Adam Mickiewicz. Życie romantyka

Tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp
Wydawnictwo: W.A.B.
Adam Mickiewicz: The Life of Romantic
Marago

"Ofiara carskiej Rosji i beneficjent jej hojności, zubożały poeta, pobożny katolik i zagorzały heretyk, kochanek romantyczny, małżonek, ojciec siedmiorga dzieci (w tym jednego nieślubnego) i feminista, egoista i oddany przyjaciel, bonapartysta, polityk-mistyk, rewolucjonista". To właśnie Adam Mickiewicz - wieszcz narodowy, ikona polskiego romantyzmu. Roman Koropeckyj, portretując wybitnego...

To właśnie Adam Mickiewicz - wieszcz narodowy, ikona polskiego romantyzmu.

Roman Koropeckyj, portretując wybitnego dziewiętnastowiecznego poetę i dramaturga, stara się spojrzeć na romantycznego wieszcza z zupełnie nowej perspektywy, bez utrwalonych w polskiej świadomości legend i stereotypów. Niemalże powieściowa narracja przeplata się w jego książce z błyskotliwymi refleksjami historyka literatury i znawcy europejskiego romantyzmu. Monumentalne dzieło Koropeckiego to pierwsza od niemal stu lat biografia Mickiewicza w języku angielskim.

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: google

FioletowaRóża | 2019-05-30

Bardzo szczegółowy opis życia wieszcza, jak też jego tajnej, politycznej działalności. Czytelnicy dogłębnie zapoznają się np. ze stowarzyszeniem Koła Sprawy Bożej, które w życiu Mickiewicza odegrało znaczącą rolę. Jest to też niezawodna książka, gdyby ktoś chciał zabłysnąć na egzaminie z epoki romantyzmu. Polecam, choć to bardzo grube wydanie z mnóstwem przypisów i odniesień.

bigoslogos | 2016-10-08
Przeczytana: 06 października 2016

Wiem, że nazwisko Mickiewicza niekoniecznie wzbudza entuzjazm w każdym czytelniczym sercu, ale nie da się ukryć, że nasz wieszcz był personą co najmniej nietuzinkową, a jego życie to swietny materiał na powieść. Tej się jeszcze nie doczekaliśmy, możemy jednak sięgnąć po biografię autorstwa Romana Koropeckiego, która dostarczy nam wielu ciekawych informacji o poecie. Choć książka jest dziełem akademika, została napisana z werwą i czyta się ją z dużą przyjemnością. Polecam, ale zanim zabierzecie się do czytania, radzę przypakować nieco na siłce, bo tomisko jest okropnie ciężkie. ;)

Trochę więcej piszę o "Życiu romantyka" na swoim blogu: http://bigoslogos.blogspot.com/2016/10/wieszcz-i-hemoroidy.html Zapraszam!