Cud w Piotrawinie: opowiadania

Wydawnictwo: Czytelnik
okularnica

Nowy tom prozy Tadeusza Łopalewskiego zawiera trzy opowieści, osnute na tle dziejów Polski. Pierwsza - tytułowa- sięga do wczesnego średniowiecza, przedstawiając w ujęciu literackim głośną legendę o wskrzeszeniu rycerza Piotra Strzemieńczyka przez biskupa Stanisława Szczepanowskiego. Druga - ujęta w formę ballady - opowiada o ostatnich, tragicznych chwilach króla Zygmunta Augusta. Trzecia...

Trzecia - to sensacyjna historia o próbie zamachu ma Stanisława Augusta Poniatowskiego, zamachu, którego podłoże stanowiła rywalizacja z familią Czartoryskich.

"Gdy sięgam do historii, mam do czynienia z problemami pozornie załatwionymi, które jednak mają ciąg dalszy we współczesności. Usiłuję wtedy przedstawić, ile wątków jej zostało zadzierzgniętych dawniej, w minionych stuleciach."

Na przykładzie wielu opowieści Łopalewskiego można prześledzić dzieje owych "problemów pozornie załatwionych". Można także stwierdzić, jak realna i niezmienna jest siła idei i siła przekonań.

źródło opisu: Czytelnik, 1979

źródło okładki: http://bialykruk.com.pl/sklep/index.php?p22615,cud...»

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!