Listy starego diabła do młodego

Tłumaczenie: Stanisław Pietraszko
Wydawnictwo: Media Rodzina
The Screwtape Letters
religia
Aneta

W "Listach starego diabła" do młodego piekielna ekscelencja, podsekretarz stanu w piekle, wymienia urzędowe listy ze swoim podwładnym, bratankiem, młodszym diabłem, który ma okazać swoje zdolności w służbie kusicielskiej. Za tym humorem, dowcipem, elegancją, za tą dociekliwością i przewrotnością kryją się ważne przesłania i pytania. Najważniejsze z nich to pytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/prod/808/Listy-starego-diabla-do-mlodego

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/808/Listy-starego-diabla-do-mlodego

orchideaidea | 2014-03-26
Przeczytana: 25 marca 2014

Chylę czoła przed autorem tej książki. Pomysł na przedstawienie podejmowanych tematów został ujęty w niebanalny sposób. Mimo zaledwie 150 stron pozycja ta porusza motywy wielu bolączek naszego życia codziennego, przy rozpatrywaniu których można przymknąć oko na wiarę chrześcijańską.

Książka odpowiada na wiele pytań i wątpliwości, które często nie dają nam spokoju, lub też, z których nie zdajemy sobie sprawy. Otwiera oczy na wiele kwestii, rozpatrując je również z psychologicznego, czy też nawet zwyczajnie logicznego punktu widzenia. Autor w ciekawy sposób kreśli przesłanki ludzkiego postępowania, analizuje problemy, przygląda się im dogłębnie, rozkładając je na czynniki pierwsze i uświadamiając o następujących po nich ewentualnych konsekwencjach.
Wszystkie te obserwacje i wysnute na ich podstawie wnioski są o tyle ciekawe, że zostały zaprezentowane z punktu widzenia przedstawicieli tej ciemnej strony religii chrześcijańskiej. Dzięki temu wszelkie motywy zagubienia człowieka w...

Ettelea | 2010-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Ciszę się, że poczekałam z przeczytaniem tej książki. Już kilka lat stała przykurzona na półce, jednak bałam się do niej zajrzeć. Słyszałam wiele pozytywnych oraz mądrych opinii na jej temat i bałam się, że może nie dorosłam jeszcze do niej. Nie żałuję, że przeczytałam ją właśnie teraz.

"Listy starego diabła do młodego", to niezwykła powieść epistolarna, którą można traktować jako poradnik życiowy napisany w nieco niekonwencjonalny sposób. Młody mężczyzna, żyjący w ciężkich czasach drugiej wojny światowej, przeżywa swój najtrudniejszy okres egzystencji. Jest on symbolem człowieka zagubionego w otaczającym go świecie. Jego losy poznajemy w listach pisanych przez Krętacza - wysokiego urzędnika piekielnego, do swojego bratanka - Piołuna, który ma za zadanie sprowadzić mężczyznę na 'dobrą' drogę. Krętacz, reprezentujący siły piekielne jest niezwykle inteligentny. Jego elokwencja i wyrachowanie wskazuje na ogromną wiedzę oraz pewność siebie. Taki styl pisania podkreśla niezwykły kunszt...

Łokieć_Pana_D | 2016-02-09

Przewrotna w formie. Z humorem w treści. Poradnik, jak na złą drogę sprowadzić. Do wykorzystania przez diabła. Bo diabeł-uczeń zadanie ma na ziemskim padole. Młodego chłopca zepsuć, a jak się da - to i dziewczę młode. A ta cnotliwa i bogobojna. Czy to przeszkoda? Być może właśnie z taką łatwiej będzie?
Niektóre kuszenia sposoby uniwersalne, do dziś skuteczne. Inne lekko już myszką trącą - co wiele nie szkodzi. Zmysł obserwacji autora, skoncentrowanego na duszy błądzeniu, zaiste godny podziwu. Chwilami genialna. W reszcie - polecenia godna. Z lekkim oka zmrużeniem.
Styl oryginalny ale trzeba być czujnym. Zdania dwuznaczne, ciekawe - wymagają uwagi i żądają myślenia. Nie da się szybko przebiec oczyma.

