Ty musisz żyć, aby dać świadectwo prawdzie. Pamiętnik zesłańca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
wojna, łagry, zesłańcy

Dominik Mieczysław Baczyński urodził się w 1922r w Drohobyczu. Dwa lata później zmarł jego ojciec, został oddany do ochronki (dzisiejszy dom dziecka), ponieważ jego matka poszła w świat. Zbieżność nazwiska z znakomitym poetą, powstańcem warszawskim Krzysztofem Kamilem jest nieprzypadkowa, gdyż byli oni braćmi ciotecznymi. "Ty musisz żyć, aby dać świadectwo prawdzie - pamiętnik zesłańca" jest...

"Ty musisz żyć, aby dać świadectwo prawdzie - pamiętnik zesłańca" jest realnym obrazem stalinizmu, pokazuje prawdziwe zachowania, dzięki niemu poznajemy autentyczne życie łagierników. Książka ta jest i będzie dowodem na zbrodnie i postępowanie radzieckie tamtych lat.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Andrzej | 2019-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2019

Zaskoczyła mnie ta książka! Okazała się lepsza niż myślałem zaczynając lekturę, choć do literackich arcydzieł raczej bym jej nie zaliczył. Autor - Dominik Baczyński (kuzyn znanego z powstania warszawskiego poety Krzysztofa Kamila) urodził się w Drohobyczu na Kresach i tam, w momencie wejścia do miasta Armii Czerwonej, zaczynają się jego wspomnienia. Tam kończy (już rosyjską) szkołę, próbuje jakoś przystosować się do nowej rzeczywistości, wstępując do Komsomołu, choć nie z pobudek ideowo politycznych. Dostaje się na studia do Leningradu, jednak w ich rozpoczęciu staje na przeszkodzie wybuch radziecko-niemieckiej wojny. Zgłasza się na ochotnika do Armii. Przechodzi z nią szlak bojowy przez Ukrainę, Kijów, Stalingrad. Tam zostaje oskarżony za... przygotowywanie zamachu na Stalina i skazany na karę śmierci, zamienioną później na 10 lat łagrów. "Zalicza" ich w tym okresie aż 36! Daleki Wschód - Kołyma, Magadan, Władywostok... Zakończenie wyroku nie jest jednak różnoznaczne z odzyskaniem...

Czesław_czyta | 2015-05-29

W moim dorosłym życiu raczej rzadko powracam do przeczytanych już pozycji. Ta książka stanowi wyjątek. To doskonała potrawa dla wyobraźni przez, którą zarwałem nie tylko kilka nocek ale ukradkiem starałem się ją chłonąć także w pracy a wierzcie mi, nie jest to takie proste. Wspomnienia Dominika Baczyńskiego są tak barwne i tak niezwykłe, że mogłyby stanowić scenariusz do wspaniałego filmu. Czasami nie mogłem uwierzyć, że wszystko, o czym Autor opowiada, zdarzyło się naprawdę. Losy ludzi, których Dominik Baczyński spotykał na kolejnych etapach wojennej, więziennej, a następnie zesłańczej tułaczki – od pospolitych przestępców, poprzez walczących z ustrojem, aż po ludzi ze szczytów komunistycznej władzy, stanowią świadectwo prawdy o tym zbrodniczym systemie. Moim zdaniem barwnością opisów oraz stylem narracji Autor na głowę bije niejednego z obecnie poczytnych, znanych "przelewaczy" wspomnień na papier. Zdecydowanie polecam.