Dżentelmeni PRL-u

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska, PRL, wspomnienia
Ag2S

Czy dżentelmen jest w modzie? A może czasem się wstydzi? Czy jest wrażliwy, obrażalski, czy kocha adrenalinę równie żarliwie, jak kocha kobiety? Do tego walczy i skrywa się za swoim kostiumem? Dziewięciu bohaterów tej książki — Leopold Tyrmand, Zbigniew Cybulski, Marek Hłasko, Leon Niemczyk, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulski, Jerzy Zelnik, Andrzej Łapicki i Jan Nowicki — to mężczyźni zachwycający sukcesami, podziwiani za urodę, często drażniący wizerunkiem. Wszyscy byli w PRL-u idolami — łączyły ich charyzma, ambicja i zdumiewające losy. Każdy z nich był wzorcem w inny sposób, zawsze jednak w wyjątkowej życiowej roli — roli dżentelmena.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

nuna21 | 2017-09-04

Dżentelmeni PRL-u to zbiór eseji przedstawiających dziewięć męskich portretów, ikon tego okresu.
Książka napisana przyzwoicie, lekko, ale brak w niej ciekawostek, refleksji. Autorka skupiła się na pobierznych informacjach. Nie wyszła w swojej analizie poza suche fakty, które można znależć w każdej biografii.
Każdy dżentelmen to ktoś więcej niż zdaje się wyłaniać z pospiesznie skreślonych przez autorkę rozdziałów.
W niektórych przypadkach mam ochotę pogłębić swoją wiedzę, napewno siegnę po pełne biografie lub autobiografie - zwłaszcza Łapickiego.

Jola | 2017-04-24
Przeczytana: kwiecień 2017

Książka napisana całkiem przyzwoicie, przedstawia portrety największych męskich ikon doby PRL-u. Zebrane tutaj informacje są jednak dość ogólnikowe, przedstawiają głównie suche fakty z życia tych mężczyzn, wszystko co możemy wyczytać z pierwszej lepszej biografii. Zdecydowanie zabrakło mi tutaj ciekawostek, anegdot czy bardziej pikantnych szczegółów z ich życia.

Agacha | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Garść informacji o znanych i lubianych mężczyznach doby PRL-u. Wiadomości raczej ogólne, ale trafiają się i ciekawostki. Dość dobrze się czyta.

goskrzys | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Czuję jakiś lekki niesmak po lekturze tej książki. I nie chodzi tu o jej treść - bo autorka przedstawiła opisywanych mężczyzn dość obiektywnie, a w każdym razie bez jakichś skandalicznych podtekstów, bez sensacji itd. Chodzi raczej o całość, o sens napisania takiej książki.

Pełno tu ploteczek i anegdot, ale w zasadzie tak naprawdę nie mówią one zbyt wiele o opisywanych postaciach. W zasadzie bohaterowie są tu zaledwie naszkicowani – o każdym zebrano garść informacji i opinii z ogólnodostępnych źródeł, nie ma tu nic odkrywczego, nic, czego by nie można było wyczytać z kolorowych pism (to się tyczy przede wszystkich opisanych w książce aktorów). Zabrakło jakiejś odrobiny zaangażowania ze strony autorki, odrobiny wysilenia się. Nie jest to, absolutnie, ani próba biografii, ani jakaś tematyczna monografia. Ot, zaledwie zebranych kilkanaście historyjek, opinii, wspomnień, cytatów z wywiadów.

Inna rzecz, że zgromadzenie pod hasłem „dżentelmeni” akurat tych mężczyzn, też jest chyba...

Jagodowa | 2016-08-04
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Bardzo ciekawa lektura. Przeczytałam ją z ciekawością w ciągu dwóch dni. Na pewno będą ją polecać wśród znajomych.

dzikiebialko | 2016-07-27
Przeczytana: 20 lipca 2016

Zbiór informacji o kilku panach żyjących w tamtych czasach. Niestety, bardzo źle się to czytało, gdyż szczątkowe informacje podawane były chaotycznie.

Muminka | 2016-06-20
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Przedstawione ikony polskiego kina lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. dziewięć sylwetek artystów, którzy reprezentowali różne oblicza dzentelmeństwa.
dzentelmenami dyktującymi modę, wyznacznikami stylu, elegantami byli Lepopold Tyrmand, Cybulski i Hłasko. garść biograficznych detali, do tego którótkie podrozdziały o kobietach w ich życiu, przebiegu kariery, anegdotach i przyczynkach do ich legendy.
"Dzęntelmeni w opałąch" to Leon Niemczyk (słusznie ochrzczony tu zawodowcem) i Olbrychski. Tytani pracy, którzy zdobyli popularnośc w innych demoludach,a Olbrychski nawet podbił po latach Hollywood, partnerując Angelinie Jolie w SALT. niemczyk z kolei zachwycił mnie bohaterskim zachowaniem podczas drugiej wojny światowej, m.in. dwa razy uciekał Niemcom z transportu, brał udział w Powstaniu Warszawskim.
Dzentelmeni w kostiumie, którzy niestety latami pozostawali niewolnikami swoich historycznych wcieleń to Mikulski i Zelnik, którym przypięto łatkę Klossa i Ramzesa, nie doceniając...

japonskaturystka | 2016-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Nie powiem, czytało się dobrze, ale wygląda to niestety trochę tak, jakby autorce brakowało własnych słów i dlatego musiała posiłkować się licznymi cytatami. Na dodatek szwankowała chronologia, co utrudniało lekturę.

Anna | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Książka to przedstawione w pigułce życie i droga artystyczna dziewięciu osobowości. Świetnie się czyta, lekko i wciągająco. Bez nadmiaru zdarzeń, plątaniny faktów, bez zadęcia. Czego chcieć więcej? Polecam.

Marshmallow | 2015-11-19

Dżentelmeni PRL-u, krótko mówiąc, to książka o życiu prywatnym i zawodowym dziewięciu najbardziej pożądanych mężczyzn w historii PRL. Aktorzy i pisarze spędzający sen z powiek płci pięknej mają różne oblicza, które przed odbiorcą odkrywa Emilia Padoł.