Voudini | 2013-12-26

Powodowany sympatią do Lewisa, ugruntowaną satysfakcjonującą lekturą Opowieści z Narnii w wieku dziecięcym, a Trylogii Międzyplanetarnej oraz "Póki mamy twarze" w wieku późnomłodzieńczym, sięgnąłem po ten skromny tomik ze sprecyzowanymi, niemałymi oczekiwaniami. Projektując sobie jednak zawczasu doznania wzniosłe i uniwersalne, popełniłem dość powszechny, choć wciąż wstydliwy błąd. "Listy" są bowiem swoistym podręcznikiem dla osób wierzących, jak nie wierzyć, żeby wierzyć prawdziwie. Dla osoby niewierzącej nie są zbyt przydatne, mimo że niepozbawione trafnych spostrzeżeń. Z tychże można z kolei wywieść wniosek, iż większość osób uczestniczących w polskiej debacie publicznej po stronie wiary albo tej książeczki nie przeczytała, albo nie zrozumiała.

Arek | 2010-03-30
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Książka niesamowicie uduchowiona, pełna mądrości ładu i wewnętrznie spójna. Ta spójność wynika ze znajomości dogmatów i prawd wiary.
Autor próbuje przybliżyć nam naturę naszej słabości. Ukazuje jak diabeł kusi na przeróżne sposoby, chwyta się każdej sposobności, każdej luki w ludzkiej psychice, w aktualnej sytuacji. Ukazana jest zmienność ludzkiego ducha, pewna nieprzewidywalność. Czuć napięcie związane z tym czy człowiek sobie poradzi.
Jest to powieść poniekąd epistolarna, gdyż stary diabeł śle listy do swego ucznia. Uczeń zaś kusi człowieka, którym się "opiekuje". Człowiek ów mężczyzna w średnim wieku, to przybliża to znów oddala się od Boga. Jego dusza ciągle kierunkuje, za sprawą poznanych ludzi, własnych przemyśleń, modlitwy lub jej braku, doznanych zawodów, cierpień. Każdy dzień, każdy uczynek coś w nas zmienia, a diabeł wciąż szepce. Polecam.

Scarlett | 2010-04-04
Przeczytana: styczeń 2010

Piekielnie przewrotna, niesamowita...
W fascynujący, niezwykle dogłębny sposób autor wprowadza czytelnika listów w świat pokus, ludzkich słabości i lęku.
Dla mnie ta książka jest jak narkotyk, bardzo często do niej wracam i za każdym razem jestem tak samo urzeczona.
Widać, że C. S. Lewis był człowiekiem mocno osadzonym w rzeczywistości, a jednak w niezwykły sposób zakorzenionym w problematyce rzeczy ostatecznych.
Uważam tę książkę za jedną z najlepszych, jakie dane mi było czytać.

lexis | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Przewrotna opowieść o człowieku i jego naturze. Niekoniecznie dla tych, którzy wierzą. Bo nie tylko o osobowe zło i kuszenie tu chodzi, choć można i tak to odczytać. Ale także o pewne mechanizmy, które od wiary zdają się być niezależne. O samooszukiwanie się, pychę, życiowy bałagan. O to, co odciąga nas od rzeczy najważniejszych, rozmienia na drobne, odczłowiecza. Nie tylko o wielkie, spektakularne zło, a o małe codzienne bezmyślności, puste słowa, nieuporządkowane emocje. Sporo tu niezwykle celnych obserwacji ludzkiej psychiki, znać, że autor to człowiek inteligentny, bystry, wnikliwy i bardzo doświadczony.

