III Rzesza. Zbrodnia bez kary

Wydawnictwo AA
2015-01-01
2015-01-01
III Rzesza zbrodnia

W swoim dziele autorka stara się poruszyć wszystkie z kluczowych zagadnień dotyczących dziejów III Rzeszy. Każdy z istotnych wątków został wzięty na warsztat jednak bez zbyt głębokiego analizowania. Dzięki temu książka jest idealna dla osób które chcą zdobyć podstawową wiedzę w temacie i w mniejszym stopniu zainteresuje pewnie specjalistów.

I tak począwszy od źródeł nazizmu i początków NSDAP czytamy o narodzinach najstraszniejszej ideologii w dziejach. Omówione zostało dojście Hitlera do władzy, powstanie Wehrmahtu i Gestapo a także zagadnienia dotyczące sterylizacji, akcji T-4 czy w końcu Holokaustu i kwestii ,,ostatecznego rozwiązania". Nie pominięto też oczywistych wątków gospodarczych i politycznych - sprawy Nadrenii, Anschlussu Austrii, zajęcia Chechosłowacji i kolejnych wydarzeń po wybuchu II Wojny Światowej. Przekrojowy opis działań wojennych i poszczególnych kampanii jest tutaj przedstawiony w sposób wyjątkowo przystępny. Może zdziwić fakt iż tak wiele wiedzy udało się skondensować na nie całych 500 stronach ale zostało to wykonane w naprawdę sprytny sposób. Oto przed nami kompletne studium politycznego potwora jakim była III Rzesza.

Mimo wagi i oczywistego ciężaru tematycznego książkę czyta się rewelacyjnie. Jeśli interesujesz się tematyką to studium prawdopodobnie cię pochłonie. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest to najlepsza pozycja o nazizmie jaką do tej pory czytałem a z pewnością jedna z czołowej trójki. Jak najbardziej polecam!

I tak począwszy od źródeł...

"Oddałeś naszą świętą niemiecką ojczyznę jednemu z największych demagogów, jakich widział świat. Z całą powagą przewiduję, że ten przeklęty człowiek zepchnie naszą Rzeszę w otchłań i przywiedzie naród do nieprawdopodobnej nędzy. Przyszłe pokolenia będą pana przeklinać w grobie za to, co pan uczynił" - napisał gen. Ludendorff do prezydenta Hindenburga po mianowania Hitlera kanclerzem.

No miał facet rację, nie da się ukryć...

Napisana z rozmachem historia zbrodni Trzeciej Rzeszy, której lata panowania w Europie były z jednym z najmroczniejszych okresów w dziejach świata. Autorka sięga do ideologicznych źródeł nazizmu, takich jak rasizm, eugenika, antysemityzm, religia germańska. Omawia historyczne okoliczności puczu monachijskiego oraz propagandowe i organizacyjne przygotowanie przejęcia władzy w 1933 r. Uważnie śledzi lata budowy systemu nazistowskiego w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej, szczególną uwagę zwracając na konsekwentną realizację celów ideologicznych (eliminacja Żydów, walka z chrześcijaństwem) i strategicznych (zbrojenia, budowa machiny propagandowej i potęgi SS) oraz na kluczowe wydarzenia jak pożar Reichstagu, noc długich noży czy Anschluss Austrii. Najwięcej miejsca w książce zajmują wydarzenia z lat II wojny światowej. Relacjonuje kampanie wojenne Wehrmachtu oraz zbrodnie dokonywane na tyłach frontu. W końcowych rozdziałach omawia tygodnie agonii i ostateczny upadek III Rzeszy oraz kulisy Procesu Norymberskiego, który nie przyniósł oczekiwanego rozliczenia najbardziej zbrodniczego systemu w dziejach świata.

