Cyfrowa rewolucja. Rozwój cywilizacji informacyjnej

Okładka książki Cyfrowa rewolucja. Rozwój cywilizacji informacyjnej Piotr Gawrysiak
Okładka książki Cyfrowa rewolucja. Rozwój cywilizacji informacyjnej
Piotr Gawrysiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Wydawnictwo Naukowe PWN
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki Biblia komputerowego gracza Piotr Gawrysiak, Piotr Mańkowski, Aleksy Uchański
Biblia kompute... Piotr Gawrysiak, Pi...

Książka w całkiem dokładny i klarowny sposób przedstawia historię komputerów i oprogramowania. Pozwala zobrazować jak wielki przeskok technologiczny nastąpił w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w tym obszarze. Bardzo podobało mi się opis wynalazków i maszyn liczących poprzedzających pierwsze komputery. To jest ta część historii, której nigdy wcześniej nie słyszałam w nawiązaniu do późniejszego powstania komputerów. Co było dla mnie dosyć zabawne, przeczytałam ją w tym roku, to jest tylko kilka lat po wydaniu, a już okazuje się przewidywania autora, co do przyszłości zdążyły się nie sprawdzić, chociażby w stosunku do sztucznej inteligencji.

Bardzo dobra, obszerna treściowa praca. Autor przybliża czytelnikom historię wszelkich urządzeń i maszyn liczących (poczynając od starożytnych liczydeł),następnie ewolucję oprogramowania komputerowego a w ostatniej części skupia się na kwestiach wolnego oprogramowania, wolnej treści itp.

Po przeczytaniu książki istotnie można spojrzeć nieco inaczej na czasy, w których żyjemy, uświadomić sobie jak wielkim przemianom uległo nasze życie (w KAŻDYM jego aspekcie) w przeciągu zaledwie 3 pokoleń.

Praca warta polecenia, autor pisze przystępnie i ciekawie Dwie pierwsze części w mojej opinii wypadają lepiej, w ostatniej autor po krótkim przedstawieniu idei wolnego oprogramowania i wolnej treści, pokazuje swoje pozytywne nastawienie do niej, a pod sam koniec nawet dowodzi tego słuszności powołując się na przypowieść biblijną o rozmnożeniu chleba.

Mimo tego, polecam jak najbardziej każdemu zainteresowanemu historią najnowszą, czyli właściwie światem, w którym dziś żyjemy.

• Polska
  • Poradnik
  • * dostępność - biblioteka publiczna
  • 2017
  • Informatyka
  • Programowanie, informatyka, humanistyka cyfrowa, nowe technologie
  • * dostępność - biblioteka miejska

Dodaj cytat z książki Cyfrowa rewolucja. Rozwój cywilizacji informacyjnej