Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu

Okładka książki Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu Penny Warner
Okładka książki Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu
Penny Warner Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Smart Start for Your Baby: Your Baby,s Development Week by Week During the First Year and How You Can Help
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
2003-01-01
2003-01-01
8320027403
CIĄŻA MACIERZYŃSTWO PORÓD POŁÓG DZIECKO

Dość stara książka, bo z 2003 roku, więc część porad niestety nieaktualna. Także nie uzupełniając wiedzy z innych źródeł i bazując tylko na tym to może trochę wprowadzić rodzica w błąd. Podział na poszczególne tygodnie też trochę nie trafiony bo jednak tempo rozwoju dzieci jest indywidualne i można tylko się w kompleksy wpędzić, że może dziecko powinno coś umieć już, a może się opanuje to za tydzień czy dwa. Bardzo fajny jest podział każdego tygodnia na trzy aspekty - rozwój fizyczny, umysłowy i psychiczny i porady jak ten rozwój wspierać.

Pierwszy rok życia dziecka jest niezwykłym, pasjonującym okresem. Dziecko rośnie w tym czasie szybciej niż kiedykolwiek, pomijając dziewięć miesięcy w łonie matki i robi nieustannie ogromne postępy we wszystkich sferach rozwoju.
Zdumiewające postępy dziecka mogą początkowo uchodzić naszej uwadze, jednak uważany rodzic szybko uczy się rozpoznawania kolejnych etapów rozwoju niemowlęcia. Bezradny i bezbronny noworodek zmienia się w dzielnego małego człowieka, który chodzi, mówi, zaznacza swą niezależność. Staje się istotą społeczną, poznaje świat i kształtuje swoją niepowtarzalną osobowość.
Rozwój większości niemowląt przebiega według pewnego ogólnego rytmu, co oznacza, że zdobywają one określone umiejętności mniej więcej w tym samym wieku. Trzeba jednak pamiętać, że u każdego dziecka rytm ten podlega indywidualnym wahaniom. Dlatego nie zamartwiajmy się, jeśli nasze dziecko nie opanowało jakiejś czynności w czasie sugerowanym w książce.
Książka ta pomoże niejednemu rodzicowi w świadomym wspieraniu rozwoju dziecka do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Napisana w formie przewodnika po tych niezapomnianych 52 tygodniach, omawiającego przystępnie, krok po kroku, wszystkie aspekty rozwoju niemowlęcia. Opis każdego z tych etapów uzupełniono propozycjami ćwiczeń czy zabaw, które oddziałują na dziecko pobudzająco. Są to proste i przyjemne sposoby dostarczenia mu pozytywnych bodźców rozwojowych.
Należy jednak pamiętać, że ulubiona zabawka każdego dziecka, to jego rodzic.

• 2015
  • Poradnik
  • Fragmenty

Dodaj cytat z książki Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu