Kobieta ze złota. Moje życie z Marią Altmann

Tłumaczenie: Wiesław Marcysiak
Wydawnictwo: Replika
The Accidental Caregiver: How I Met, Loved, and Lost Legendary Holocaust Refugee Maria Altmann
literatura faktu
Paweł

Jest koniec 2007 roku. Pracujący w Hollywood trzydziestodwuletni Gregor Collins − aktor, pisarz i producent − podejmuje się codziennej opieki nad dziewięćdziesięciodwuletnią Marią Altmann. Do rozmowy kwalifikacyjnej podchodzi bardziej dlatego, żeby nie zawieść przyjaciela, niż z własnej woli. Nie podejrzewa, że jego życie zmieni się na zawsze. Kiedy Gregor w 2008 roku po raz pierwszy spotkał...

Kiedy Gregor w 2008 roku po raz pierwszy spotkał Marię − sławną kobietę, która zdołała ujść przed holokaustem − zaczęła działać niewyjaśniona magia. Oboje poczuli, jakby znali się od lat. Wówczas Collins znalazł się nagle w zupełnie nowej sytuacji: miał zatroszczyć się o kogoś innego poza sobą samym.
Gregor przedstawia Marię tak, jak widział ją własnymi oczyma w ciągu trzech lat opieki. W formie pamiętnika spisuje opowieść o jej pełnej niebezpieczeństw ucieczce przed nazistami, walce z państwem austriackim o odzyskanie dzieł Gustava Klimta, które należały do rodziny, w tym słynnego „złotego” portretu Adeli Bloch-Bauer, oraz o niezwykłych ludziach, których poznała przez te lata. Jednak sednem tej opowieści jest coś więcej niż tylko historyczne wspomnienia.
Rysując żywy obraz ich niezwykłego związku, Gregor zabiera nas w szalenie emocjonalną podróż. Pokazuje, jak otworzył serce na wiekową kobietę w potrzebie, a w zamian doświadczył miłości, jakiej szukał przez całe życie.
Oto z najniezwyklejszego z niezwykłych romansów wyrasta głębokie, ujmujące i zabawne studium tego, co miłość i wiek oznaczają w dzisiejszym świecie. Nie potrafię znaleźć właściwych słów, by dość gorąco polecić tę książkę.
− Stan Evans, laureat Nagrody Emmy, pisarz, autor książki Box of Mustaches.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2015

źródło okładki: http://www.replika.eu/

książek: 2039
Kamila | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Po książkę sięgnęłam gdyż obejrzałam film - Złota dama - Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Marii Altmann, która walczy z rządem Austrii o zwrot słynnego obrazu Gustava Klimta.​
W książce oczekiwałam opisu walki o zwrot słynnego obrazu. Dostałam opis życia Marii Altmann. Dodatkowo opis jest nie chronologiczny, zdjęcia też są umieszczone prawie zawsze w przypadkowej kolejności.
Autor głównie opisywał swoje relacje z Marią, wspomniał o jej walce o obraz, ale tylko tyle. Ale gdyby chociaż te relacje były jakoś napisane.
Książka napisane na zasadzie o.... o tym nie napisałem to ten wątek będzie w tym miejscu co z tego, że nie pasuje.
Osobiście czuje, że straciłam czas a nie uzyskałam tego po co sięgnęłam po tą książkę.
Miała to być relacja autora z Panią Marią, może coś tam było, ale napisanie i wydanie książki to jakaś pomyłka.
Facet nie wykorzystał szansy, poznał Panią Marię, która przez wiele lat walczyła z rządem Austrii o sprawiedliwość i odzyskanie obrazu portretu...