Kiedy wolność mówi szeptem

Wydawnictwo: Videograf SA
7 (67 ocen i 24 opinie) Zobacz oceny
bunt, nastolatka

Jane jest studentką prawa, którą z grona rówieśników wyróżnia nie tylko imponujący stan rodzinnej fortuny, ale również poprzeczka ustawiona na wysokości cudzych oczekiwań. Przed duchową śmiercią ochrania ją jedynie wątły płomyk buntu, który zdołała rozniecić z ostatniej, ocalonej iskierki. Nikt bowiem nie przypuszcza, że z dala od murów uczelni i czujnych oczu rodziców, Jane przeobraża się w zupełnie innego człowieka. Wydaje się, że linia rozdzielająca dwa kompletnie różne światy Jane, jest doskonała. Ale jeden wieczór wystarczy, żeby w ściśle zaplanowanym życiu Jane zapanował chaos. Jedna decyzja stanie się początkiem reakcji łańcuchowej, która z zakamarków ludzkiej pamięci zacznie wydobywać długo skrywaną prawdę.

źródło opisu: Videograf, 2015

źródło okładki: Videograf

Kasiek | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Ta książka od początku była dla mnie niespodzianką. Nieznana mi autorka, zastanawiający tytuł i niby dość szczegółowy, a jednak mało mówiący opis na okładce. Okazało się, że to niespodzianka z gatunku tych przyjemnych. Książka wciąga niemal od pierwszej strony. Historia Jane jest intrygująca, a nawet z czasem, gdy staje się nieco przewidywalna, wówczas nadal zachwyca styl autorki, który przejawia się w wyszukanych przemyśleniach i dialogach, pełnych błyskotliwego poczucia humoru. Książka nie tylko daje do myślenia, ale też bawi. Jednej rzeczy mi w niej brakuje, a mianowicie polskiej rzeczywistości. Sięgając po książki rodzimych autorów lubię, gdy dotyczą znajomych mi realiów. W tym przypadku akcja osadzona jest w Stanach i Szkocji, a bohaterowie to nie Janka, czy Tomek, ale Jane i Tom. Nie wpływa to jednak negatywnie na ocenę książki, jako całości, bo jest naprawdę dobra.

wiech | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Wolność dodaje skrzydeł. Czasem też krzyczy. Głośno.
Tu mówi szeptem.
By nie popełnić największego błędu w swoim życiu, trzeba to życie czasem przewrócić do góry nogami. Rzucić wszystko. Wyjechać. Pobyć w całkowitej ciszy. Pozbierać myśli.
Tak robi bohaterka. Odwołuje ślub i wyjeżdża do pięknego zakątka w Szkocji. Dopiero tam czuje się wolna. Czuje, że wreszcie trzyma w dłoniach stery własnego życia. Tam znajduje przyjaciół. Czy tam będzie jej miejsce na ziemi?
Akcja nie porywa, sączy się powolutku. Piękna Szkocja uwodzi. Uwodzi też język i styl.
Lektura miła w odbiorze. Przyjemnie spędziłam czas.

mania_kch | 2016-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2016

Jane studentka prawa i potajemnie pracownica biura projektującego wnętrza. Całe życie żyjąca pod dyktando innych ludzi. Pewnego dnia niefortunne zdarzenie odmienia jej dotychczasowe postrzeganie samej siebie a to prowadzi do podjęcia bardzo poważnych decyzji i zmierzenia się z konsekwencjami.
W tym chaosie swojego życia spotyka cudownych ludzi i zakochuje się w kraju dotąd jej nie znanym…
Książka przyjemna, mądra i z przesłaniem. Ciekawa pozycja na nudny czas.
Polecam :)

beataj | 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Hmmm. Książka pełna sprzeczności - najpierw wydawało mi się, że nuda, że słabizna, że nic się nie dzieje. Potem, że w tym spokoju jest jakaś metoda, że jednak ma drugie dno. Następnie okryła mnie jakimś takim opowieściowym ciepłem, jednocześnie rozśmieszając. Jeszcze później wywołała cień smutku, melancholii, zamyślenia. I nawet jeśli od początku było wiadomo, że to taka opowieść dla pensjonarek, w typie Ani z Zielonego Wzgórza - egzaltowana w słowach, marzycielska i "happyendowa", to spotkanie z bohaterkami było sympatyczne :)

Iwona | 2016-02-22
Na półkach: Przeczytane, :-), :-), :-)
Przeczytana: 21 lutego 2016

Książka z tych łatwych i przyjemnych, które czyta się z wielką przyjemnością. Tylko szkoda,że autorka nie umieściła jej akcji w Polsce.

Nie jest łatwo żyć, gdy Twoje życie podporządkowane jest w całości innym. Gdy wszyscy mówią ci co i jak masz robić, jak żyć, kim być. Jane prowadzi życie, które wymarzyła sobie dla niej matka studia, praca, idealny kandydat na męża. Tylko,że dziewczyna zaczyna się dusić w tym wszystkim i wcale nie jest szczęśliwa. Gdy w końcu zadecydowano za nią i bez niej termin ślubu coś w niej pękło.

Na szczęście dla niej wyjeżdża do Szkocji tam poznaje fajnych ludzi i odkrywa tajemnicę...jaką dowiecie się , gdy sięgniecie po książkę "Kiedy wolność mówi szeptem"

werka777 | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Istniało w przeszłości przekonanie o tym, że człowiek jest tylko i wyłącznie marionetką na wielkiej scenie, a nasze życie to zaledwie maleńka rola, którą dyktuje nam ktoś o wiele potężniejszy niż my – Bóg. A jednak z czasem coraz silniej szerzono wiarę w to, że mamy własną wolę, która pozwala nam funkcjonować dokładnie tak, jak sobie to zaplanujemy. W co zatem wierzyć? Czy nasza codzienność to wybryk losu szykującego nam takie, a nie inne scenariusze? A może to my jesteśmy panami swojego życia i to, jak się ono potoczy, zależy tylko i wyłącznie od nas? Odpowiedź między innymi na to pytanie daje nam książka „Kiedy wolność mówi szeptem” autorstwa Martyny Senator. Opowieść o niełatwych wyborach, o decyzjach przemieniających monotonię w nowe życie oraz o nadziei, która zawsze powinna wieść nas tam, gdzie stawia drogowskazy nasze własne serce. Zapraszam zatem do zapoznania się z moją recenzją.

