rozwiń zwiń

Wiersze wszystkie. Wydanie uzupełnione

Okładka książki Wiersze wszystkie. Wydanie uzupełnione
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Znak poezja
1432 str. 23 godz. 52 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
1432
Czas czytania
23 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324062256
Tagi:
literatura polska poezja Miłosz wiersze Noblista XX wiek
Średnia ocen

                8,9 8,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,9 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
745
699

Na półkach: ,

Niezliczone dopływy poezji meandrują olbrzymią ilością słów. To stara prawda towarzysząca nam od wieków. Emocje przelewają się w labiryntach czasu i spotykają na kartach starożytnych, jak i współczesnych autorów. Wszystko to odbywa się naturalnie i z biegiem ustalonego poetyckiego porządku, którego dominującą cechą się właśnie chaos. Udowadnia to tylko, jak piękny i niezwyciężony jest ludzki umysł goniący za tym, co nieuchwytne. Nie wszystkim poetom udało się sięgnąć po połączenie początku z końcem. Nie każdy z nich potrafił namalować grzech pierworodny i powiązać go z teorią względności Alberta Einsteina. Są jednak tacy, którzy bez żadnych problemów przeszli od hiobowych skarg do systemów klasyfikacyjnych Karola Linneusza. Z tak wielką łatwością przyszło to Czesławowi Miłoszowi, który zaglądając pod podszewkę świata, dokonał destylacji dwóch strasznych totalitaryzmów. Wybierając zawód poety dowiedział się o dziwacznej naturze człowieka i spędził całe życie na wytłumaczeniu nam z heraklitejską cierpliwością, jak płynie rzeka przemijania. Dzięki temu ludzki gatunek potrafi sięgnąć po niemożliwe.

Czesław Miłosz nie podjął się karkołomnej wyprawy do krain intelektu po to, aby budzić się każdego dnia z poczuciem doskonałego szczęścia. Był zbyt świadom niepoznawalności ludzkiego bytu, żeby wierzyć w złudzenia rozwiązujące jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozterki egzystencji. Jednak odnajdując konkurencyjną przestrzeń, stworzył alternatywę dla ulegania prawom przemijania. Wybudował studnię z głębokim zwierciadłem na jej dnie, w którym cała ludzkość może się przejrzeć aby nie popełnić tego samego błędu co Orfeusz, wyprowadzający Eurydykę ze świata zmarłych. Miłosz nie chce być posiadaczem prawdy. Wielkie wojny dwudziestego stulecia nauczyły go, co oznacza zerwanie owocu z drzewa poznania dobra i zła. On tylko chce spełnić się w publicznej spowiedzi i pisać, bo według niego każde milczenie jest niewolą.

Świat Czesława Miłosza to nie tylko wiara, nadzieja i miłość, wykuwające kształt człowieczeństwa. To również pilnowany przez słońce, pachnący i skrzypiący kobierzec przyrody. Stając przed ołtarzem ziemi i poznając jej zaklęcia uświadamiamy sobie, że cała planeta jest poematem o którego kwitnienie musimy ciągle dbać. Przeświadczenie o nadzwyczajności światła rozumu, towarzyszy czytelnikom Miłosza przez cały czas przygody z polskim noblistą. W swojej skromnej mądrości nie omija bólu czasów w których przyszło mu żyć. Wspominając agonię Giordano Bruno w płomieniach stosu na Campo di Fiori, przywołuje dymy domów warszawskiego getta. Nie obawia się poruszać tematu samotności człowieka, zamkniętego w czterech ścianach strachu przed torturami uczynionymi znakiem zbawienia.

Wchłonięcie wszystkich smaków i barw poezji Miłosza jest niemożliwe. Ilość doświadczenia, jakie zawiera wydanie wszystkich znanych wierszy noblisty jest tak ogromne, że przerasta to możliwości zapoznania się z nimi w tak krótkim czasie. Pozostaje powolne i rozłożone na lata, delektowanie się dźwiękami zasłyszanymi od Miłosza podczas poznawania zawikłanych wichrami historii, ziemskich spraw. Zapachy jego poezji są bardzo trwałe i sądzę, że to ułatwia ciągłe powracanie do kart opasłego tomu na których liryka tańczy w najlepsze. Wobec tego zamierzam wielokrotnie sięgać po dzieło rozległe w swej rozpiętości, aż po kres literackich horyzontów. Kto zacznie czytać edycję wierszy, których posiadaczem zostałem, ten szybko zorientuje się, że tutaj słońce nigdy nie zachodzi a twórczość Czesława Miłosza jest niekończącą się kopalnią wiedzy o przemijaniu czasu.

Niezliczone dopływy poezji meandrują olbrzymią ilością słów. To stara prawda towarzysząca nam od wieków. Emocje przelewają się w labiryntach czasu i spotykają na kartach starożytnych, jak i współczesnych autorów. Wszystko to odbywa się naturalnie i z biegiem ustalonego poetyckiego porządku, którego dominującą cechą się właśnie chaos. Udowadnia to tylko, jak piękny i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    441
  • Przeczytane
    231
  • Posiadam
    153
  • Chcę w prezencie
    59
  • Teraz czytam
    41
  • Poezja
    39
  • Ulubione
    17
  • Nobliści
    5
  • Literatura polska
    5
  • Literatura polska
    3

Cytaty

Więcej
Czesław Miłosz Wiersze wszystkie Zobacz więcej
Czesław Miłosz Wiersze wszystkie Zobacz więcej
Czesław Miłosz Wiersze wszystkie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także