Homo polacus. Eseje o polskiej duszy

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura polska
Ag2S

Karzeł czy olbrzym? Mesjasz narodów czy homo sovieticus? Piotr Augustyniak przygląda się napięciom tkwiącym w duszy Polaka. Nieodmiennie uwikłanego w historię, targanego resentymentami, zarazem zaś uparcie ufającego w postęp. Rozdartego między mityczną Sarmacją a realną emigracją, między drobnym cwaniactwem a heroizmem Powstania, między Ojczyzną a „synczyzną”… W rozważaniach towarzyszą...

Karzeł czy olbrzym? Mesjasz narodów czy homo sovieticus?
W rozważaniach towarzyszą autorowi wielcy XX wieku – politycy, myśliciele, pisarze – którzy z kolei przywołują własnych mistrzów i antymistrzów. Ostatecznie więc obok Piłsudskiego i Dmowskiego, Witkacego, Schulza i Bobkowskiego, Miłosza, Herberta, Rymkiewicza czy ks. Tischnera w tej międzypokoleniowej dyskusji uczestniczą też Mickiewicz, Sienkiewicz, Conrad, a nawet – Nietzsche. Nie jest to rozmowa „ku pokrzepieniu serc”, jednak warto się jej przysłuchać.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Ania | 2016-07-15

Po przeczytaniu tej pozycji mogę tylko stwierdzić, że to bardzo trudne i wymagające wielu lektor dzieło. Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się nie-tylko przeczytać tę książkę, ale także uczestniczyć w wykładach jej autora u ojców dominikanów w rzeszowskiej szkole filozoficzno teologicznej św. Jacka.
Jak już napisałam dzieło to wymaga wielokrotnej lektury. Jednak powinny one być od siebie oddzielone przemyśleniami gdyż podejrzewa, że każda z nich wniesie coś nowego do życia konkretnego czytelnika.