Zabytkowe cmentarze na kresach wschodnich drugiej Rzeczypospolite. Województwo wileńskie na obszarze Republiki Białorusi

Wydawnictwo: DiG
historia

Hasła katalogu to zwięzłe noty zawierające dostępne lub najbardziej istotne dane historyczne, charakterystyki cmentarzy wraz z omówieniem najbardziej wartościowych pod względem historycznym lub artystycznym nagrobków i ich dokumentacja fotograficzna. Teksty uzupełnione są mapami oraz planami charakteryzującymi układ przestrzenny wybranych cmentarzy. Autorzy zdają sobie sprawę z niedoskonałości, pewnych luk i pominięć wynikających z braku źródeł, opracowań, niedostępności archiwów białoruskich czy możliwości dotarcia do obiektów. Zadanie było niełatwe. Mamy jednak nadzieję, że wydawnictwo to uzupełni stan badań, przybliży problematykę i udokumentuje trwale to, co odchodzi.

Bogusław | 2013-10-29