Mały człowiek Tom

Wydawnictwo: Sonia Draga
Tom, petit Tom, tout petit homme, Tom
Bożena Sęk
Ag2S

Jedenastoletni Tom mieszka w starej przyczepie kempingowej z Joss, swoją matką (młodą jak na matkę jedenastolatka – urodziła go, mając niespełna czternaście lat). Ponieważ Joss lubi się zabawić i wyskoczyć gdzieś na weekend ze znajomymi, Tom często zostaje sam. I musi sobie radzić. Jedzenie zdobywa w pobliskich ogródkach, lecz bardzo uważa, aby go nie przyłapano i nie zabrano do domu dziecka (mama go postraszyła, że może się tak zdarzyć, a wtedy ona nic na to nie poradzi). Pewnego wieczoru, gdy penetruje nowy ogródek w poszukiwaniu zaopatrzenia, natrafia na Madeleine (93 lata) leżącą na grządce kapusty, zapłakaną, ponieważ nie może wstać. Biedna staruszka zapewne by tam umarła, gdyby nie napatoczył się Tom...

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Anna | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Czytając recenzję tej książki (jak na razie brak opinii o niej na LC) sądziłam, że będzie to kolejna pozycja z tych przygnębiających, o nieletnich i nieodpowiedzialnych matkach, nie potrafiących zająć się swoim dzieckiem. I tu się rozczarowałam i to bardzo pozytywnie.
Książka owszem pokazuje nam samotną kobietę - Joss, która w wieku 14 lat urodziła syna; dziś chłopiec ma 11 lat. Trudno im żyć, często nie mają za co kupić jedzenia, ale dzięki sprytowi Toma, podbierającego warzywa z sąsiednich ogródków, jakoś udaje im się przetrwać. Czasem Joss dorywczo zarobi nieco pieniędzy. Chłopiec niekiedy wydaje się bardziej dojrzały niż jego matka, która nie za bardzo interesuje się tym, co robi syn, co nie znaczy, że go nie kocha, że go całkowicie zaniedbuje. Prawdę o nim pozna później.
To piękna książka o miłości, odpowiedzialności, wspieraniu w potrzebie, umiejętności odpłacania się dobrem, cechach których tak na co dzień brak, a których tyle skumulowało się w "małym człowieku...

zaczytana | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Książkę czyta się chwilę, ale pozostaje na zawsze.

Elwira | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Barbara Constantine pięknie pisze o miłości i to o wielu jej rodzajach – odcieniach (matki do dziecka, czy jednego człowieka do drugiego – często osób zupełnie sobie obcych). Jest tu też miejsce dla rozważań na temat odpowiedzialności, sprawiedliwości, sporo refleksji na temat empatii i relacji międzyludzkich.
Być może niektóre zbiegi okoliczności „zastanawiają”, ale czy tak się czasem nie zdarza w życiu, że „przypadki chodzą po ludziach”?

Historia małego człowieka Toma urzeka, jest z gatunku tych które nas oczarują i trzymają w tym „uroku” jeszcze długo po skończeniu lektury. Bo wszyscy, marzymy, tęsknimy, szukamy swojej drogi czy miejsca na ziemi, nie tylko mały człowiek Tom.

Wszyscy, nawet jeśli się do tego głośno nie przyznajemy pragniemy lepszego życia z kimś do kochania. I o tym głównie jest ta książka, choć niewielka objętościowo, to w zawartość bardzo, bardzo mocno zasobna.

neko | 2016-05-24
Przeczytana: 22 maja 2016

Słodkie, sielankowe, urocze,nierealne, ale ...przyjemne w czytaniu.

elau66wr | 2017-01-17
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Ciepła opowieść o dojrzewaniu, dorastaniu, miłości, która mimo lat, wciąż tkwi na dnie serca. O nadziei, że warto czekać na lepszy los.
Historia Joss, 25-letniej kobiety i jej syna, Toma, jedenastolatka, zamieszkujących w przyczepie. Nie jest im łatwo, ale jakoś sobie radzą.
Pewnego dnia Tom zapuścił się rowerem trochę dalej niż zawsze. I tu zaczyna się piękna opowieść, jak to życie płata figla. Losy ludzkie są ze sobą połączone, a świat wcale nie jest taki wielki.

Kto chętny zapraszam: https://ksiazkizzakladkami.blogspot.com/2017/01/barbara-constantine-may-czowiek-tom.html

Patrycja | 2015-09-27
Przeczytana: 20 września 2015

Mały człowiek Tom jest tak naprawdę Małym (tylko z racji wieku) - nade wszystko- Wielkim Człowiekiem Tomem.
Małych rozmiarów książeczka ma wielką moc- hipnotyzuje. Zwięzła, zbudowana na bazie krótkich obrazów, mało słów, które połyka się momentalnie, za to niosących wiele treści. Jedna z najbardziej wartościowych książek, na jakie się natknęłam.

Mariola Pomykaj | 2016-01-24

Autor: Barbara Constantine
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 8 lipca 2015
Ilość stron: 288

Marzenia drogo nie kosztują...

cyt.: "Mały człowiek Tom" Barbara Constantine

Dziecięce marzenia potrafią otworzyć nawet zatrzaśnięte mocno drzwi. Niczym niepohamowana, dziecięca fantazja, przenosi dzieci w światy nawet te bardzo odległe.
Przecież "marzenia drogo nie kosztują".
O czym marzył jedenastoletni, tytułowy Tom, bohater powieści francuskiej pisarki Barbary Constantine?
Miejsce i czas, w których żyje mały chłopiec, jest mniej istotna. Domyślam się, że we Francji, kraju pisarki i współcześnie, znakiem czego jest telefon komórkowy. Istotniejszy, według mnie, jest tutaj fakt, że bieda i samotność, mieszkają pod każdą szerokością geograficzną i w każdych czasach. Jest też zawarta tu głęboka prawda, iż bieda nie zawsze oznacza patologię, a samotność nie dotyka wyłącznie starych ludzi.

Jednym z marzeń Toma, było, by mieć drewniane, prawdziwe...

Justyna | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

"Mały człowiek Tom" to bardzo prosta i bardzo budująca historia małego chłopca, który sam musi zmagać się z trudami życia codziennego. Tom mieszka z młodą, nieodpowiedzialną matką w przyczepie kempingowej, ale kiedy idąc kraść warzywa z ogródka sąsiadki spotyka ją leżąca w grządce i pomaga jej, jego życie zupełnie się zmienia. Opieka nad staruszką i jej zwierzętami oraz przyjaźń z dawnym znajomym matki zmieniają nie tylko jego ale też jego matkę.

agata | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Pierwsze strony nie zapowiadały takiej rewelacji. Niepozorna "objętościowo" "książeczka", a zawiera tak wiele treści. Nic dodać, polecam przeczytać.

Alex_new | 2016-02-15
Przeczytana: luty 2016

szalenie fajne, może dlatego że tak bardzo mało prawdopodobne... a szkoda