Paul Pogodalla "Potępieni i winni"

10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
"Potępieni i winni"
SubArt

Autor jest rodowitym Ślązakiem orientacji niemieckiej. Dla swych synów opisał swoje życie od lat dziecięcych poprzez lata okupacji,czasy powojenne i wiek dojrzały. Całość nie ma ciągłości literackiej,jest to raczej zbiór wstrząsających epizodów życiowych. Nie kontempluje zjawisk,cechuje go czynna postawa wobec świata. Zawarta jest w nich tęsknota za dzieciństwem,za swoimi rodzinnymi...

Autor jest rodowitym Ślązakiem orientacji niemieckiej.
Nie kontempluje zjawisk,cechuje go czynna postawa wobec świata.
Zawarta jest w nich tęsknota za dzieciństwem,za swoimi rodzinnymi stronami.
Jest tam świeża uczuciowość i lekki niewysilony dowcip.
Narzędziem pisarskim jest potoczny język,który nie stroni od prowincjonalizmów i rubasznej gwary.
Smak codzienności,zmysł dla życia w jego pospolitych objawach,wierność szczegółu,gorące współczucie dla krzywdy to typowe cechy pisarskie Pawła Pogodalli.

źródło opisu: wybrane fragmenty z przedmowy Bernarda Kopca któr...(?)

źródło okładki: własne

malamarti | 2015-06-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Super historia, po nocy nie mogłam spać jak sobie wyobrażałam całą ta sytuacje panujac w Polsce.Niewyobrazalny strach i panika towarzyszyla wtedy ludziom. Ksiazka bardzo przypadła mi do gustu i polecam ją wszystkim chcacym dowiedzieć sie jak bylo na prawdę w czasach 2 wojny swiatowej.