Fangirl

Fangirl
angielski

Cath and Wren are identical twins, and until recently they did absolutely everything together. Now they're off to university and Wren's decided she doesn't want to be one half of a pair any more - she wants to dance, meet boys, go to parties and let loose. It's not so easy for Cath. She's horribly shy and has always buried herself in the fan fiction she writes, where she always knows exactly what to say and can write a romance far more intense than anything she's experienced in real life.

Without Wren Cath is completely on her own and totally outside her comfort zone. She's got a surly room-mate with a charming, always-around boyfriend, a fiction-writing professor who thinks fan fiction is the end of the civilized world, a handsome classmate who only wants to talk about words . . . And she can't stop worrying about her dad, who's loving and fragile and has never really been alone.

Now Cath has to decide whether she's ready to open her heart to new people and new experiences, and she's realizing that there's more to learn about love than she ever thought possible . . .

źródło opisu: http://www.panmacmillan.com

źródło okładki: http://www.panmacmillan.com

Natalia-Lena | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeśli nie macie czasu albo ochoty na czytanie moich wynurzeń, to powiem wam tylko tyle: nie znalazłam w Fangirl wad. To perfekcyjna powieść dla nastolatków, zarówno tych starszych, jak i młodszych. A i pewnie wielu dorosłych będzie się świetnie bawiło w trakcie czytania. Ja większość czasu z tą książką spędziłam szczerząc się niczym Kot z Cheshire.

Teoretycznie można Fangirl zaliczyć do nurtu New Adult, bo mamy bohaterów od lat osiemnastu wzwyż, opuszczenie rodzinnego domu, szkołę, związki, tyle że… Fangirl jest tym, czym New Adult zazwyczaj nie jest. Nie ma tutaj scen erotycznych, nie ma złych chłopców, którzy mówią do swojej dziewczyny ,,maleńka”, nie ma wulgaryzmów, nie ma gorącego romansu, który kręci się wyłącznie wokół łóżka, nie ma sztucznie rozdmuchanych kłótni, nie ma płytkich jak kałuża bohaterów, którzy często w powieści tego typu są identyczni i nie ma ubogiej w wątki historii. Krótko mówiąc: Fangirl to anty-New Adult i powiew świeżości w książkach dla...

Jestem na tak.
Bardzo, bardzo na tak.
To jedna z tych książek, które czytając żałuję, że nie wyszła gdy byłam w wieku docelowym dla niej. Teraz owszem doceniam, ale jeszcze 10 lat temu tak bardzo brakowało mi czegoś takiego jak Fangirl.
Sama jestem Fangirl. To mi zostało.

Fangirl to książka dla każdego kto kiedykolwiek był tak bardzo zakochany w jakimś kanonie, że przekopywał fandom by jeszcze chwilę pobyć z ukochanymi bohaterami.
Sama jestem totalnie Potterhead i Cather to moja bratnia dusza. To ja minus pisanie fanfików ;) bo do pisania nigdy się nie nadawałam.

Simon Snow to ogromna analogia do Pottera, cały ten szał, gadżety, cały fandom i masa fanowskiej twórczości, oczekiwanie na kolejną, ostatnią już książkę i pisanie czy wymyślanie jej alternatywnego zakończenia. Elementy w powieści, w tych fragmentach, które jest dane nam poznać, też budzą skojarzenia z Harrym, ale wiedząc, że to celowy zabieg wcale się nie irytowałam. Swoją drogą chętnie przeczytałabym te książki o...

ChicaDeAyer | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

W moich oczach 'Fangirl' nie udało się przeskoczyć poprzeczki ustawionej przez pierwszą książkę Rowell, jaką miałam okazję przeczytać. Może z tego powodu wynikło ukłucie rozczarowania, jakiego zaznałam przeczytawszy ostatnie zdanie tego tytułu.

Owszem, całość jest utrzymana w przyjemnym stylu, ułatwiającym zanurzenie się w fabule i oddanie bez reszty lekturze. Jednak tak się w moim przypadku nie zadziało, bo sama historia wydała mi się wtórna, stereotypowa i przejaskrawiona. Żałuję, że autorka nie czerpała z 'Eleonory i Parka' i jakby na siłę chciała stworzyć opowieść, toczącą się innym torem - niemal wszystkie wątki były aż nazbyt wyidealizowane i ociekające amerykanizmem i takie też było ich zamknięcie. Przez to całość wydała mi się płaska, papierowa i bez minimalnego poziomu autentyzmu - zwłaszcza w konfrontacji z kreacją wizerunku głównej bohaterki część rozwiązań fabularnych można było oskarżyć o nieścisłości logiczne.

