Widzenia mistrza Hieronima

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
thiller, średniowiecze, Bosch
dasio72

Powieść magiczna z elementami sensacyjnymi, której akcja dzieje się w późnym średniowieczu w Holandii. Jest 1490 rok. W mieście rodzinnym malarza Hieronima Boscha zamordowana zostaje w bestialski sposób młoda dziewczyna. Podejrzewa się, że udział w zabójstwie mogły mieć demoniczne moce. Śledztwo w sprawie zabójstwa prowadzi Jan de Vries, były papieski bibliotekarz i tajny sługa biskupa de Bourbon, któremu podlega miasto. Wspomaga go mistrz Wenneker, pochodzący z Schiedam alchemik, który podróżuje wraz z kotką Dipterą. A trop wiedzie do ponurego zamczyska Mesen, w którym z czarną magią eksperymentuje książę Orly.
Sensacyjna akcja, osadzona w realiach epoki, przetykana jest wizjami Hieronima Boscha, które są plastyczną, ale też społeczną i religijną interpretacją jego niezwykłego malarstwa. Bosch jest głównym bohaterem tej powieści, nie tylko przez jego obrazy-wizje, ale też bezpośrednio uczestniczy w zdarzeniach. Większość drugoplanowych bohaterów, to postaci historyczne. Narracja odnosi się do miejsc i zdarzeń, a także dzieł literackich i plastycznych z końca XV wieku.

źródło opisu: esensja.stopklatka.pl

źródło okładki: esensja.stopklatka.pl

FenKa | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Spodziewałam się czegoś innego i trochę się zawiodłam. Jest to książka dla czytelników, którym nie przeszkadza, że w książce zbyt dużo się nie dzieje. Bardzo spora część książki została przeznaczona na rozmyślania malarza. Pomimo zwrotów akcji - nie zaangażowałam się za bardzo w tą historię i nie porwała mnie ona. Miałam wrażenie, że czytam jakąś amatorszczyznę... Na plus jest to, że szybko się ją czytało - miałam wrażenie, że strony same się przewijają i to w zaskakująco szybkim tempie i jednak nie chciałam odrywać się od książki.
Zdecydowanie dla tych co lubią czytać różne przemyślenia i trochę fantastyki

Isadora | 2015-07-23
Przeczytana: 21 lipca 2015