Czasem spotykam siebie

poezja
Wydawnictwo Literackie
1981-01-01
1981-01-01

Okładka książki Miłość ratująca myślenie Maciej Bała, Maria Boużyk, Ernest Bryll, Stefan Chwin, Janusz Drzewucki, Agnieszka Gralewicz, Jacek Grzybowski, John T. Hamilton, Jarosław Jakubowski, Piotr Jaroszyński, Bartosz Jastrzębski, Monika Jurkowska, Wojciech Kaliszewski, Henryk Kiereś, Janusz Kotański, Beata Łukarska, Piotr Mazurkiewicz, Anna Mikołejko, Zbigniew Mikołejko, Stefan Morawski, Piotr Moskal, Piotr Nowak, Stefan Radziszewski, Ewa Rogalewska, Piotr Roszak, Izabela Rutkowska, Witold Sadowski, Jacek Soliński, Marek Szulakiewicz, Jerzy Szymik, Danuta Ulicka, Andrzej Wierciński, Marek Wittbrot, Holger Zaborowski, Marek Zagańczyk
Miłość ratując... Maciej Bała, Maria ...
Okładka książki Antologia WYSPY. Port pierwszy Józef Baran, Ernest Bryll, Wojciech Chmielewski, Stefan Chwin, Przemysław Dakowicz, Jacek Dehnel, Martyna Deszczyńska, Małgorzata Goraj-Bryll, Wacław Holewiński, Tomasz Jastrun, Wojciech Kaliszewski, Wojciech Kudyba, Krystyna Lars, Marek Ławrynowicz, Janusz Majewski, Monika Małkowska, Piotr Matywiecki, Piotr Milewski, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Tomasz Różycki, Elżbieta Sawicka, Adrian Sinkowski, Tadeusz Sobolewski, Rafał Wojasiński
Antologia WYSP... Józef Baran, Ernest...
Okładka książki Kwartalnik literacko-artystyczny "Metafora" nr 26 (107) Leonid Andrejew, Wojciech Bonowicz, Ernest Bryll, Ryszard Grzywacz, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Michał Piętniewicz, Jędrzej Soliński, Ireneusz Staroń, Paulina Subocz - Białek
Kwartalnik lit... Leonid Andrejew, Wo...

KRÓTKIE PODSUMOWNIE:

- 14 wierszy ujęło mnie

- 4 sprawiły mi w trakcie czytania przykrość

- 1 wiersz jest dla mnie zagadką i wierzę, że kiedyś go pojmę

- nad 5 wierszami warto jeszcze raz przysiąść

- 4 wiersze pobudziły moją wyobraźnię na tyle, że w mojej głowie zakiełkowały 4 koncepcje na innowacje rodem z sf

- 2 wiersze wzbudziły 2 głębsze refleksje (te dwie wzbogacą Dziennik Refleksji, którego prowadzę od 2014r).

- Gdybym był reżyserem to z 8 porozrzucanych fragmentów wierszy tegóż tomiku nakręciłbym film np. dramat obyczajowo-psychologiczny z akcją toczącą się u schyłku XXI wieku, ale dla poszerzenia wizji sięgnąłbym dodatkowo po inne poetyckie dzieła Ernesta Brylla.

- z 1 wiersza zrodził się pomysł na teledysk

- 6 wierszy zrodziło inspirację do stworzenia szkiców do 5 opowiadań sf i 1 obyczajówki.

Tomik ,,Sadza’’ - również przeczytany. Tam też się dzieje, jeśli chodzi o podsumowania. W kolejce czeka już ,,Kubek Tajemny’’.

A TUTAJ RESZTA:

INSPIROGENNE / INTERESUJĄCE:

(17, Kiedy najmniejszy listek był taki świetlisty)

(26, ,,Z małą latarką w ręce przy szkiełku przyćmionym’’)

(45, Płynęliśmy po morzu)

(47, Sen co nie przychodził)

(49, Choćby w nocy najgłębszej)

(51, O świeć mi gwiazdo moja ogarku syczący)

(72, Boże Narodzenie)

(74, Kamienie jak zwierzęta ciepłe)

(90, Przypowieść)

(97, Najczęściej)

(98, Przy budowie)

(108, Gdzie jest ta pewność, którą nosiliśmy)

(113, No i co)

(116, Na trzynastym piętrze)

PRZYKRE W ODCZYCIE:

(57) ,,A kto się odda w radość Panu swemu ‘’ - ,,i razem pijani’’ – nie brzmi to najlepiej w kontekście całego wiersza

(60) ,,Na nowe Ducha Świętego zstąpienie’’ – przez ten utwór przebija się zwątpienie (,,wytrwałe milczenie (…) Znak, że się nie stało Słowo ciałem’’)…Przykro mi kiedy czytam takie fragmenty. ; (

(85) ,,Idzie wiatr bulby wierzby rozwala’’ : (

(89) ,,Apokryf’’

JAK TO ROZUMIEĆ?

(62) ,,Chwile, godziny, lata jak wody minione’’ - ,,Wyczekujący sądu, uderzenia By iskrą dopowiedzieć przed Bogiem stworzenia’’ (?)

ZASTANAWIAJĄCE :

(64) ,,Bóg zmartwychwstał’’

(71) ,,Gwiazdo domowa od krwi jałowa’’

(76) ,,Maryja żałosna’’

(77) ,,Na odebranie Ducha św.’’

(87) ,,Ballada o jedności’’

CYTATY:

,,ono się układa do krzyża swojego’’ (72, Boże Narodzenie)

KRÓTKIE PODSUMOWNIE:

- 14 wierszy ujęło mnie

- 4 sprawiły mi w trakcie czytania przykrość

- 1 wiersz jest dla mnie zagadką i wierzę, że kiedyś go pojmę

- nad 5 wierszami warto jeszcze raz przysiąść

- 2 wiersze wzbudziły 2 głębsze refleksje (te dwie...

• 2015
  • Poezja
  • Czeka w bibliotece
  • 2016!

Dodaj cytat z książki Czasem spotykam siebie