Wyprawa Tschiffely'ego. Konno przez dwa kontynenty

Tłumaczenie: Tomasz S. Gałązka
Wydawnictwo: W.A.B.
Tschiffely's Ride
karollllllla

Wyprawa Tschiffely’ego – relacja z konnej podróży, którą autor w towarzystwie dwóch wierzchowców odbył w latach dwudziestych XX wieku przez oba amerykańskie kontynenty – od Buenos Aires do Waszyngtonu DC – od ponad 70 lat zaliczana jest do żelaznej klasyki podróżniczej. Niezwykły wyczyn Tschiffely’ego nawet dziś zostałby uznany za imponujący i od kilku dekad inspiruje kolejne pokolenia...

Niezwykły wyczyn Tschiffely’ego nawet dziś zostałby uznany za imponujący i od kilku dekad inspiruje kolejne pokolenia podróżników, próbujących dokonać czegoś równie wielkiego.

źródło opisu: http://www.empik.com/wyprawa-tschiffely-go-konno-p...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/wyprawa-tschiffely-go-konno-p...»

Opowieść o tym, jak człowiek potrafi zaprzyjaźnić się z koniem. O wytrzymałości i zaufaniu. O relacjach międzyludzkich w Amerykach lat 20. XX wieku.
Tschiffely od razu uprzedza, że nie jest pisarzem. Może właśnie to nadało jego książce tak surowy, prawdziwy wydźwięk. Żadnego owijania w bawełnę i lania wody, czysta relacja z podróży, którą wielu jemu współczesnym uważało za absurdalną i absolutnie niemożliwą do odbycia (swoją drogą, sądzę, że i dziś wielu by tak sądziło).
Krajobrazy i ludzie Ameryki Łacińskiej opisane są tak cudnie, że podczas czytania dosłownie miałam ochotę rzucić wszystko, wsiąść w siodło i pojechać tą samą trasą, co autor. Dużo cieplejsza relacja człowiek-człowiek, niż w Polsce.
Pozycja aż emanuje ogromną miłością i szacunkiem dla Manchy i Gato - wspaniałych koni, które ruszyły w wyprawę wraz z autorem. Autor świetnie pokazuje, jak ważne jest, by umieć się "dogadać" z takim zwierzęciem, i jak pięknie jest, kiedy uda się to osiągnąć.

Polecam wszystkim...

Fille | 2018-09-24
Przeczytana: 22 września 2018

Fantastyczna opowieść o podróży konno przez Amerykę, napisana przez samego podróżnika. Historia niesamowicie wciągająca, mnóstwo w niej ciekawych opisów, dygresji i refleksji o spotykanych po drodze ludziach, zwierzętach i przyrodzie. Determinacja autora imponuje, w jego podróży nie brakowało zdarzeń dramatycznych, podziwiałam również jego otwartość na inność, przy zachowaniu pewnej roztropności.
Jedyne czego mi brakowało, to mapa - żeby lepiej wyobrazić sobie podróż Aime Tschiffely'ego.

siaska1989 | 2019-02-13
PabloB | 2019-01-06