Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Z dala od zgiełku

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
6,93 (507 ocen i 93 opinie) Zobacz oceny
10
23
9
45
8
91
7
167
6
116
5
39
4
16
3
8
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Far from the Madding Crowd
data wydania
ISBN
9788310129598
liczba stron
480
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
Ag2S

Znana brytyjska powieść o sile miłości i namiętności, na której podstawie powstał wzruszający film z Carey Mulligan i Tomem Sturridge’em. Prowincja dziewiętnastowiecznej Anglii. Betsaba Everdene dziedziczy po wuju farmę. Postanawia sama zająć się gospodarstwem, nie czekając na księcia z bajki. Jej uroda oraz niezależność działają jednak na mężczyzn jak magnes. O względy dziewczyny zabiega...

Znana brytyjska powieść o sile miłości i namiętności, na której podstawie powstał wzruszający film z Carey Mulligan i Tomem Sturridge’em.

Prowincja dziewiętnastowiecznej Anglii. Betsaba Everdene dziedziczy po wuju farmę. Postanawia sama zająć się gospodarstwem, nie czekając na księcia z bajki. Jej uroda oraz niezależność działają jednak na mężczyzn jak magnes. O względy dziewczyny zabiega trzech dżentelmenów, każdy o silnej osobowości. Jest wśród nich Gabriel Oak – poczciwy farmer, właściciel ziemski William Boldwood oraz Franciszek Troy – sierżant królewskich dragonów, kobieciarz i hulaka.

Nieoczywiste wybory, sercowe rozterki oraz pomyłki losu – życie niesie wiele niespodzianek, ale Betsaba zrobi wszystko, żeby się odnaleźć w świecie rządzonym przez mężczyzn.

 

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1877

Kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze...*

Najnowsza adaptacja filmowa „Z dala od zgiełku”, jednej z najbardziej znanych powieści Thomasa Hardy'ego, staje się dla czytelnika doskonałą okazją, żeby zapoznać się z tą klasyczną już pozycją literatury angielskiej. Ten brytyjski pisarz i (w późniejszej twórczości) poeta, autor „Tess d'Urberville”, po raz kolejny przedstawia w swojej książce życie wiejskiej społeczności w XIX wieku, które tylko pozornie ma niewiele wspólnego z funkcjonowaniem poszczególnych jednostek w wielkim mieście.

Główna bohaterką „Z dala od zgiełku” jest Betsaba Everdene, piękna i niezwykle ambitna dziewczyna, która po śmierci wuja postanawia sama zarządzać odziedziczonym gospodarstwem. Samodzielność i zaradność nowej zarządczyni wzbudza duże zainteresowanie wśród pracowników i miejscowej społeczności, natomiast uroda młodej kobiety oraz jej osobowość intrygują mężczyzn, wśród których wyraźnie wyodrębniają się trzej najważniejsi adoratorzy Betsaby. Pierwszym z nich jest Gabriel Oak, poczciwy i pracowity farmer, zakochany w pannie Everdene od pierwszego wejrzenia, drugi to William Boldwood, zamożny, zamknięty w sobie i tajemniczy właściciel innego miejscowego gospodarstwa, a trzecim mężczyzną starającym się o względy głównej bohaterki staje się Frank Troy, beztroski żołnierz i kobieciarz. Mimo wcześniejszych zapewnień Betsaby, że w ogóle nie myśli o wyjściu za mąż, to każda z tych trzech postaci będzie miała ogromny wpływ na dalsze losy dziewczyny i wielokrotnie zmieni jej dotychczasowy punkt...

Najnowsza adaptacja filmowa „Z dala od zgiełku”, jednej z najbardziej znanych powieści Thomasa Hardy'ego, staje się dla czytelnika doskonałą okazją, żeby zapoznać się z tą klasyczną już pozycją literatury angielskiej. Ten brytyjski pisarz i (w późniejszej twórczości) poeta, autor „Tess d'Urberville”, po raz kolejny przedstawia w swojej książce życie wiejskiej społeczności w XIX wieku, które tylko pozornie ma niewiele wspólnego z funkcjonowaniem poszczególnych jednostek w wielkim mieście.

