Sztuka jasnego myślenia, czyli 52 błędy poznawcze, które lepiej nich popełniają inni

Tłumaczenie: Agnieszka Dąbek-Malczyk
Wydawnictwo: Laurum
DIE KUNST DES KLAREN DENKENS 52 Denkfehler, die Sie besser anderen uberlassen
poradniki

Nasz mózg został przystosowany do życia myśliwego i zbieracza. Dzisiaj żyjemy w całkowicie odmiennym świecie. To prowadzi do systematycznych błędów w myśleniu i działaniu – które mogą siać spustoszenie w naszych finansach, karierze, szczęściu. Ten, kto wie, jak łatwo można się pomylić, jest lepiej uzbrojony. Rolf Dobelli bierze pod lupę najbardziej perfidne „pułapki myślowe”, w które wciąż...

Ten, kto wie, jak łatwo można się pomylić, jest lepiej uzbrojony.
Rolf Dobelli bierze pod lupę najbardziej perfidne „pułapki myślowe”, w które wciąż wpadamy. W ten sposób dowiadujemy się:

dlaczego systematycznie przeceniamy naszą własną wiedzę (a innych uważamy za głupszych niż są w rzeczywistości)
dlaczego coś nie staje się słuszniejsze tylko dlatego, że miliony ludzi uważają to za słuszne, dlaczego trzymamy się kurczowo teorii, nawet jeżeli są ewidentnie błędne
Teksty Rolfa Dobellego nie tylko znacząco wzbogacają nas dzięki ich zawartości merytorycznej, ale także czyta się je z prawdziwą przyjemnością.

źródło opisu: Laurrum 2014

źródło okładki: zdjęcie autorskie

sebbie | 2018-09-16
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 15 września 2018

Książkę Rolfa Dobelli odkryłem jakoś przypadkowo, ot tak przeglądając książki na stronie Empiku. Zainteresowała mnie, sprawdziłem na szybko opinię i zapadła decyzja, że biorę.

Jestem po lekturze "Zasady wywierania wpływu" Roberta Cialdini z którą to książką "Sztuka jasnego myślenia" się w dosyć dużym procencie pokrywa także, doskonała okazja dla przypomnienia sobie kilku zasad. Obie książki merytorycznie są bardzo dobre, chociaż Rolf Dobelli pisał trochę mniej humorystycznie, a na pewno bardziej zwięźle, także jest to dobra pozycja jeśli ktoś chcę tylko powierzchownie liznąć tematu, a następnie zgłębić wiedzę w poszczególnych obszarach.

Samą książkę czyta się dosyć łatwo, ale jednocześnie ciężko by mi było teraz wymienić ze 10-15 zasad tam zawartych, widocznie taki urok takich poradników, a być może wina tkwi we mnie. Chociaż mimo wszystko ogólny pogląd mam na różne aspekty mam i wiem gdzie, jakie i dlaczego dane chwyty są stosowane, albo dlaczego człowiek odbiera poszczególne...

tryni | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Dająca wgląd w nasze stereotypowe myślenie,które jak się okazuje niekiedy wyprowadza nas w pole.W tytule 52 błędy poznawcze ,lepiej niech popełniają je inni,warto ją przeczytać aby do nich nie należeć.W tematyce błędów poznawczych perełka,zwięźle napisana,przystępnym językiem.Zdecydowanie polecam.

Futrzak_bez_futra | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2015, Studia, Poradniki

Sprawdziwszy plany studiów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania mojej uczelni, stwierdzam, iż jest to poradnik kierowany do "ludzi od zarządzania". Ekonomiści mogą się poczuć obrażeni.

Książka pisana przez przedsiębiorcę, który bardzo narzeka na ilość i jakość pracy ekonomistów na świecie - informacja o tym, że jest ich około miliona pojawia się tam trzy razy. Chyba bardzo nie lubi konkurencji - sam zaznacza, że skończył ekonomikę.

Autorowi tylko się wydaje, że opisuje 52 błędy poznawcze. W rzeczywistości jest ich 47, tylko pan Dobelli niepotrzebnie wprowadził kilka rozróżnień. Ma charakter wybitnie skrótowy - ledwo informuje czym jest dany błąd i kiedy został popełniony, niekiedy przytacza historię jego odkrycia. Niektóre błędy zostały wyjaśnione w innych rozdziałach niż te, które im poświęcono. Odpowiedzi na pytanie: "Jak temu zaradzić?" nie brakuje, ale ma się pewien niedosyt - to na ogół jest jedno zdanie w ostatnim akapicie. Nie wiem, gdzie recenzent (prof. dr h. c....