Zawiodłam się, jednak mimo całej naiwności tego...

Arlet | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Poszłam za ciosem i zaraz po "Eleonorze..." przeczytałam "Fangirl". Opinie są różne. Jest część czytelników, która się zachwyca ta książką oraz część, która totalnie się rozczarowała i nie rozumie szumu wokół tej powieści. Ja ze swoją oceną skłaniam się w stronę tych, którzy pokochali historię Cath.
Wszystko zaczyna się , gdy Cath i Wren - osiemnastoletnie bliźniaczki opuszczają rodzinny dom, ojca i wyjeżdżają do collegu. Wren z zamiarem studiowania marketingu, zaś Cath literatury angielskiej. Cather - wielka fanka powieści o czarodzieju Simonie Snow, samotniczka, zajmująca się pisaniem fanfikcji w sieci, w oparciu o losy postaci ze słynnego magicznego cyklu. Wren - z pozoru ta bardziej odważna siostra, lubiąca imprezować i zdobywać nowych chłopaków.
Kiedyś były nierozłączne. Teraz ich ścieżki się rozchodzą, mimo iż studiują w tej samej szkole. Wren nie chce mieszkać z siostrą, w skutek czego Cath jest skazana na dzielenie pokoju z zupełnie obcą dziewczyną oraz towarzystwo...

annaroza | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Parę lat temu, czytując książki starszej córki, miałam okazję zapoznać się literaturą paranormal romance. Teraz wraz z młodszą poznaję young adult. I nawet ten rodzaj prozy mi się podoba. O dziwo, bardziej niż wcześniej te historyjki o miłości do wampirów, mimo że, ocierały się one o fantasy- mój ulubiony gatunek.
Tu mamy opowieść o bliźniaczkach, a właściwie jednej z nich, tej bardziej wycofanej. Cath, wielbicielka książek o Simonie Snow, autorka fanfiction ze swoim ukochanym bohaterem, właśnie rozpoczyna studia. Spodobał mi się pomysł ze wstawkami z książek o Simonie i fragmentami fanfików pisanych przez Cath. Dzięki temu mogłam ją poznać z trzech stron: jako osobę, czytelniczkę i autorkę. Ogólnie dla mnie to po prostu fajne czytadło, za to większość nastolatek pewnie będzie zachwycona fabułą książki.

lacerta | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

"Fangirl". Co by tu napisać? Na pewno to, że odnalazłam siebie w Cath. Uśmiechałam się do każdej strony, gdy zdawałam sobie sprawę, że sama byłam tak wycofana i nieufna na studiach jak Cath. Mogę tylko żałować, że nie poradziłam sobie tak dobrze jak główna bohaterka.

Styl autorki bardzo mi się podobał już z jej poprzedniej pozycji ("Eleonora i Park"). Historia Cath i Wren była wciągająca i zajmująca. Podoba mi się, że autorka wplata w książkę problemy, które spadają na siostry, a nie robi z nich głównego tematu. Dzięki temu opowieść nie jest przesadnie dramatyczna i ma w sobie urok realizmu.
Postacie stworzone przez Rainbow Rowell uwielbiam - nie są przesadnie idealne, popełniają błędy i są tak różne, że nie sposób się z nimi nudzić
W pewnym momencie zaczęło robić się zbyt słodko, ale nie przeszkadzało mi to aż tak bardzo i "Fangirl" pokochałam.

Książka zdecydowanie zasługuje na świetne opinie, które na nią spadają. Rainbow Rowell wykonała kawał świetnej roboty, bo jak inaczej...

Natalia | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2014, ENG
Przeczytana: 25 lipca 2014

Nawet nie wiesz, jak bardzo chciałam błyskotliwie nawiązać do tytułu, pisząc, że fangirling czas zacząć, bo oto Rainbow Rowell napisała książkę absolutnie niesamowitą, za sprawą której z miejsca zakochałam się w jej twórczości. Pragnęłam, by te słowa były stuprocentowo prawdziwe. I wprawdzie początek książki zapowiadał cudowną lekturę, ale im dalej w las, tym gorzej, i koniec końców, "Fangirl" nie pozostawiła po sobie szczególnie przyjemnych wspomnień.

