Fetyszyzm i kultura. Inna teoria nowoczesności

Tłumaczenie: Mateusz Falkowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Fetischismus und Kultur. Eine Andere Theorie der Moderne
fetyszyzmy, kultura, filozofia
Magdalena

Monumentalna historia zjawiska fetyszyzmu w kulturze, od czasów biblijnych po współczesność. Ukazuje jego uniwersalizację w obszarze masowej konsumpcji, polityki i seksualności. *** Fetyszyzm traktowany jest zazwyczaj jako zjawisko charakterystyczne dla społeczeństw „prymitywnych”, lub jako „perwersyjne” zachowanie pojedynczych jednostek w społeczeństwach rozwiniętych. Hartmut Böhme pokazuje...

***

Fetyszyzm traktowany jest zazwyczaj jako zjawisko charakterystyczne dla społeczeństw „prymitywnych”, lub jako „perwersyjne” zachowanie pojedynczych jednostek w społeczeństwach rozwiniętych. Hartmut Böhme pokazuje jednak, że często to, co na pierwszy rzut oka jawi się jako przynależne do archaicznych i przedoświeceniowych formacji kulturowych, dzisiaj może być odbierane jako coś znanego, swojskiego i aktualnego.

Książka stanowi monumentalną historię zjawiska fetyszyzmu w kulturze, od czasów biblijnych aż po współczesność, która rzuca zupełnie nowe światło na nasze rozumienie nowoczesności. Dla autora nie oznacza ona bowiem końca fetyszyzującego stosunku do rzeczywistości, lecz jego uniwersalizację w obszarze masowej konsumpcji, polityki i seksualności.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/181739/fetyszyzm-i-kultura.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/181739/fetyszyzm-i-kultura.html

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!