoka", "Sójka", "Żuraw i czapla", "Sum", "Koziołeczek", "Tygrys", "Entliczek-pentliczek", "Tańcowała igła z nitką", "Pomidor", "Na wyspach Bergamutach", "Na straganie", i "Tydzień").
Poza tym umieszczono fragmenty o Panu Kleksie - na zachętę.
Posiadaczom zbioru "Sto bajek" polecam raczej jako uzupełnienie biblioteczki o "Pchłę Szachrajkę", "Baśń o korsarzu Palemonie", "Baśń o stalowym jeżu", "Szelmostwa lisa Witalisa", "Za króla Jelonka", "Trzy wesołe krasnoludki" i "Opowiedział dzięcioł sowie".
Gdybym musiała wybierać tylko jedną z tych książek, wybrałabym jednak "Sto bajek".

Ervisha | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Wiersze Jana Brzechwy uwielbiam od dziecka: miłe, przyjemne, piękne... Chwytają za serca, urzekają swoją treścią, zapadają w pamięć i uczą... Dla dużych i małych - ludzi w każdym wieku. Na takich wierszykach powinny wychowywać się dzieci :)

Z Janem Brzechwą nikogo raczej zapoznawać nie muszę, zna go każdy dorosły i wie, że warto aby każde dziecko miało jego twórczość blisko siebie. Jest to wartość przekazywana z pokolenia na pokolenie, z dużym sentymentem ale przede wszystkim Jan Brzechwa po prostu zachwyca. Cóż więcej dodać? chyba już tylko mogę postawić kropkę.

emik84 | 2015-06-14

Każdy przedszkolak ma w domu swoją małą biblioteczkę. Myślę, że powinno się w niej znaleźć również miejsce na poezję ulubionego twórcy maluchów - Jana Brzechwy. A, że dzieci przywiązują ogromną uwagę do ilustracji dlatego z pewnością zachwyci je bardzo kolorowa książeczka pt. „Jan Brzechwa dzieciom”. W środku najmłodsi znajdą trzy popularnie znane i lubiane wiersze Brzechwy tj.: Grzyby, Kaczka-dziwaczka oraz Katar.

Książeczka jest solidnie wydana, grube karty oprawione są w twardą wypełnioną gąbką okładkę. Każdy z utworów jest bogato ilustrowany. Ilustracje są duże a tekst rozciągnięty na kilka stron i napisany dużą wyraźną czcionką.

Myślę, że nie ma sensu przybliżanie wam tematyki wierszy Brzechwy, bo wydaje mi się, że to wie każdy. Na pewno warto zaopatrzyć biblioteczkę malucha w taką właśnie publikację bo pomijając już sam fakt, że jest to klasyka polskiej literatury dziecięcej, poezja autora jest ponadczasowa, pełna humoru, interesująca i zwyczajnie ogromnie podoba się...

Mysza_99 | 2015-05-25
Przeczytana: 23 maja 2015

Obiecałam sobie, że będzie to pierwsza książka, jaką kupię mojej córce. I pierwsza, którą razem przeczytamy od deski do deski. Kupiłam już dawno, czytałyśmy na wyrywki, ale dopiero teraz, kiedy dziecię starsze i bardziej świadome treści wyruszyłyśmy w podróż po cudownych światach kreowanych przez autora.

Oprócz znanych i lubianych przez malucha wierszyków, które wałkujemy niemalże od urodzenia, poznałyśmy (dziecię poznało, mama sobie odświeżyła) kilka dłuższych bajek, z których dziecku najmniej do gustu przypadła "Za króla Jelonka", a mnie "Pchła Szachrajka". Na opowieść o pchle zawsze miałam alergię. Za to rozpływam się nad "Baśnią o korsarzu Palemonie". Czytałyśmy ją już kilka razy i zdecydowanie obie bawimy się przy niej tak samo dobrze.

"Brzechwa dzieciom", to pozycja obowiązkowa w każdej domowej biblioteczce. Skarbnica najważniejszych tekstów każdego dzieciństwa - i o jajku, które było mądrzejsze od kury, i o leniu na tapczanie, i o Stasiu Pytalskim, który doprowadził matkę...

ziza | 2014-09-28

Wspaniale wydany i prześlicznie ilustrowany zbiór. Minusem są urywki Akademii pana Kleksa, które są jak dla mnie zwykłą reklamówką.

Dominika | 2014-06-27

Sentymentalne wiersze czytane na dobranoc przez mamę.

Martina | 2013-11-19
Przeczytana: 02 listopada 2013

It's ok ;) Es difícil de leer si usted es de España, así como más de Argentina :) (Trudno przeczytac jesli sie nie jest z Polski)