8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja
Katia

W 2008 roku Adam Wiedemann odbierając Nagrodę Literacką Gdynia powiedział: `Tak się po prostu zastanawiam, czy trzeba być wybitnym poetą, żeby dostać nagrodę, czy też trzeba dostać nagrodę, żeby zostać wybitnym poetą`. Śmiało mógłbym teraz zadać podobne pytania w kontekście niniejszego posłowia i przyznaję - zadawałem je z każdą kolejną lekturą wierszy autora Szamb na pożegnanie i z każdą zapisaną stroną. Zaraz jednak pojawiały się nowe pytania: czy rzecz, którą tutaj piszę, mogłaby przeświadczyć o wybitności jego bohatera? czy `wybitność` nie jest równoznaczna z `wybiciem`? i czyj profil miałbym wybijać? i na jakiej monecie? dlaczego ten wizerunek jawił mi się zawsze już jako błędny i zawieszony w tęsknocie? czyżby błędność i nostalgia przedstawiały mi tę poezję w jej niemożliwości? Wszystkie te pytania tłumaczą się same. Powiedziałem: kończę, wracam do początku.(Z posłowia Macieja Topolskiego)

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/domy-schadzek/

źródło okładki: http://archiwum6.kwartalnik.eu/47/htm/krytyka/derda_wideman2.jpg

Stepan_Astachow | 2017-05-22

Ciekawe, że pojedyncze tomiki jakoś mnie nie zachwycały (tzn. nie mogłem się przyczepić, lecz też swobodnie wejść w ten indywidualny świat) i dopiero potrzebowałem wyboru, który czyta się jak monumentalny, tenże pojedynczy zbiór wierszy bez podziału na okresy, tomiki, ażeby w pełni docenić kunszt pisarski Wiedemanna i jego zdolność obserwacji. Poezja Wiedemanna na każdy dzień w roku? Czemu nie!