Wszechświat w lustrzanym odbiciu. Jak ukryte symetrie kształtują naszą rzeczywistość

Tłumaczenie: Sławomir Kupisz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Universe in the Rearview Mirror. How Hidden Symmetries Shape Reality
Sławomir Kupisz
popularnonaukowa
Ag2S

Po pełnej wyrafinowanego poczucia humoru, pouczającej książce „Jak przetrwać wśród czarnych dziur”, obdarzony niezwykłym talentem fizyk, Dave Goldberg zajmuje się, by zająć się fundamentalnym tematem symetrii. I tym razem autor dowodzi, że w pełni zasługuje na porównanie do słynnego popularyzatora nauki Carla Sagana. Łącząc humor z rzetelną wiedzą i głęboką refleksją nad naturą rzeczywistości, Goldberg prowadzi z czytelnikiem nadzwyczaj ciekawą dyskusję, wprowadzając go krok po kroku w zawiłości jednej z najbardziej błyskotliwych koncepcji fizycznych i pokazując, w jakiś sposób symetrie kształtują cały nasz Wszechświat.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Ulotne | 2015-12-30

Z odrobiną dystansu o kwantowym świecie. Książka (nie tylko) dla laików dzięki obszernemu omówieniu podstaw i za sprawą przystępnego języka. Osoby zapoznane z tematem również znajdą coś dla siebie - pewnie przede wszystkim spojrzenie przez pryzmat tytułowej symetrii (i jej braku).

Mateusz | 2015-09-21
Przeczytana: 18 września 2015

Ciekawa i luźnie napisana książka z wieloma (suchymi) żartami. Jak zwykle w takich książkach, wraz z kolejnymi rozdziałami, autor w coraz mniejszym stopniu dotyka głównego tematu książki (dużo miejsca poświęcone jest GUT, Einsteinowskich OTW i STW czy modelowi standardowemu).

Alicja Górska | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Pomimo wiary w sensowność nauk humanistycznych czuję się czasami gorsza od tych, którzy potrafią połapać się w ścisłych teoriach. Zazdroszczę fizykom, matematykom, chemikom i wszystkim wielkim mózgom tego świata. Ale nie zamierzam się poddawać. Po "Jeszcze krótszej historii czasu" Stephena Hawkinga i Leonarda Mlodinowa postanowiłam sięgnąć po "Wszechświat w lustrzanym odbiciu" Dave'a Goldberga. Bynajmniej dlatego, by poszerzyć swoją wiedzę. Raczej, by zrozumieć tę zgromadzoną podczas poprzedniej lektury.

Zgodnie z tytułem, grafikę okładki stanowi zduplikowany obraz fragmentu kosmosu (mam nadzieję, że nie mylę się tutaj w nazewnictwie i jakiś umysł ścisły nie podśmiewa się ze mnie pod nosem albo, co gorsza, w głos). Czcionka napisów jest prosta, jasna, doskonale widoczna na ciemnogranatowym tle. Wydaje się też nieco w starym stylu, jak podręczniki używane kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat wcześniej.

Zawartość jednak z pewnością...