Ciemna materia

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Schilf
978-83-7414-678-4

Inspektor Schilf musi znaleźć odpowiedź na kilka kluczowych pytań. Kto …porwał małego Liama, syna znanego fizyka Sebastiana? Czy na pewno było to porwanie, skoro chłopiec szybko się odnalazł, nic mu nie było, a na dodatek nie pamiętał żadnego porwania? …zamordował lekarza Dabbelinga? Czy na pewno było to morderstwo? Być może tylko tragiczny w skutkach wygłup kogoś, kto rozpiął między drzewami...

Inspektor Schilf musi znaleźć odpowiedź na kilka kluczowych pytań.

Kto
…zamordował lekarza Dabbelinga? Czy na pewno było to morderstwo? Być może tylko tragiczny w skutkach wygłup kogoś, kto rozpiął między drzewami stalową linkę?

Czy
…istnieją światy równoległe, o które zaciekle się spierają przyjaciele Sebastian i Oskar, także znany fizyk?
…nielegalne testy leków, przeprowadzane na pacjentach miejscowego szpitala, miały coś wspólnego ze śmiercią Dabbelinga? A może ważny jest tu raczej fakt, że był on znajomym (jak bliskim?) żony Sebastiana?

Dlaczego
…tak trudno dowieść prawdziwości własnej egzystencji i nieomylności swoich sądów? Czy możliwa wielość światów ma z tym coś wspólnego?
…wierzymy, że wszystko ma swoją przyczynę, skoro chaos życia nieodparcie trzyma stronę przypadku?

Nowa powieść Juli Zeh to niezwykły kryminał. Filozoficzne i naukowe rozważania wciągają w nim równie mocno, co meandry skomplikowanego śledztwa.

| 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 lipca 2014

"Życie składa się z czekania,czekanie zwie się życiem.Czekanie to teraźniejszość"
Świat dziś tak szybko gna do przodu,prawie wszyscy uczestniczymy w tym wyścigu,gdzie na mecie dla każdego są inne nagrody,że brak nam czasu na zastanowienie się nad istotą samego życia.Brak czasu na refleksję,ocenę i zasadność naszych poczynań.
A może to całe życie istnieje tylko w naszych umysłach,może istnieją inne,alternatywne światy obok nas,tuż za rogiem?
Do takich przemyśleń skłoniła mnie książka Juli Zeh,kryminał,dziejący się przede wszystkim w głowach bohaterów,dający szerokie spojrzenie również na problemy metafizyczne.
Warto przebrnąć przez trudny początek,bo później autorka otwiera przed nami nowe wrażenia - napisane przystępnym językiem,bez jakiś piętrowych metafor,wszystko logicznie i konkretnie.
Ja jestem zadowolona z lektury,teraz rzadko czytam kryminały,a tu jest i romans i porwanie i zbrodnia,słowem rozrywka na wysokim poziomie z fizyką w tle.

Sylwia Sekret | 2013-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 27 lutego 2013

GŁASKAJĄC KOTA SCHRODINGERA

Wyobraźcie sobie, że istnieje równoległy świat. Dokładnie taki sam, jak ten, w którym obecnie jesteście, z małym wyjątkiem. W tym drugim świecie nie czytacie teraz recenzji, Wasze oczy nie przemierzają kolejnych linijek czarnego tekstu, ręce nie podpierają brody, stopy nie dotykają ziemi, plecy nie stykają się z oparciem. Robicie coś zupełnie innego w innym, choć niemal identycznym świecie. I dopóki nie będziecie w stanie udowodnić mi jednoznacznie, że ten równoległy świat nie istnieje, dopóty będziecie czytać teraz recenzję i jednocześnie nie będziecie tego robić. Będziecie głaskać kota , który jednocześnie jest martwy i żywy.

Sebastian jest fizykiem, dla którego trzy osoby na świecie są najważniejsze: jego syn Liam, żona Maike i przyjaciel Oskar. Jako, że Oskar w przeciwieństwie do Sebastiana nie uwił sobie dotąd rodzinnego gniazda, to Maike co tydzień zaprasza go na rodzinną kolację. Siadają wtedy w czwórkę i robią co następuje: Maike przyrządza...

Aneta | 2014-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Zadziwiająca historia!
Spisana przez autorkę w niesamowity sposób.
Sporo abstrakcji, jeszcze więcej filozofii ...
A to wszystko oplecione kryminalną pajęczyną!

Dawno nie czytałam tak dobrej książki!

Ilość stron: 387
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Oczekiwałam świetnego kryminału i takie jest to dzieło. Bohaterami są dwaj Fizycy – Oskar i Sebastian. Ten drugi ma żonę i syna, którzy również odgrywają swoje role. Wątek kryminalny trochę dziwny, nierealny, ale ofiara jest realna. Sprawę prowadzi inspektor Schilf, którego losy są na końcu zaskakujące. Rozwiązanie zagadki również jest świetne i nie da się tego domyślić.

