Oblężenie Bystrzycy

Wydawnictwo: Czytelnik
Beszterce ostroma
literatura piękna
melkein

Jedna z najbardziej znanych powieści Mikszátha opowiada o losach ekscentrycznego hrabiego Istvána Pongráca, pana na zamku w Nedec, który odziedziczył. Chociaż historia toczy się w XIX wieku, bohater zachowuje się tak, jakby żył w czasach średniowiecza. Przebiera chłopów za swoich rycerzy i organizuje wyprawy wojenne.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ewelina | 2017-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Jak dla mnie rewelacyjna powieść, utrzymana w tym samym gawędziarskim tonie i konstrukcji, co inne pozycje Mikszatha.
Mamy tu wątek główny, czyli dzieje starzejącego się szlachcica o nadzwyczajnym sposobie bycia, ponieważ uważa się on za średniowiecznego rycerza. Jest również wątek miłosny, dotyczący dwojga młodych ludzi, który napędza akcję, a nawet w pewnym momencie wychodzi na motyw przewodni.
Występują wątki patriotyczne ale są raczej ukazane w postaci przerysowanej, gdyż autor lubi wytykać rodakom/postaciom przesadyzm i inne wady. Skupia się raczej na żartobliwej stronie historii, co czyni ją lżejszą.
Nie rozumiem niskiej oceny. Może kiedy książka wpada w ręce osoby, która nie jest specjalnym pasjonatem literatury XIX wieku, może wydawać się nudna, jednak dla mnie jest to książka przyjemna do przeczytania i polecam każdemu na wolny wieczór.
Uff, miało być kilka słów :)

Dodam też, że występuje w powieści postać Polaka i warto ją przeczytać, po to by dowiedzieć się co dla...

chupsh | 2015-08-21
Na półkach: Przeczytane, Wegierskie
Przeczytana: 21 lutego 2015

w ciekawy sposob opowiedziana historia pewnego hrabiego, ktory stworza sobie wlasny swiat i zyje przeszloscia. Poruszona tematyka wegierskiej warstwy gentri.
Powiazania: "Idiota" Dostojewskiego