Główna bohaterką „Z dala od zgiełku” jest Betsaba Everdene, piękna i niezwykle ambitna dziewczyna, która po śmierci wuja postanawia sama zarządzać odziedziczonym gospodarstwem. Samodzielność i zaradność nowej zarządczyni wzbudza duże zainteresowanie wśród pracowników i miejscowej społeczności, natomiast uroda młodej kobiety oraz jej osobowość intrygują mężczyzn, wśród których wyraźnie wyodrębniają się trzej najważniejsi adoratorzy Betsaby. Pierwszym z nich jest Gabriel Oak, poczciwy i pracowity farmer, zakochany w pannie Everdene od pierwszego wejrzenia, drugi to William Boldwood, zamożny, zamknięty w sobie i tajemniczy właściciel innego miejscowego gospodarstwa, a trzecim mężczyzną starającym się o względy głównej bohaterki staje się Frank Troy, beztroski żołnierz i kobieciarz. Mimo wcześniejszych zapewnień Betsaby, że w ogóle nie myśli o wyjściu za mąż, to każda z tych trzech postaci będzie miała ogromny wpływ na dalsze losy dziewczyny i wielokrotnie zmieni jej dotychczasowy punkt widzenia. Niektóre z tych zdarzeń zakończą się zaskakującym finałem...

„Z dala od zgiełku”, wbrew pozorom, nie jest wyłącznie powieścią o miłości i ludzkich namiętnościach. Thomas Hardy stworzył opowieść pozbawioną banalnych rozwiązań fabularnych, ale każda decyzja jednej osoby ma duże znaczenie w późniejszej akcji i poczynaniach reszty bohaterów. Przede wszystkim, co jest warte podkreślenia, brak w tej książce narracji moralizatorskiej, charakterystycznej dla innych XIX-wiecznych pozycji o podobnej tematyce. W mojej osobistej ocenie to ogromny atut tej powieści, ponieważ to właśnie odbiorca sam oceni, czy np. Betsaba zrobiła dobrze czy też nie, i nie musi czytać długich wywodów narratora nad słusznością (bądź też jej braku) w postępowaniu danej postaci. Sami bohaterowie, nie tylko ci pierwszoplanowi, ale też epizodyczni (stali bywalcy karczmy), są dobrze skonstruowani: żaden z nich nie wzbudza jednoznacznych uczuć, nawet w przypadku tych, którzy mieli być tymi „złymi” (jak Frank Troy) lub „dobrymi” (Gabriel Oak). W tym przypadku Thomas Hardy pozytywnie mnie zaskoczył, ponieważ w „Tess d'Urberville” czytelnik miał do czynienia z krystalicznie dobrą lub zepsutą do szpiku kości postacią, przez co w prosty sposób można było przewidzieć dalszy ciąg losów tytułowej bohaterki. Wspominając o najważniejszej postaci w powieści, to panna Everdene, bardzo różni się od bezradnej i dobrej Tess: aktywna, bezpośrednia, impulsywna i (niekiedy) bezmyślna, ale przez całą akcję „Z dala od zgiełku” czytelnik dostrzega w niej zmiany w zachowaniu oraz podejściu do ludzi. Opoką dla kobiety jest Gabriel Oak, zawsze gotowy do wyciągnięcia pomocnej dłoni do ukochanej. Najwięcej wątpliwości można mieć co do działań Williama Boldwooda – wystarczy dowiedzieć się, w jaki sposób zakochał się w Betsabie, aby zacząć tak odbierać tego bohatera.

Thomasa Hardy'ego uważa się za przedstawiciela naturalizmu w literaturze. Doskonale widać to w opisach wsi, w której dzieje się akcja „Z dala od zgiełku”, gospodarstwa Betsaby, prac przy owcach (niesamowity rozdział na temat strzyżenia owiec), rozmów w miejscowej karczmie czy nawet przedstawieniu danej postaci. Tutaj czytelnik dostrzeże zalążki tego, co w późniejszej twórczości literackiej zaprezentuje autor, czyli tworzenie poezji.

