Jak myśleć więcej o seksie

Okładka książki Jak myśleć więcej o seksie Alain de Botton
Okładka książki Jak myśleć więcej o seksie
Alain de Botton Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal poradniki
poradniki
How to Think More about Sex
Grupa Wydawnicza Foksal
2014-01-01
2014-01-01
Aleksandra Gietka-Ostrowska
seks

Moim zdaniem jest to książka warta uwagi. Co prawda rozumiem słowa krytyki w jej stronę ale nie zmienia to mojego zdania, że jest ona prawdziwa i otwiera oczy. Bardzo ludzka książka. Wyjaśnia mechanizmy człowieka które wydawałyby się nam oczywiste. Może się wydawać kontrowersyjna, co jest oczywiste, ponieważ porusza tematy o których się dużo nie rozmawia i nie analizuje. Uważam że do tej książki trzeba jednak dorosnąć i odrzucić nasze poglądy, spoglądając na niektóre sytuacje z zupełnie innej strony. Oczywiście są w niej nieliczne zdania z którymi się nie zgadzam ale również je rozpatrzyłam. Dowiedziałam się przez nią jakie ja mam poglądy i otworzyłam się na nowe. Dodatkowym plusem jest to że szybko się ją czyta.

Alaina de Bottona poznałam bodajże na youtubowym kanale TED, zaciekawiło mnie jego przemówienie i od tego czasu chciałam przeczytać którąś z jego książek. Na tę konkretną trafiłam na allegro, a że była tania to kupiłam... i dopiero wtedy zobaczyłam jakie ma tutaj opinie. Ale cóż, książka już w drodze, to nie miałam wyboru, trzeba było spróbować tego na własnej skórze.

Bardzo chciałam móc tutaj napisać, że w przeciwieństwie do poprzedników mam o tej książce całkiem dobrą opinię, ale niestety nie mogę. Ta książka jest naprawdę ZŁA.

Po pierwsze, zastanawiam się jaką książkę chciał w ogóle napisać autor. Tekst wygląda trochę jak poradnik, trochę jak pozycja popularnonaukowa, a trochę jak rozprawa filozoficzna, ale bez względu na to którą z tych opcji wybierzemy, książka nie spełnia swojej funkcji. Mam też wrażenie, jakby to co przeczytałam było zaledwie planem książki, która ma zostać napisana. Dosłownie każdy rozdział wygląda jak zalążek czegoś, co dopiero należałoby stworzyć. Ale może przejdźmy do treści.

Czego możemy dowiedzieć się z tej książki? Na początek kilka zupełnie nieodkrywczych faktów oraz parę ciekawostek o seksualności człowieka. Przy okazji nie ma co liczyć na jakiekolwiek przypisy czy wyjaśnienia skąd autor wziął dane informacje. Zamiast bibliografii spis książek, które możemy przeczytać w ramach "pracy domowej". Wracając jednak do książki, dowiecie się w niej na przykład, że obrazy Matki Boskiej wywołują w wielu ludziach żądzę. Dosyć ciekawa informacja, ale nasuwa się pytanie: "Skąd autor to wie? Zrobił ankietę, zapytał kolegów, czy może stanął koło obrazu i obserwował reakcje zwiedzających?". Następnie de Botton daje nam kilka cennych rad na temat seksu, pozwolę sobie je tu wyliczyć:

1. Jeśli znudził ci się seks z twoim partnerem to spójrz na niego z innej strony.
2. Jeśli to nie zadziała, to zaproście trzecią osobę do sypialni.
3. Jeśli to również nie zadziała, to może warto by było wdać się w romans, ale może jednak lepiej nie.
4. Ogólnie to fajnie byłoby gdyby seks nie istniał, ale co byśmy bez niego zrobili.

Sami przyznacie, że są to porady, których Cosmopolitan by się nie powstydził. Poza tym autor potępia pornografię, ponieważ... traci się na nią czas. W takim razie nie chciałabym wiedzieć jakie jest jego zdanie na temat Netfliksa.

Podsumowując, autorowi radziłabym mniej myśleć o seksie, a czytelnikom trzymać się od tej książki z daleka.

Autor konkluduje swoją książkę słowami „Byłoby lepiej, gdyby popęd płciowy nie istniał”. I jeśli ograniczyć to do osoby twórcy tego „dzieła” to jestem na tak wszystkimi kończynami. Wtedy pewnie nie popełniłby tej publikacji, ja bym jej nie kupiła i nie zmarnowała kilkudziesięciu minut na szerokie otwieranie oczu widząc gwałt dokonany na wybranych losowo badaniach i cytatach autorytetów sprzed kilkuset (!) lat, z których wyciąga się wnioski zaskakujące niczym króliki z kapelusza. Autorowi brak nie tylko umiejętności logicznego łączenia znanych powszechnie faktów, ale nawet swoich własnych umysłowych wytworów. Fabryka koszmaru, dramat. Tylko dla czytelników o mocnych nerwach lub lubiących znęcać się nad własną intelektualną godnością.

Powyższy pseudo-poradnik to bezwartościowy szmatławiec, którego autor jest niezaprzeczalnie niekompetentnym idiotą, a przynajmniej za takiego uchodzi po lekturze tego... bełkotu (!).

No bo jak inaczej nazwać twór, w którym oglądanie porno jest demonizowane i potępiane, a zdrada małżonka pochwalana i to nawet na jego oczach?! W jaki inny sposób wyrazić się na temat publikacji, w której czytamy iż sprzedaż literatury spada przez rozwój branży porno, bo proza nie ma szans konkurować z wyuzdanymi igraszkami na ekranie monitora?!

Te przykłady to tylko drobny ułamek tego, jakie brednie można znaleźć w tym... czymś. Na całe szczęście znalazłem to w koszyku z przecenami, dzięki czemu nie straciłem zbyt wielkich pieniędzy, bo aż niecałe 7zł. Jak szybko to nabyłem, tak jeszcze szybciej się tego pozbyłem. Innymi słowy: TRZYMAJCIE SIĘ OD TEGO Z DALEKA!

• Psychologia
  • Przeczytane/zamienię
  • 52 książki w 52 tygodnie (2015)
  • Valore mobiliare - psychologia i rozwój

Dodaj cytat z książki Jak myśleć więcej o seksie