Dom bez mężczyzn

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
L'immeuble des femmes qui ont renoncé aux hommes
literatura piękna
Ag2S

W sercu wielkiego miasta, przy urokliwej uliczce stoi kamienica. Mieszka w niej pięć kobiet; różni je wiek, zainteresowania, praca, jest jednak coś, co je łączy. W pewnym momencie swego życia wszystkie postanowiły raz na zawsze wyrzec się miłości i zapomnieć o mężczyznach. Mimo różnych doświadczeń i rozczarowań nauczyły się cieszyć drobnymi przyjemnościami, których nie przypłaca się czarną rozpaczą.
Pewnego dnia jedna z nich wyrusza w podróż, a jej mieszkanie zajmuje samotna dziewczyna. Współlokatorki przypadają jej do gustu, ceni sobie spokój i przyjazną atmosferę tej osobliwej kamienicy, jednak coraz głośniej, coraz częściej powtarza, że nie wolno mówić „nigdy więcej”.
Czy jej żywiołowość, jej apetyt na miłość wywrócą do góry nogami ład tego domu kobiet? Czy i one przypomną sobie, że miłość nadaje sens życiu, i odważą się podjąć ryzyko? Czy mężczyźni znowu tu zawitają – nie tylko we wspomnieniach, tęsknocie, skrywanym gniewie, uśpionej rozpaczy?
Subtelnie oscylując między powagą a żartem, autorka mówi o tym, jak trudno kochać i podejmować wybory ważące na całej przyszłości.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

AlexsBooks | 2018-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Nie podobała mi się to książka.
Nic więcej nie jestem w stanie o niej napisać ...

Paulina Kobza | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Bardzo słaba i przewidywalna, po opisie książki spodziewałam się czegoś więcej. Historia opisana prostym i czasami irytującym językiem, a ciekawsze wątki zostały urwane w połowie.

Chuko Jang | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Tytuł nieco wyprowadza w pole i daje złudne nadzieje.
Książkę czyta się bardzo szybko, mi osobiście się podobała jako lekka, miła i szybka lektura.
[spoiler]
Jednak, uważam że, bohaterki zbyt szybko ukazują swoją potrzebę mężczyzn, każda z nich, nawet po ciężkim wydarzeniach w życiu, na końcu szuka ich bliskości i sensu ich konieczności obecności... nie podobało się mi to, nie uważam, że każda z nich powinna być tak podatna. Nie było to zbyt realistyczne w moim domniemaniu. Trochę szkoda, chciałam więcej od tej książki niż mogła mi dać.

Tak czy siak, czytałam gorsze.

wiolagg66 | 2016-04-02

Po tytule i opisie spodziewałam się czegoś fajnego,lecz zawiodłam się bardzo.

Książka jest bardzo nudna i nie przeczytałabym jej kolejny raz ;/

Sylwia | 2016-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2016

Całkiem niezła książka, choć napisana w okropnie irytujący sposób. Wątki, które naprawdę ciekawią (jak choćby urwanie losów Królowej - do samego końca bardzo omijanych) kompletnie pominięte na rzecz rozwlekania głupot, mało istotnych i potraktowanych w nieciekawy sposób (internetowe znajomości jednej z lokatorek). Życiowa, choć sama wizja domu bez mężczyzn oderwana od rzeczywistości. Fajnie traktuje o bolączkach samotności, a do tego nie brakuje ciekawych do przytoczenia kiedyś cytatów. Nie skreślam jej całkowicie, ale myślę, że cztery gwiazdki to maksimum, jakie mogę jej przyznać.

chiyome | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

"Szczęście to drobiazg, którym się delektujesz, siedząc w słońcu w trawie."

Każda kobieta przechodziła przez okres nienawiści, bądź niechęci do mężczyzn. Czasem antypatia była skierowana do jednego przedstawiciela "płci brzydkiej", innym razem – do wszystkich facetów. Chcąc nie chcąc jesteśmy otoczone przez mężczyzn, w domu, szkolnej ławie, w pracy. Koledzy zaczepiają i wyśmiewają, miłość życia odtrąca a ojciec "się czepia". Ile z nas, kobiet po kolejnym zawodzie miłosnym przysięgała sobie, że nie da się omotać i zranić? Ja na pewno. Propozycja przeczytania książki "Dom bez mężczyzn" idealnie wpasowała się w taką właśnie chwilę.

Bohaterki książki są samotnymi kobietami w różnym wieku. Dzieli je wszystko: Rosalie jest instruktorką jogi, Giuseppina ma swój straganik na pchlim targu, Simone tłumaczyła z hiszpańskiego w czasopiśmie turystycznym. Królowa – tak nazywają lokatorki właścicielkę kamienicy, kiedyś była mistrzynią baletu. Jest jeszcze Carla – wyjeżdża do Bombaju a na jej...

Magdalena | 2015-08-04

Była mini- powieść, to i będzie mini-recenzja. Autorski debiut Karine Lambert liczy zaledwie dwieście stron, więc książkę czyta się naprawdę szybko. Przeczytałam i.. pomyślałam "co ja, do cholery, mam teraz napisać w recenzji?!". Nadal nie wiem, chociaż myślę intensywnie od dwóch dni. "Dom bez mężczyzn" to - w mojej opinii - powieść o niczym. A tak trudno pisze się o niczym. Chociaż Karine Lambert udało się to.

Paryż. Dom bez mężczyzn. W pięciopiętrowej kamienicy mieszkają kobiety, które wyrzekły się w swoim życiu miłości. Facetom wstęp wzbroniony. Jedna z mieszkanek wyjeżdża na kilka miesięcy za granicę, a w domu pojawia się młodziutka Juliette, której nie do końca odpowiadają panujące w kamiennicy zasady. Juliette uważa, że nigdy nie powinno się mówić "nigdy". Zamierza poznać mężczyznę, zakochać się i kto wie, może przyprowadzić swojego faceta do domu bez mężczyzn?

Pomysł może nie najgorszy wykonanie, niestety, słabe. Ta książka ma zaledwie dwieście stron, a zdążyłam poczuć się...