„Z dala od zgiełku” jest bardzo dobra powieścią, która aż prosi się o ekranizację filmową. Liczba wątków, nagłe zwroty akcji, różne oblicza miłości i interesujący bohaterowie to tylko część powodów, dla których warto przeczytać tę książkę. Ona sama, przez swoją nieschematyczność i niejednoznacznych bohaterów, tylko zachęca miłośników klasyki literatury, jak również kinomanów, do jej lektury.

Anna Wolak

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2559)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 515
wiech | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Ich trzech i ona jedna. Piękna, silna, niezależna.
Może wybierać…
Każdy wybór zapowiada inny rodzaj miłości.
I ta silna kobieta dokonuje wyboru najgorszego z możliwych.
Powieść jest wnikliwą analizą natury ludzkiej.
Ale też, w pewnym sensie, hołdem złożonym sile i odwadze jednej kobiety, w świecie zdominowanym przez mężczyzn.
Thomas Hardy po mistrzowsku buduje atmosferę. Opisy krajobrazu i codziennego życia angielskiej wsi tworzą liryczny nastrój, niemal poetycki.
Polecam kochającym klasyczną literaturę.
Nawet po latach nie traci swego uroku.

PS
Jakże często sami dokonujemy niewłaściwych wyborów opartych na powierzchowności.
Jakże często sami mamy ochotę pobyć z dala od tytułowego zgiełku, szalonego tłumu.

książek: 1365
Ksychopata | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Gra...,
Ciągle gramy i udajemy, wystawiamy na próbę, analizujemy, bawimy się, grając na uczuciach.
Tak na prawdę to, po co gramy? Czy jeśli kogoś lubimy lub nie, nie możemy powiedzieć mu tego wprost, bez owijania w bawełne...
Po co te emocjonalne igraszki...? Drażnimy się ze sobą...
W imię czego? Chwilowej zachcianki, własnego widzi mi się...spodobałaś/łeś mi się, ale niedługo wyrzucę Cię, niczym niepotrzebną rzecz, która już się znudziła.
Czy nie można tak normalnie, po ludzku, zgodnie z głosem serca, naszych myśli...
W lewo, albo w prawo, do tyłu bądź do przodu..., kierunek jest prosty, powinien taki być...
a jak jest...?
Szkoda gadać!!!

Obojętność w okazywaniu uczuć jest czymś najgorszym wobec kogoś, kogo nią darzymy...
Zauważmy jak strasznie wkurza nas ktoś, kto nas olewa, kto ma nas daleko gdzieś, kto traktuje nas jak powietrze, jakby nas nie było w pobliżu...
Czy nie irytuje to nikogo?
A może się mylę...?
Im kobieta bardziej olewa mężczyznę, tym on jeszcze bardziej za nią...

książek: 6692
allison | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Opowiedziana niespiesznie historia miłości, przyjaźni, poświęcenia oraz życia na dziewiętnastowiecznej angielskiej prowincji.
Mimo iż akcja nie pędzi z zawrotną prędkością, czyta się "Z dala od zgiełku" szybko i z wielką przyjemnością. Uwagę czytelnika zwracają bowiem burzliwe uczucia bohaterów i ich sercowe perypetie.

Postacie są nieco szablonowe, bardzo wyraźnie zaznaczona jest granica między czarnymi charakterami i wyidealizowanymi bohaterami, jednak kreacje nie są sztuczne i pretensjonalne.
Jak na literaturę angielską dziewiętnastego stulecia powieść Hardy'ego prezentuje się nie tylko nieźle, ale i odważnie, gdyż autor podjął w niej tematy uchodzące wówczas za tabu - romans, nieślubne dziecko, utracjuszowski tryb życia męża.

Można w książce znaleźć elementy naturalizmu, jednak nurt ten nie jest tu tak silnie zaznaczony jak w powieściach francuskich czy polskich autorów tego samego okresu. Pruderyjni angielscy czytelnicy, którzy poznawali powieść w czasach współczesnych...

książek: 1246

Wstępnie miałam w planach przeczytać inny utwór Hardy'ego, ale że w końcu udało mi się zdobyć "Z dala od zgiełku", to zabrałam się za tę drugą lekturę. Spodobało mi się to, że autorem jest mężczyzna, a w książce jest przedstawiona sylwetka trzech różnych konkurentów i pani ich serca, bardzo niezależnej osóbki - całość ujęta natomiast w ramach powieści naturalistycznej. Zabrzmiało interesująco.

