Triki psychiki

Seria: Focus Psychologia
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
isabelle142

Jak się zmienia nasz mózg pod wpływem technologii? Jak sobie radzi we współczesnym świecie? Dziennie wchłania 34 gigabajty danych - to odpowiednik 100 tysięcy słów. Nic więc dziwnego, że bywa przeładowany, a wtedy nasza czujność i zdolność do trzeźwej oceny sytuacji gwałtownie się zmniejszają. Co się dzieje, gdy zasypia rozum zmęczony nadmiarem bodźców? "Focus" bada ludzką świadomość i podświadomość, by poznać rządzące nimi mechanizmy.

Z tej książki dowiecie się m. in.:

- Czy medytacja zmienia mózg?
- Dlaczego warto mieć koszmarne sny?
- Czy można amputować strach?
- Jak się nie dać wkręcić sprzedawcom?
- Po czym poznać kłamcę?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: google

Johel | 2019-02-01

Zbiór tekstów różnych autorów. Książeczka bardziej popularna niż popularnonaukowa, nie przeładowana fachową terminologią, dla zainteresowanych tematyką na poziomie amatorskim. Bardzo przyzwoita pozycja w swojej klasie.

isabelle142 | 2018-11-16
Na półkach: Przeczytane, Podana dalej
Przeczytana: 15 listopada 2018

Dość przeciętna pozycja. Trochę ciekawostek tutaj było, ale bez szału.

megakruker | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Jedyne co z tej ksiazki wynioslem to kiedy badajac ludzi podali im szklanke pepsi i coca coli czesciej wybierali pepsi a kiedy sie ich pytano co wola to ze coca cole. Nic poza tym ciekawego w tym malym zbiorze nie ma. Nie ma tez zadnych ciekawych wskazowek ani czegos czym mozna by bylo zablysnac w towarzystwie. Najlepsze w tym wszystkim bylo o oku. Z tresci mozna wywnioskowac jakie jest ono niedoskonale. A pozniej jest chwalone i wywyzszane pod niebiosa za jego ulomnosci. Ogolnie tak. Te niedoskonale oko daje nam dzieki swojej niedoskonalosci wiele możliwosci i dzieki temu jest ołrajt. O co tu kaman? Stek bzdur i tyle. Tytuł mylny. Jesli psychologowie naukowcy zajmuja sie takimi bzdurnymi badaniami jak w tej ksiazeczce to w koncu naprawde udowodnią ze oni pochodzą od malpy.

Paweł Marchel | 2018-03-28
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Kiedyś już czytałem tę książkę. Nie pamiętam jednak, czy przeczytałem ją całą cz we fragmentach. Sięgnąłem więc po nią ponownie. Książkę tworzą artykuły dotyczące mózgu. Część z nich jest ciekawsza - z mojego punktu widzenia - część z nich mniej interesująca dla mnie. Poszczególne części mają następujące tytuły:
Czy mózg może zrozumieć sam siebie
Triki psychiki
Mózg uczony
Umysł zdalnie sterowany
Mózg przeładowany
Hipnoza jak strzykawka, sugestia jak lek
Demony ze snów
Ciekawy artykuł o tym, jak senne koszmary wpływają na mózg i wpływ ten nie jest wcale negatywny
Homo neurobiologicus rusza na zakupy
Artykuł o tym, jak jesteśmy zachęcani do zakupów
Jasna strona ciemności
Mózg w kawałkach
Strach amputowany
Artykuł dotyczy obszaru w mózgu, który odpowiedzialny jest za odczuwanie strachu. Jego wycięcie sprawia, że człowiek niczego się nie boi. Podany został przykład kobiety z uszkodzonym tym obszarem. Wspomniane zostały także zagrożenia, jakie są z tym związane.
W...

Przeczytana: 29 marca 2016

Bardzo ciekawa dla osób interesujących się psychologią, biologią, medycyną, nauką, badaniami (chyba wszystkie kategorie). Osobiście bardzo lubię takie klimaty. Jest tu wiele ciekawostek dotyczących naszego mózgu, różnych sytuacji. Wiele przydatnych informacji. Książka opisana stylem "suchych faktów" i nie każdemu może przypaść do gustu. Godna polecenia. :-)