Na pewno przeczytam coś jeszcze tej pisarki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:
wybrałam jak zawsze najciekawsze

„Świat należy do tych, którzy umieją go wyjaśnić”. (str 42)
„Dzisiaj nikt nie pamięta niczego dłużej niż kilka dni, a już na pewno nie wtedy, gdy zostało to wyemitowane w telewizji.” (str 59)
„Genialne jest rozwiązanie, które, ledwie zrodzone już uchodzi za oczywiste.” (str 94)
„Czekanie to intymny dialog z czasem. Długie czekanie to coś więcej: pojedynek czasu z jego badaczem.” (str...

awita | 2012-10-06
Przeczytana: 04 października 2012

Juli Zeh to pisarka tak błyskotliwa i tak piekielnie inteligentna, że ja - zwykła szara myszka czytelnicza - miałam spore problemy ze zrozumieniem wszystkich płaszczyzn tej niesamowitej książki. Naukowy spór pomiędzy dwoma przyjaciółmi - fizykami, dotyczący teorii światów równoległych, ma swoje tak dramatyczne konsekwencje, że ciarki przechodzą po plecach... Warto jednak podążyć we wszystkie zakamarki tej książki (psychologiczne, filozoficzno-naukowe, metafizyczne, kryminalne), bo jest naprawdę napisana po mistrzowsku.

Sebastian, ten bardziej "zwyczajny" z obu przyjaciół, napisał popularnonaukowy artykuł do "Spiegla", w którym dowodził m.in., że "na gruncie fizyki klasycznej trudno wyjaśnić, dlaczego wszechświat z potworną wręcz dokładnością dostosowany jest do potrzeb życia biologicznego (...)Istnienie Ziemi jest równie nieprawdopodobne jak próba trafienia dziewięć razy z rzędu szóstki w totolotku (...)ludzkość mogłaby uchodzić za nieistniejącą. Myśl, że istnienie jest...

Asia | 2015-05-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2015

Jedna z lepiej napisanych książek, jaką ostatnio czytałam. Tak naprawdę fabuła, zbrodnia to kwestie drugorzędne. Największą zaletą książki jest pobudzenie intelektualne, wplatanie w historię nauki, różnych teorii, fizyki, filozofii. Uważam, że opowieść była tylko dobrym pretekstem do poruszenia tych wszystkich zagadnień - istoty czasu, światów równoległych i innych problemów myślowych, logicznych, naukowych, ontologicznych. Przyznam, że po opisie spodziewałam się jakiejś dość banalnej historii, a dostałam dobry do przemyśleń tekst. Jeśli ktoś się spodziewa (tak jak mówi okładka) porywającego kryminału i romansu to może tego nie znaleźć - romansu tak naprawdę tu w ogóle nie ma. Ale moim zdaniem książka broni się w innej kategorii.

sonia poniatowska | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Pierwsza moja tak wypełniona filozofią książka. Nie jest to najlżejsza lektura, jednak warto przez nią przebrnąć i się zagłębić, bo niektóre fragmenty naprawdę dają do myślenia. Wpleciona w całość historia porwania ułatwia zadanie. Książka moją faworytką nie została, ale nie żałuję, że poświęciłam jej czas. Jak każda lektura czegoś uczy.

Westalka | 2012-03-24
Przeczytana: 28 marca 2012

Juli Zeh to autorka okrzyknięta przed kilkoma latami rewelacją młodej literatury europejskiej. Co sprawia, że jej książki cieszą się niesłabnącą popularnością? Przekonajmy się na przykładzie „Ciemnej materii”, niezwykłego kryminału z metafizyką w tle.
Punktem wyjścia charakterystycznych dla autorki filozoficznych rozważań dotyczących kondycji współczesnego człowieka, wszechświata, natury czasu i miejsca człowieka na świecie jest – jak to bywa w kryminałach - zbrodnia.
Sebastian jest znanym fizykiem, szczęśliwym mężem Maike i ojcem Liama oraz najlepszym przyjacielem Oskara. Ta dwójka znajomych jeszcze z czasów studiów osiąga wielkie sukcesy w dziedzinie teorii fizyki, jednak oboje też skrajnie różnią się osobowościami. Oskar to chłodny, bezczelny i bezdusznie racjonalny geniusz, który obrał ścieżkę badań naukowych i samotności, Sebastian zaś, jako kochający ojciec i mąż stanowi jego przeciwieństwo.
Oboje też rywalizują na polu naukowym. Badania przyjaciela Oskarowi wydają się być...

zeebi | 2014-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Kryminał niebanalny, opowieść z głębią...
Mimo rozczarowującego zakończenia (czyżby autorka jednak nie poradziła sobie z tą głębią?) ciekawa alternatywa dla książek, których autorzy uczyli się pisać na weekendowych kursach.

Jagoda Wełniak | 2015-02-12
Przeczytana: grudzień 2014

"(...) Czekając stwierdzą państwo, że chwila teraźniejsza nie istnieje. Że zawsze, gdy tylko państwa umysły usiłują ją pochwycić, właśnie mija albo jeszcze nie całkiem nadeszła."

Ostatnie dni lata – Literacki Horoskop LC

Dni coraz chłodniej się zaczynają i coraz szybciej się kończą. Gdzie się podziały owady? Lato jeszcze na dobre się nie skończyło, a już za nim tęsknimy. Co w tych ostatnich cieplejszych dniach Was czeka? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.

Pisarze na i o rowerach

Nie od dziś wiadomo, że istnieje silna zależność między chodzeniem a pisaniem – autorzy lubią wybierać się na długie, samotne spacery, w czasie których wpadają na najlepsze rozwiązania fabularne. Innym służy do tego bieganie. A jeszcze innym – jazda na rowerze. Dziś o nich. I o jednośladach w książkach.