Góra Czterech Wiatrów

Okładka książki Góra Czterech Wiatrów Maria Kann
Okładka książki Góra Czterech Wiatrów
Maria Kann Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Nasza Księgarnia
1973-01-01
1973-01-01

Literatura głównie młodzieżowa. Książka przesiąknięta przygodą, pokazująca prawdziwy obraz polskości śląska po okresie komunizmu.

Wspaniała, wzruszająca powieść z ciekawym tłem historycznym, ukazującym pohitlerowski obraz Polski. Góra Czterech Wiatrów to miejsce skupiające młodych, pełnych zapału i chędzi do odbudowy ojczyzny Polaków, którym wojna odebrała dzieciństwo, bliskich... Polecam osobom w każdym wieku.

Powieść przeczytałem z dwóch powodów. Jestem pilotem szybowcowym i mieszkam w Opolu a akcja powieści rozgrywa się na nieistniejącym dziś, poniemieckim lotnisku w Ligocie Dolnej w okolicach Góry Świętej Anny na Opolszczyźnie.

To typowa powieść przygodowa dla młodzieży jakie czytałem będąc nastolatkiem. Prawdę powiedziawszy w książce wątek lotniczy jest mniej zaznaczony niż na przykład sprawa polskości Śląska. Dziś, po końcu komunizmu niektóre fragmenty powieści wydaja się nieco śmieszne, czasem widać ingerencje cenzury bądź też odgórne wytyczne dla pisarki. Niemniej książka jest ciekawa, dobrze napisana i przyjemnie się nią czyta. Na pewno jest godna polecenia nastolatkom, pytanie tylko czy dziś jeszcze oni takie książki czytają?

Mam bowiem nieodparte wrażeni, że chyba nie.

Moja ulubiona książka, mam stare wydanie, jeszcze z lat 60., należące kiedyś do mojego dziadka. Ma świetną fabułę, choć można by bardziej rozwinąć wątek szybowców.

• Przygodowe
  • 10 Papier
  • Polskie
  • Literatura dla dzieci i młodzieży
  • Varia 2

Maria Kann Góra Czterech Wiatrów Zobacz więcej