Delirium. Trylogia

Tłumaczenie: Monika Bukowska
Wydawnictwo: Otwarte
8 (456 ocen i 43 opinie) Zobacz oceny
10
96
9
86
8
121
7
76
6
50
5
15
4
7
3
3
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Delirium, Pandemonium, Requiem; Hana, Annabel, Raven, Alex
data wydania
ISBN
9788375153750
liczba stron
900
język
polski
dodała
_Agnes_

Rząd USA przejął kontrolę nad życiem obywateli. Jednym z jej przejawów jest poddawanie ludzi zabiegowi, który ma pozbawić ich głębszych uczuć. Nastoletnia Lena z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym przestanie jej zagrażać amor deliria nervosa, czyli miłość. Jednak na krótko przed planowaną operacją w jej życiu pojawia się Alex. To dla niego serce dziewczyny zabije mocniej i dla niego...

Rząd USA przejął kontrolę nad życiem obywateli. Jednym z jej przejawów jest poddawanie ludzi zabiegowi, który ma pozbawić ich głębszych uczuć.
Nastoletnia Lena z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym przestanie jej zagrażać amor deliria nervosa, czyli miłość. Jednak na krótko przed planowaną operacją w jej życiu pojawia się Alex. To dla niego serce dziewczyny zabije mocniej i dla niego gotowa będzie zaryzykować swoje życie. Bo miłość – choć może zabić – może też ocalić.

Tom zawiera powieści Delirium, Pandemonium i Requiem oraz opowiadania Hana, Annabel, Raven i Alex.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6542,Delirium-Trylogia

źródło okładki: http://s.znak.com.pl/files/covers/card/b3/delirium_OKLADKA_500px.jpg

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 119
Musicxd | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lauren Oliver "Delirium"
Opinia zawiera spojlery!
(przeczytano 18.06.15)
"Delirium" to książka innego rodzaju niż do tej pory czytałam. Uwielbiam horrory, lecz od czasu do czasu sięgam po książki młodzieżowe, w których występują nadprzyrodzone istoty lub zjawiska. Delirium nie zawiera ani tego pierwszego, ani drugiego. Ukazuje natomiast świat należący do zwykłych ludzi, w którym miłość jest traktowana jak choroba, a żeby zapobiec zarażeniu ludzie poddawani są specjalnemu zabiegowi. Polubiłam główną bohaterkę, Lenę, z pozoru tchórzliwą, lecz upartą, dążącą do realizacji swoich celów i oddana przyjaciołom. Jest to osoba, której można zaufać i powierzyć tajemnice. Dziewczyna wydaje się zadowolona z przebiegu swojego życia do czasu aż poznaje podejrzanie tajemniczego Alexa. Chłopak ten zawrócił dziewczynie w głowie. Najpierw przez niego czuła paniczny strach przed ujawnieniem przez otaczających ją ludzi jej uczuć do niego. Później to zauroczenie zmusza nastolatkę do ucieczki od rodziny. Do czego zmierzam, patrząc na historię tej dziewczyny, przemyśleń zawartych w książce dotyczących bólu i cierpienia spowodowanych miłością zastanawiam się, czy owa miłość to natura ludzka, czy może faktycznie choroba, na którą możliwe, że kiedyś ktoś znajdzie lek. Ukazany w powieści świat bez uczuć kojarzy mi się z filmem Kurta Wimmer'a "Equilibrium", w którym ludzie mieli obowiązek zażywać serum pozbawiające ich uczuć. Tak jak w świecie Lauren Oliver również istniała tam grupa buntowników, którzy nie chcieli poddać się rozkazom rządzących. Główną postać w filmie, kleryka Johna Prestona, który przeszedł na stronę buntowników grał Christian Bale, znany z ekranizacji powieści "American Psycho" Breta Eastona Ellis'a albo z roli Bruce'a Wayne'a, czyli Batmana. Film oczywiście polecam, a co do "Delirium", to nie wszystkim może się spodobać ta książka, choćby przez to, że strasznie się ciągnie, a oczekiwana przeze mnie akcja dzieje się wyłącznie na końcu. Ciekawią mnie jednak dalsze losy bohaterki, więc "Pandemonium" na pewno przeczytam.