Powieść Rainbow Rowell za granicą bywa nazywana największym odkryciem roku lub stulecia, najlepszą książką ever, ponadczasową opowieścią. I jak tu się nie nastawić na doskonałą lekturę...? No nie da się, po prostu nie można, więc albo pokocha się "Fangirl" całym serduszkiem, albo gorzko rozczaruje - nie ma nic pomiędzy. Niestety, jak to często bywa, wszystkie te pochwalne określenia okazują się mocno na wyrost. Bo sama historia - okay, jest ciekawa, absorbująca, zabawna, ma swój urok i na pewno, z uwagi na pewne elementy powieści,...

Wybredna Maruda | 2015-07-28
Przeczytana: lipiec 2015

Secret-Books.blogspot.com

Wiecie, że kocham Sherlocka. I ‘kocham’, to chyba mało powiedziane. Mam na jego punkcie małego bzika. Po pokoju walają mi się różne gadżety z nim związane, oglądałam każdy odcinek setki razy, znam najdrobniejsze szczegóły, łącznie z numerem buta Benedicta. Kim więc jestem? Nienormalnym człowiekiem? Wasza osobista fangirl zgłasza się do usług. A kim właściwie jest Fangirl?

- Nic mi nie jest. Wróciłem do gry. - Co jest tą grą? [...] - Życie.

Cath i Wren są bliźniaczkami, lecz, jak to zwykle bywa, diametralnie się do siebie różnią. Wren jest szaloną nastolatką z mnóstwem przyjaciół. Cath natomiast to typ samotniczki zakochanej w Simonie Snow, fikcyjnym bohaterze z książek. Plakaty, gadżety z ukochaną postacią i komputer do tworzenia własnych opowiadań doskonale zastępują jej ludzkich znajomych. Teraz obie trafiają do collage’u, ale Cath ma ogromne problemy z zaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. Jej internetowa sława i pewność siebie nie przenoszą się...

katala | 2018-05-21
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Będzie raczej chaotycznie i nieskładnie, ale jakoś nie do końca umiem poukładać myśli w sprawie tej książki.
- Dostałam tę książkę jako przykład książki, która mnie nie zdołuje.
- Racja, nie zdołowała.
- Treści wcześniej nie znałam, choć pozytywne opinie słyszałam (i o książce i o autorce) nie raz.
- Jakkolwiek dziwnie by to zabrzmiało, dużym atutem tej książki są braki.
- Nie ma tutaj nabuzowanych testosteronem męskich obiektów westchnień, któremu nastoletnie ciała niekoniecznie dziewicze kładą się u stóp. Nie ma dziewczyn, którym zabrakło mózgu, a ich życie koncentruje się wokół poszukiwań i pościgów. Nie ma seksu co akurat nie zawsze jest plusem, ale w tym wypadku dziwnie znakomicie pasuje do historii. Nie ma przewijających się przez różne ciała bohaterów potrzeb, których zaspokojenie zaburza funkcjonowanie również psychiczne (w sumie głownie psychiczne).
- Tego nie ma. I w sumie, aż chciało by się zapytać czy to rzeczywiście YA? W sumie nie do tego jesteśmy przyzwyczajone (nie...

| 2016-01-28

Cóż... Po opiniach spodziewałam się jakiegoś WOW! Po okładce spodziewałam się WOW! W ogóle WOW - książka w książce! I owszem, WOW było! WOW, jak to mi nie przypadło do gustu.
Uważam, że Fangirl jest przede wszystkim za długa. Wprawdzie czytanie mi się nie dłużyło, ale miałam wrażenie, jakbym czytała ciągle o tym samym - nie podobało mi się to.
Kolejna sprawa to główne bohaterki. Cath i Wren. O ile Cath była do zniesienia, to Wren niesamowicie działała mi na nerwy.
Prawdę mówiąc, jedyną postacią, która mi się spodobała w 100%, był Levi. Po pierwsze, za jego imię. Po drugie, za jego urok!

Czytałam Fangirl, szczególną uwagę zwracając na wątek przyjaźni występujący w tej książce.
Przyjaźń Cath-Wren: dość skomplikowana, naznaczona wieloma przeciwnościami.
Przyjaźń Cath-Reagen: dziwna, czytelnikowi trudno było się zorientować, kiedy ta przyjaźń się w ogóle zaczęła i czy tę relację można nazwać przyjaźnią.
Przyjaźń Cath-Levi: chyba podobała mi się najbardziej, prosta, urocza, powoli...