Powieść ma formę listów, które stary, doświadczony diabeł Krętacz kieruje do młodego adepta sztuki kuszenia – Piołuna. Ten zaś ma pod "opieką" młodego, świeżo nawróconego mężczyznę. Z listów wyłania się obraz świata widziany oczyma złych duchów. Tak naprawdę to negatyw tego, czym świat i człowiek być powinien. To, co dla człowieka i społeczeństwa dobre, jawi się jako...

allison | 2013-03-02
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2013
Przeczytana: 02 marca 2013

To książka pełna głębokich refleksji, ale i poczucia humoru oraz ironii.

Dla mnie to przede wszystkim metaforyczna opowieść o ludzkości i o człowieku jako jednostce - istocie pełnej sprzeczności, słabej i silnej zarazem, pełnej wad, ale również dążącej do doskonałości, złej i dobrej...
Właśnie złu i dobru stary diabeł poświęca wiele miejsca w swoich listach. Wydawać by się mogło, że to pierwsze zawsze pochodzi od szatana, a drugie od Boga. Z zapisków wyłania się jednak obraz świata, w którym i zło, i dobro tworzy człowiek. On też wybiera drogę, jaką podąża, a kuszenie przez diabła, o którym często jest mowa, to w rzeczywistości pragnienia, nad którymi ludzie albo potrafią zapanować, albo tego nie chcą i nie umieją.
Dobro i zło urastają tu do rangi ponadczasowych pojęć etycznych, które są uniwersalne i mogą rodzić się w każdym człowieku, bez względu na jego wiarę, wykształcenie, inteligencję, pochodzenie. Autor pokazuje, że piekło wcale nie musi być sprowadzone tylko do...

czytający | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Któż z nas by nie chciał mieć stryja, który by udzielał jedynie dobrych rad. Od tak zacnego krewnego z wielką przyjemnością można by otrzymywać listy, w których zawarte cenne wskazówki, pomogłyby uniknąć życiowych niepowodzeń. Przydatne uwagi starszego członka rodziny z pewnością by zmniejszyły ból, który towarzyszy próbom włączenia się w dorosłe życie. Jedno jest pewne, trafne sugestie kuzyna to olbrzymia podpora dla oseska, który pragnie jak najlepiej wypaść w swojej pierwszej pracy.

Takim wspaniałym stryjem rozbawiającym nas swoim wsparciem, zostaliśmy obdarowani przez Cleve Staples Lewisa. I niby wszystko by wyglądało normalnie, poza jednym...że wujaszek jest diabłem. I pewnie dlatego wszystko na kartach jego książki aż parzy od prób wywołania zła. Sama czerwień i pomarańcz okładki już mogą wskazywać na to, że będziemy świadkami rozniecania diabelskiego ognia podgrzewającego już i tak rozgrzaną intrygami i kłamstwami atmosferę. Czytelnik przewracający kolejne kartki ujrzy...

Katarzyna Bartnicka | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Krążą w sieci i nie tylko przeróżne bajki na temat książek, przeważnie są to sentencje, które skłaniają ludzi do czytania, bo książki poszerzają horyzonty, sprawiają, że stajemy się wrażliwsi i lepsi. Przeczytałam parę książek w swoim życiu i wiem, że nie każda książka ma na czytelnika tak dobry wpływ, niestety. Powiem więcej: niektóre nie powinny w ogóle powstać, bo są tak złe i głupie. Niemniej jednak "Listy starego diabła do Młodego", to pozycja, po którą warto sięgnąć. Przede wszystkim napisana jest w taki sposób, że przez cały czas naprawdę wierzyłam, że to pisze diabeł. Kilka razy musiałam sobie przypominać, że to tylko postać i tak naprawdę są to słowa Lewisa. To jedno. Druga sprawa, to sposób w jaki autor przeprowadza gruntowną analizę ludzkiej moralności i charakteru. Przedstawia w taki sposób, że uświadamiamy sobie jak łatwo niektóre cnoty, których mamy świadomość z racji nadmiernego eksponowania ich mogą stać się przywarami. Może się stać też i odwrotnie. Nie jest to...