Lauren Oliver "Pandemonium"
Opinia zawiera spojlery!
(przeczytano 5.08.15)
"Pandemonium" to kontynuacja "Delirium" autorstwa Lauren Oliver. Pisarka przedstawiła w nim świat, w którym miłość jest uznawana za chorobę, a zarażeni natychmiast poddawani są zabiegowi pozbawiającego ich uczuć. Ci, którzy zbuntowali się przeciwko władzy i panującym zasadom, są ścigani oraz mordowani lub zamykani w więzieniach zwanych kryptami. Większość z nich ukrywa się w Głuszy, terenie oddzielonym od miast murem, gdzie raz za czas władze tereny te bombardują. Tam właśnie dociera Lena, główna bohaterka serii. Poznaje ona uroki i wady życia w Głuszy oraz nowych przyjaciół, wstępuje do ruchu oporu i próbuje otrząsnąć się po stracie ukochanego Alexa. Przyjmując tożsamość Leny Morgan Jones dostaje od ruchu oporu misję polegającą na obserwowaniu osiemnastoletniego Juliana Finemana, przewodniczącego sekcji młodzieżowej ugrupowania "Ameryki Wolnej od Delirii" (AWD). Wkrótce Julian zostaje porwany, a podążając za nim Lena również wpada w ręce porywaczy.
Pierwsza część pokazała mi świat stworzony przez Lauren Oliver oraz skłoniła do przemyśleń. Rozmyślałam nad miłością jako chorobą w naszym świecie. Natomiast w drugiej części skupiłam się na bohaterach i wydarzeniach rozgrywających się między walczącymi stronami. Tak jak i pierwsza część, strasznie się niepotrzebnie ciągnęło, zarówno życie Leny w Głuszy jak i czas spędzony Leny i Juliana w celi. Jak na mój gust, zbyt duża ilość niepotrzebnych dialogów. Natomiast najlepsza była zaskakująca końcówka, która przekonała mnie do przeczytania "Requiem'u".

Lauren Oliver "Requem"
Opinia zawiera spojlery!
(przeczytano 30.08.2015)
"Requem" to ostatnia część trylogii autorstwa Lauren Oliver. Tak jak poprzednie powieści z tej serii, strasznie się ciągnie, ale czytałam to z narastającą ciekawością, ponieważ nie mogłam się doczekać spotkania dawnych przyjaciółek, o czym informuje opis z tyłu książki. Niestety nie przebiegało ono tak jak się tego spodziewałam, tak samo spotkanie głównej bohaterki z opuszczoną kuzynką. Ogromnym minusem jest to, że książka się ciągnie, natomiast końcówka pisana jest na szybko, jakby do domu autorki mieli przybyć terroryści. Wątki miłosne oraz te nie miłosne nie zostały zakończone, ale tym może autorka chciała pokazać, że chciała ukazać dążenia ludzi do wolności, a nie miłosną historię nastolatków. Jeśli autorka tak to odbiera, to należą jej się brawa, bo romansów w młodzieżowej literaturze mam już dość. Mimo licznych minusów szkoda jednak, że to ostatnia część. Ciekawi mnie co stanie się po ataku Odmieńców. Kto obejmie władzę? Co zrobią zdrowi mieszkańcy? Jak wydarzenia w Portland wpłyną na resztę kraju? Kto wie, może autorka kiedyś dopisze kontynuacje. Tymczasem poczekam, aż "Delirium Opowiadania" pojawi się w bibliotece.
Pozwolę sobie pod koniec opisać istotne postacie pojawiające się w trylogii:
- Lena Haloway - główna bohaterka. Na początku posłuszna, uporządkowana dziewczyna. Po poznaniu Alexa obserwujemy zmianę przekonań i zachowania nastolatki, który trwa praktycznie przez cały pierwszy tom. W drugim stopniowa zmiana charakteru znów jest widoczna. Trzecia część to przede wszystkim przygotowania do walki, jednak spotkanie z matką i kuzynką też w pewnym stopniu odmienia Lenę. Postać raczej pozytywna, jednak irytować może jej niezdecydowanie odnośnie chłopaków.
- Alex - Odmieniec, w Portland zauroczył się Leną przez co został zamknięty w Kryptach. W pierwszym tomie wydaje się dorosły i odpowiedzialny. Zakochanie się w Lenie pokazało, że jednak nie jest taki twardy jakby się mogło wydawać. W trzecim tomie myślałam, że dorósł i znienawidził dziewczynę, za to, że znalazła sobie innego, podczas gdy on cierpiał w więzieniu. Strasznie się zawiodłam, kiedy okazało się, że to była zwyczajna zazdrość.
- Hana Tate - przyjaciółka Leny. Szalona, lecz zna umiar. Wydaje się dobrą przyjaciółką, lecz pochłonięta zazdrością wydała swoich. Targana wyrzutami sumienia próbowała zrekompensować swoją winę.
- Julian Fineman - przewodniczący sekcji młodzieżowej ADW, z początku typowy przykład bogatego dzieciaka, po ucieczce do Głuszy stopniowo nabiera męskości, lecz dziecinny charakter pozostaje do końca trylogii.
- Raven - jedna z Odmieńców, świetnie spełniająca rolę przywódczyni.
- Track - jeden z Odmieńców. Raczej nie bywa wesoły, lecz doświadczony i odpowiedzialny.
- Grace - kuzynka Leny, pomogła głównej bohaterce w ucieczce do Głuszy. Mimo młodego wieku ma bardzo dojrzały charakter.
- Thomas Fineman - założyciel organizacji AWD, stawia remedium ponad życie własnego syna.
- Bree - matka Leny. Przykład dobrego patrioty, bardziej od ratowania swoich dzieci wolała walczyć za wolność do miłości. Miałam wrażenie, że jej obraz w pamięci Leny głównie opisany w pierwszym tomie, a jej osoba z tomu trzeciego to dwie różne postacie.
- Fred Hargrove - bogaty i wpływowy syn dawnego burmistrza, narzeczony Hany. Zabił ojca, a byłą żonę, Cassie, zamknął w kryptach. Przejawia osobowość psychopaty.
- Blue - porzucone dziecko, które Raven znalazła i uratowała uciekając z nią do Głuszy.
- Rachel - wyleczona starsza siostra Leny.
- Jenny - starsza siostra Grace.
- Carol - wyleczona ciotka Leny, babcia Grace.
- Brian Scharff - chłopak sparowany z Leną.

