Krótki zarys historii tańca i baletu

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
historia tańca
hobby

Krótki zarys dziejów tańca i baletu pozostaje nadal w swym drugim, poprawionym i rozszerzonym wydaniu próbą zebrania rozproszonego po licznych publikacjach materiału historycznego i opracowania go w formie podręcznika. Forma ta dyktowała konieczność wybrania tylko najważniejszych faktów i zjawisk z uwzględnieniem elementów o mniejszym znaczeniu, tych, których znajomość konieczna jest dla zrozumienia całokształtu rozwoju historycznego sztuki tanecznej. Do elementów tego rodzaju zaliczam też, pominięte w pierwszym wydaniu, krótkie informacje o początkach baletu w Ameryce, Niemczech, Austrii, Czechach i na Wegrzech; jego rozwój w tych krajach w XX w. wymaga wyjaśnienia narodowego tła historycznego tych zjawisk. Mimo selekcji materiału tresciowego jego obfitość zmusza do ujęcia w bardzo skondensowanej formie, nie pozwalającej na urozmaicenie anegdotą czy bardziej swobodną impresją literacką. Celem moim było jedynie przygotowanie zwięzłego kompedium wiadomości historycznych o tańcu i balecie, w nadziei, że zarówno treść podręcznika, jak i zamieszczona na końcu bibliografia przedmiotu rozbudzą zainteresowanie czytelników i staną się wskazówką do dalszego samodzielnego uzupełniania wiedzy o tej gałęzi sztuki.(Od Autora)

źródło opisu: www.pwm.com.pl

źródło okładki: www.pwm.com.pl

Sagittaire | 2016-03-28
Na półkach: Autor POLSKA, BALET, Przeczytane

Jedna z niewielu wartościowych książek o balecie w języku polskim.

Książka potrzebna mi była do zdania egzaminu maturalnego i dyplomowego z Wiedzy o tańcu, jako luźna lektura niezbyt interesująca (przynajmniej dla mnie)

Sandra | 2016-03-03
Na półkach: Balet, Przeczytane