W tej chwili muszę napisać, że trochę się zawiodłam, ponieważ miałam większe oczekiwania, które nie całkiem się spełniły. Opisy przyrody i ludzkich zachowań wyglądały dość nużąco, może dlatego, że mogło być więcej dialogów. Betsaba Everdene nie okazała się aż taka niezależna (chyba, że mówimy o jej majątku), raczej określiłabym ją jako kobietę mającą swoje humorki (było to lekko irytujące), potem się w jakimś stopniu zmieniła (wskutek pewnych wydarzeń), więc jej koniec można określić jako dobry. Jeśli chodzi o panów, to nie mam żadnych zastrzeżeń. Każdy stanowi inny typ. Jeden prosty, wierny...

książek: 0
| 2015-12-10

W porównaniu do "Tessy d’Urberville" wydaje się być lekką, prawie że infantylną lekturą stworzoną jak na zamówienie dla ówczesnych mniej wymagających czytelniczek. Ot, taki wiejski romansik, wiktoriański Harlequin, ckliwy i sentymentalny, a przy okazji pouczający panny z nadmiernie rozwiniętym ego. Takie jest pierwsze wrażenie, ale Hardy chyba nie byłby sobą, gdyby nawet w tak prostych słowach nie ukrył głębszego sensu - skromną opowieść o miłości, jej ścieżkach i konsekwencjach, radości i porażkach jakie ze sobą niesie.

Z dala od zgiełku wielkiego miasta, od oślepiających świateł rautów i bali, od tłumów dumnych i bogatych, na porośniętych soczystą trawą pastwiskach farm i pośród sielskich krajobrazów prości ludzie również mogą się borykać z sercowymi dylematami, złamanymi sercami i zawiedzionymi nadziejami, a fałszywe przesłanki prowadzą ich do nieszczęśliwych wyborów. I cóż wtedy z dala od zgiełku cudzych myśli dzieje się w głębi duszy człowieka? Z jakimi uczuciami i myślami...

książek: 980
Justitia | 2015-07-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 25 lipca 2015

Tytuł bardzo dobrze obrazuje klimat książki. Wszystko dzieje się tu nieśpiesznie, sennie, prawie niezauważenie, po cichu. Wśród pięknych opisów przyrody (niestety czasem odrobinę nużących), ciekawych porównań i barwnego języka tkwią emocje. Uczucia, często skrywane, źle rozumiane, ale także piękne i nie dające się pohamować są podstawą opowiadanej historii. I choć akcja rozgrywa się z dala od zgiełku, nie znaczy to, że wszystko przebiega spokojnie. Złe wybory i nieodpowiednio odczytane intencje komplikują życie bohaterom, prowadzą do nieporozumień, smutku i łez.

Często nie potrafiłam zrozumieć głównej bohaterki i jej postępowania. Wiem jednak, że gdyby autor uczyniłby ją inną, nie byłoby o czym pisać. To głównie zachowanie Betsaby, jej wybory i osądy (chociaż często nie tylko jej) napędzają i kierują bohaterami.

Moją szczególną uwagę zwrócił świetnie zarysowana postać męska - Gabriel; przyjaciel, doradca, obrońca, któremu kibicował od pierwszych stron. Zresztą uważam, że wszyscy...

książek: 1175
Stworek_vel_Oka | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

"Ilekoć nakreślimy sobie nową linię postępowania, musimy zawsze zwalczać stan pewnego bezwładu, nie tyle może w nas samych, ile w określonych zdarzeniach, które zdają się niejako sprzysięgać po to, żeby nam przeszkodzić w dążeniu do poprawy naszego losu."

Dałam się spakować w podróż, z dala od zgiełku, gdzie wśród roju pszczół, rwących potoków, falujących urodzajnych pól skropionych potem pracujących na roli chłopów, rodzą się nie tylko jagnięta, ale przede wszystkim ludzkie marzenia i namiętności. Hardy moimi emocjami miotał tak, jak Hulk Lockim, a ja nie mogłam się oderwać od tej barwnej lektury, pozwalając plastycznym opisom rajcować w mojej wyobraźni.