Lauren Oliver "Delirium Opowiadania"
Opinia zawiera spojlery!
(przeczytano 25.12.2015)
"Delirium Opowiadania" to dodatek do trylogii przedstawiającej losy Leny Halloway, która żyje w Ameryce uznającej miłość za chorobę. Władze wprowadzają obowiązkowy zabieg eliminujący uczucia oraz podejmują próby wymordowania zbuntowanych Odmieńców.
Książka jest napisana w narracji trzecioosobowej, przedstawia urywki wydarzeń z punktu widzenia Hanny, Annabel, Raven i Alexa.
Hanna przeżywa ciężkie chwile związane ze sparowanym z nią chłopakiem, jej przyszłym mężem i synem burmistrza, Fredem Hargrove'em, poznanym na nielegalnych imprezach chłopakiem Steve Hiltem, sąsiadką, Angeliką Marston oraz jej przyjaciółką, a zarazem główną bohaterką trylogii, Leną Halloway.
Annabel opowiada o poznaniu swojego męża, pracującego nad budową granicy inżyniera, Conrada Halloway'a oraz ucieczce z Krypt z pomocą Thomasa, dawnego ukochanego jej najstarszej córki, Rachel.
Raven zdradza historię Tracka, który na prawdę ma na imię Michael oraz opisuje wydarzenia w okolicach przejęcia Juliana zanim miał odbyć się na nim zabieg.
Alex z kolei ujawnia szczegóły pięciomiesięcznego pobytu w kryptach, ucieczki oraz próby odnalezienia Leny.
W ramach dodatku otrzymaliśmy również cytaty z tekstów literackich zakazanych przez społeczeństwo w świecie cyklu "Delirium" oraz psychotest składający się z sześciu pytań mających na celu ocenienie stopnia naszego zaangażowania i poświęcenia przy dążeniu do jakiegoś celu.
Książka jest krótka, ma około 200 stron i bardzo szybko się ją czyta. Mimo to zawiera zbędne opisu uczuć towarzyszących wspomnieniom bohaterów. Dla tych, którzy przeczytali serię nie jest to pozycja obowiązkowa. Nieujawnione zostały tu żadne istotne szczegóły, lecz spojrzenie na tamtejszą Amerykę z innego punktu widzenia niż Leny. Ci, którzy nie czytali trylogii "Delirium" w ogóle nie powinni zabierać się za tę książkę. Nie wciągną się oni w fabułę tak dogłębnie jak w oryginalnych częściach. Nie żałuję, że ją przeczytałam, a cała seria i świat stworzony przez Lauren Oliver jest warty przeczytania.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Przepaść

Temat gór i wspinaczki nie jest mi szczególnie bliski, ponieważ to kompletnie nie mój świat. Nie zmienia to jednak faktu, że lubię poznawać tego typu...

zgłoś błąd zgłoś błąd