Jane, pochodząca z zamożnej rodziny, niedługo wyjdzie za mąż za bogatego mężczyznę...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2016-05-21
Przeczytana: 07 maja 2016

"Kiedy wolność mówi szeptem to kolejna w moim dorobku czytelniczym powieść, w której główna bohaterka zrywa ze swoim dotychczasowym życiem i wyjeżdża za ocean w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. I choć fabuła nie jest zbyt oryginalna, sama opowieść ma w sobie coś intrygującego, co zachęca do kontynuowania lektury i nie pozwala odłożyć książki na później.

Po wypadku motocyklowym Jane decyduje się na dość desperacki krok. Rzuca studia, odchodzi z pracy, odwołuje ślub i co najważniejsze przestaje żyć dla innych - rodziców, chłopaka, a zaczyna podążać przez życie własną ścieżką. W tej uległej i zgodnej kobiecie budzi się druga natura. Kobieta dojrzewa wreszcie do decyzji, aby wziąć swoje życie we własne ręce. Podróż do Szkocji wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Tutaj z dala od domu, znajomych i rodziny Jane wreszcie dostrzega to co w życiu naprawdę ważne. Zatrzymuje się w uroczym pensjonacie nieopodal Edynburga, zyskuje sobie grono nowych przyjaciół i zaczyna żyć całą jego...

Aleksji | 2015-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2015

Jane ma dwadzieścia cztery lata i dzięki matce jej życie jest starannie zaplanowane. Studiuje prawo, pracuje w kancelarii adwokackiej i ma idealnego narzeczonego. Wiele się zmienia, gdy po wypadku budzi się w szpitalnej sali i dowiaduje się, że cudem uniknęła śmierci. Zdaje sobie sprawę, że życie jest za krótkie, aby porzucać swoje plany na następne dni. Nie czuje już potrzeby udowadniania rodzinie, iż jest dobrą córką. Dzięki tej myśli wyrusza w podróż życia, a dokładniej do Szkocji, gdzie odmieni się jej dotychczasowe spojrzenie na Świat.

Jestem dzień po lekturze i nadal nie mogę dobrać dobrych słów, żeby opisać tę książkę. Jedynie w głowie nasuwa mi się stwierdzenie, że początek historii był dla mnie niczym jazda po wybojach ,,Kiedy wolność mówi szeptem" już od początku wciąga w swoją historię i to dlatego wczuwamy się w postać głównej bohaterki. Razem z nią czujemy, że jesteśmy uwięzieni w metalowej klatce. Dusimy się, ale nie zdajemy...

grejfrutoowa | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

Martyna Senator pisanie ma we krwi – nie przeszkadza jej upływ czasu, a najlepszym prezentem dla niej jest nowy długopis. Jest autorką książki Kiedy wolność mówi szeptem. Pozycję wydał Videograf w 2015 roku.

Jane całe życie podporządkowywała się decyzjom innych. Ulegała matce, słuchała się chłopaka, nawet ciuchy nosiła po siostrze. Prowadziła podwójne życie – to dla rodziców i to dla siebie. Studiowała, pracowała, kochała to co robi i męczyła się z tym, czego nie znosi. Nagły zwrot akcji przyniósł wypadek, po którym zapada w tygodniową śpiączkę. Gdy się budzi jest innym człowiekiem. Postanawia zmienić całe swoje życie. Pakuje walizki i wyjeżdża z Chicago do Szkocji. Nowe miejsce ma być dla niej oazą spokoju, gdzie będzie mogła zastanowić się nad dalszym działaniem. Jednak zaczyna do niej docierać, że to tu może ułożyć swoje życie na nowo, odcinając się przy tym od byłego faceta i upartej, apodyktycznej matki. Jak dla kobiety skończą się te wakacje od codzienności?

Napisana w...

Książkowe_Wyliczanki | 2015-07-14
Na półkach: Przeczytane, Lit. polska, 2015
Przeczytana: 09 lipca 2015

Podążanie ścieżką wyznaczoną decyzjami innych jest łatwa, ale jednocześnie nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Czy życie, które ustalą nam pozostali może być szczęśliwe? Co zrobić, aby zmienić codzienność, znaleźć w sobie dostatecznie dużo pokładów siły, aby wyrwać się z okowów codzienności? Jak z takim tematem poradzi sobie debiutująca polska pisarka?

Jane prowadzi życie, które wymarzyła sobie dla niej matka - studiuje na prestiżowej uczelni prawo, tak jak jej rodzicielka; spotyka się z wymarzonym kandydatem na zięcia, pracuje w rodzinnej kancelarii prawnej. Idealne życie, a jednocześnie nieznośne więzienie. Dziewczyna ma w sobie wystarczająco dużo siły, żeby jednocześnie studiować, a potem pracować w swoim wymarzonym zawodzie - dekoratorstwie wnętrz. Mimo napiętego grafiku Jane nie poddaje się, do momentu kiedy zderza się z rzeczywistością i to dosłownie. Wypadek drogowy powoduje kilkudniową śpiączkę, pobyt w szpitalu, ale przede wszystkim sprawia, że dziewczyna zaczyna myśleć o...