Batseba, Gabriel, pan Boldwood i sierżant Troy zostali świetnie przedstawieni, a z racji nurtu wyznawanego przez Thomasa Hardego (naturalizm), ukazani zostali nie tylko z każdym pieprzykiem, ale przede wszystkim ze wszystkimi przywarami, które na przestrzeni czasu wychodziły na wierzch. Nawet wieśniacy i ich plotkarska natura...

książek: 746
Miłka Kołakowska | 2015-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Wiedziona proponowaną przez kina, a nawet samą okładkę, ekranizacją pozycji „Z dala od zgiełku”, chciałam zdążyć przed nieuchronnym momentem obejrzenia filmu i zajrzałam do jej książkowej wersji. Jedyne kilka dni minęło, a już mam za sobą ostatnie zdanie powieści. Nie ukrywam, że to moje drugie spotkanie z twórczością Thomasa Hardy’ego więc nieuniknione było porównanie dwóch dziewiętnastowiecznych dzieł tego naturalistycznego pisarza. Wcześniejsze spotkanie dotyczyło najbardziej znanej powieści: „Tessa D’Urberville. Historia kobiety czystej” i przyznaję, że przygody Tess postawiły poprzeczkę na tyle wysoko, że obecna lektura nie sięgnęła, a nawet nie musnęła poprzeczki.

Nie oznacza to jednak, że powieść była nudna, czy słaba. Nie odbiegała też klimatem od poprzedniczki, a wręcz przypomniała mi ją znacząco. To, w jaki sposób Hardy opisał angielską prowincję w „Z dala od zgiełku”, zasługuje na wielką pochwałę. Niemal czułam zapach zboża i miałam w oczach stada owiec przechodzące...

książek: 426
Angelic | 2017-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Thomas Hardy urzekł mnie swą powieścią już od pierwszych stron. Jego malownicze opisy postaci i krajobrazów wręcz oczarowują czytelnika. "Z dala od zgiełku" to jedna z książek bardziej wymagających. Nie jest może napisana lekko i zwiewnie, ale z dużą dozą refleksji i przemyśleń. Postacie są w niej zarysowane w bardzo wyrazisty i ciekawy sposób, a różne odmiany miłości, która gra pierwsze skrzypce, są pokazana w sposób iście ponadczasowy. Wchłonęłam całość i nie ukrywam, że może kiedyś jeszcze do niej wrócę.
Polecam czytelnikom, którzy lubią barwne opisy przyrody, bogate słownictwo i porównania literackie, które tu królują. Natomiast osobom które cenią wartką akcję i dialogi, pozycja ta raczej nie przypadnie do gustu.

książek: 166
Ani | 2016-08-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Całą paletę odcieni miłości pokazuje Hardy w swojej powieści. Miłość gwałtowną i namiętną, miłość graniczącą z obłędem, miłość obudzoną, wyczekaną i wierną. Ta prawdziwie mocna rodzi się gdzieś wśród zamglonych pól, z dala od zgiełku. Jest wyciszona, dojrzała. Czasem musi ją poprzedzić silny wicher przeciwności losu, ale takiej miłości nie potrzeba fanfarów ani teatru próżności. Pojawia się naturalnie, po prostu.
Tej historii nie da się porzucić, czyta się zachłannie, do końca. Tutaj wszystko się łączy: język, styl, pełnokrwiści bohaterowie, przyroda będąca idealnym dopełnieniem, skomplikowane gonitwy uczuć – wspaniały klasyk, więcej dowodów nie trzeba.

zobacz kolejne z 2549 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Literacki Horoskop LC – Książkowy Skorpion

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie… Ano kolejna zmiana. Czas na Skorpiona, znak, którego kolorem jest czerwień, a planetą – Mars. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień. 


więcej
Książki na dużym ekranie – premiery 2014

Nie wszyscy lubią oglądać ekranizacje książek – zwłaszcza tych ulubionych – wizja reżysera czasem rozmija się z naszą wyobraźnią. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie premier filmowych.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd