Nierówność, która zabija. Jak globalny wzrost nierówności niszczy życie milionów i jak z tym walczyć

Tłumaczenie: Paweł Tomanek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Nierówność nie dotyczy tylko zasobności naszych portfeli. To pewien społeczno-kulturowy porządek, który dla większości ludzi oznacza gorsze zdrowie, słabszą edukację, mniej szacunku i brak możliwości dalszego rozwoju. W swojej książce Göran Therborn twierdzi, że nierówność w dosłownym sensie zabija – jej globalny wzrost prowadzi do przedwczesnej śmierci milionów. Dotyczy to również krajów rozwiniętych – zabójczy wpływ rosnących nierówności można obserwować także w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania czy Finlandia. Nie jest to jednak wyłącznie ponury obraz współczesnego świata. Therborn w równym stopniu przedstawia istniejące programy oraz metody poprawy warunków życia i zmniejszania społecznych nierówności: od Indii i innych krajów azjatyckich po Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej. Nierówność napisana równie jasnym i zwięzłym, co bezwzględnym, stylem jest propozycją systemowego spojrzenia na problem globalnej nierówności, propozycją łączącą w sobie ogrom materiału empirycznego z oryginalnym opracowaniem teoretycznym.

źródło opisu: http://myslec.pwn.pl/Ksiazki/Socjologia/Nierownosc-ktora-zabija

źródło okładki: http://myslec.pwn.pl/Ksiazki/Socjologia/Nierownosc-ktora-zabija

AnnaSikorska | 2015-12-29

Nierówność zdaniem wielu badaczy istniała od zawsze, przez co jest postrzegana jako naturalna. Podział na społeczne role już stawał się przyczyną powstawania lepszych i gorszych, zamożniejszych i biedniejszych, wiedzących więcej i nieuświadomionych mas. Historia ludzkości pamięta czasy niewolnictwa, chłopstwa i wielkich panów oraz obecnego podziału na biednych (zależnych od banków) i bogatych (zarządzających bankami), odciętych od informacji i posiadających dostęp do wiedzy. Do pierwszej grupy należą ludzie, którzy sobie radzą z otoczeniem i warunkami, ale nie zabraknie wśród nich i takich, dla których przetrwanie kolejnego dnia jest prawdziwym wyzwaniem. Bieda zmusza ludzi do zaglądania do kontenerów, zbierania tego, co inny wyrzucą. Ta nierówność blokuje możliwości realizacji własnych możliwości osób biednych i często prowadzi do śmierci głodowej, z braku wiedzy, dyskryminacji, stresu, braku poczucia bezpieczeństwa. Wielka przepaść między posiadającymi i niemającymi niczego jest...

koszczu | 2015-09-30
Przeczytana: 23 września 2015

Polecam rozmowę z autorem: http://wiadomosci.wp.pl/kat,141202,title,Prof-Gran-Therborn-o-nierownosciach-ubodzy-zawsze-beda-placili-podatki,wid,17875838,wiadomosc.html?ticaid=115add&_ticrsn=5