Nowa Huta nieznana i tajna

Nowa Huta nieznana i tajna
pemmagast

Wojciech Paduchowski, Nowa Huta nieznana i tajna. Obraz miasta w materiałach Urzędu bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej (1949–1956). Powstające miasto, kombinat oraz zróżnicowana społeczność widziana oczami funkcjonariuszy UB i MO. Mieli za zadanie pilnować, aby urzeczywistnieniu komunistycznej idei utworzenia socjalistycznej w duchu dzielnicy nikt nie stanął na przeszkodzie, w...

Powstające miasto, kombinat oraz zróżnicowana społeczność widziana oczami funkcjonariuszy UB i MO. Mieli za zadanie pilnować, aby urzeczywistnieniu komunistycznej idei utworzenia socjalistycznej w duchu dzielnicy nikt nie stanął na przeszkodzie, w tym także przybywający tu z różnych stron dawni żołnierze AK i BCh, działacze WiN, PPS-WRN, struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Sieć agenturalna, donosicielstwo, kradzieże, bójki, prostytucja – to dotychczas badane sporadycznie lub nie badane wcale aspekty życia Nowej Huty. Ponadto walka władz komunistycznych z nowohuckim Kościołem. Tym zagadnieniom poświęcił uwagę autor niniejszej publikacji.

źródło opisu: http://ipn.gov.pl

źródło okładki: http://ipn.gov.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!