Książka stawia kluczowe pytania, tj. Jak to możliwe, że nowoczesne i kulturalne społeczeństwo w sercu Europy ogarnęło zbiorowe szaleństwo? Dlaczego odrzucono człowieczeństwo? Dlaczego Europa nie rozliczyła sprawiedliwie nazistowskich zbrodni? Dlaczego wciąż lekceważy płynące z przeszłości ostrzeżenia? I jakie konsekwencje może mieć fakt, że w istocie popełnione zbrodnie pozostały bez kary…?

Powiem szczerze, że jestem tą pozycją zachwycona. Według mnie jest to świetne kompendium wiedzy na temat istnienia całej III Rzeszy, krok po kroku. Jako,że bardzo interesuję się tą tematyką i przeczytałam już bardzo wiele pozycji książkowych nt. samej postaci Hitlera jak i III Rzeszy, to miałam pewne przemyślenia przed przeczytaniem tej właśnie książki - czy jest ona w stanie mnie czymś zaskoczyć? Zaskoczyła! Lektura tej książki jest niezwykle wciągająca, pożyteczna i interesująca. Mimo, iż ma prawie 500 stron, przeczytałam ją w jeden dzień, bo bardzo szybko się ją czyta, a język nie jest trudny. Jest to pozycja dla każdego, kto chciałby zgłębić nieco temat III Rzeszy oraz nazistów. Informacje w każdym z rozdziałów są przekazywane w bardzo nieszablonowy sposób, nie jest to nudna lektura. Bardzo ciekawe są również tytuły na początku każdego z rozdziałów, niektóre cytowane - "stworzeni, żeby przegrywać", "nie będziemy się bawili w niańki" czy "czy to jest czy nie jest inwazja?" - nadają one tajemniczości, zachęcają do dalszego czytania. Na końcu książki znajduje się również indeks postaci - najbardziej ciekawych postaci, które wpisały się w historię i karty mającej trwać tysiąc lat Rzeszy.

Treści czysto teoretyczne w książce przeplatają się z pewnymi refleksjami autorki, kontrowersyjnymi pytaniami skłaniającymi do refleksji, ale również ciekawymi ilustracjami. Spis treści pokazuje nam, jak niesamowicie przemyślana jest całość pozycji. Również ciekawym zabiegiem są cytaty znanych osób wplatane w tekst, nadające większej autentyczności całości. Od razu widać, że autorka jest z wykształcenia historykiem i ma doświadczenie w pisaniu. Przez tę pozycję się po prostu płynie.

Gorąco polecam każdemu, ponieważ warto przypomnieć sobie ten jeden z najbardziej ponurych rozdziałów w historii całej Europy. Przeraża nas ogrom zbrodni i opętańcza ideologia, która owładnęła umysłami tak wielu ludzi, a także pogarda, z jaką traktowano drugiego człowieka. Autorka stawia niepokojące pytania, czasem dramatyczne, smutne i przerażające, ale jakże prawdziwe... Warto zapoznać się z tą lekturą.

"Żaden z narodów Europy nie zasłużył tak na zastosowanie tej niemieckiej zasady 'zbiorowej odpowiedzialności', jak właśnie sami Niemcy. Albowiem nie ma Niemców dobrych. Są tylko Niemcy zbrodniarze lub Niemcy - tolerujący i popierający zbrodniarzy. Gdzież bowiem byli dobrzy Niemcy, gdy setkami rozstrzeliwano niemal co dnia niewinnych na ulicach Warszawy? Czy rozległ się choć jeden głos armii niemieckiej przeciwko koszmarom obozów koncentracyjnych? Czy to nie lotnicy niemieccy przeprowadzali w Warszawie masowe łapanki do bud? Czy odezwał się jakikolwiek publiczny niemiecki głos przeciwko bestialstwom badań policyjnych, przeciwko komorom gazowym i wytracaniu rzesz ludzkich za pomocą mrozu i głodu? Naród niemiecki - to naród wściekłych psów".

(Nieco kontrowersyjny cytat, pozostawiam do refleksji każdemu...)

• Historyczne
  • Hitler