Okładka książki Sztuka jasnego myślenia, czyli 52 błędy poznawcze, które lepiej niech popełniają inni Rolf Dobelli
Rolf Dobelli Wydawnictwo: Laurum poradniki
poradniki
DIE KUNST DES KLAREN DENKENS 52 Denkfehler, die Sie besser anderen uberlassen
Laurum
2014-04-11
2014-04-11
Agnieszka Dąbek-Malczyk
myślenie biznes przesiębiorstwo poradnik zarządzanie ekonomia HR

Bardzo polecam.

Bardzo polecam.

Książka jest popularnym katalogiem typowych błędów, jakie my ludzie wciąż popełniamy i popełniać będziemy w codziennym życiu; chodzi o błędy poznawcze, mające głównie charakter psychologiczny, ale dość często są związane z ekonomią czy matematyką. Jest to dosyć powierzchowna analiza, ale trzeba przyznać że lekko i zajmująco napisana.

Wylicza Dobelli około 60 błędów, nie sposób ich wszystkich omówić, ale dam parę przykładów. Na przykład ciekawy i bardzo rozpowszechniony jest efekt potwierdzenia, według autora ojciec wszystkich błędów poznawczych; jest to: „skłonność do takiego interpretowania nowych informacji, żeby pasowały do naszych już istniejących teorii, światopoglądów i przekonań. Inaczej mówiąc, odfiltrowujemy te informacje, które są sprzeczne z naszymi poglądami.” Spotykam się z tym błędem na każdym kroku, a i sam często go popełniam. Jak go unikać? Autor radzi tu brać przykład z Karola Darwina, który: „już w młodości nastawił się na systematyczne zwalczanie efektu potwierdzenia. Kiedy jego obserwacje były sprzeczne z założeniami, zawsze traktował je szczególnie poważnie.” No cóż, niewielu jest takich...

Ja sam niektóre błędy nawet lubię, weźmy złudzenie kosztu utopionego, które w uproszczeniu polega na tym, że pieniądze bezpowrotnie na coś wydane nie powinny wpływać na nasze późniejsze zachowanie. Gdy się kiedyś chciałem nauczyć nowego języka, to płaciłem z góry za cały kurs (bez możliwości zwrotu),potem gdy mi się nie chciało iść na kolejne zajęcia, to bodźcem była pamięć o tym, że zapłaciłem; to nieracjonalne zachowanie jest właśnie złudzeniem kosztu utopionego.

Najciekawsze w książce jest posłowie, pisze w nim Dobelli, że większość błędów poznawczych można wytłumaczyć ewolucyjnie, bo w sumie niewiele różnimy się od naszych praprzodków, myśliwych-zbieraczy: „Biologia nie pozostawia cienia wątpliwości: fizycznie, łącznie z mózgiem, jesteśmy myśliwymi i zbieraczami w ciuchach od Hugo Bossa”. Co ciekawe, nawet mając świadomość owych błędów, nadal je popełniamy, robi to także i autor, jedynie w przypadku dużych i ważnych decyzji wraca do tej książki i stara się postępować racjonalnie.

Dlatego warto sobie do tego, czasami dosyć monotonnego, katalogu wracać od czasu do czasu i zastanawiać się jakie typowe błędy poznawcze popełniamy. Oraz czy warto podjąć wysiłek, by ich nie powtarzać... Ja na razie wyłapuję błędy poznawcze u innych, to na pewno łatwiejsze i bardziej przyjemne...

Po lekturze Dobellego nabrałem apetytu na bardziej pogłębione dzieła z pokrewnych dziedzin, głównie z psychologii, zresztą pożyteczna bibliografia znajduje się na końcu książki.

Wylicza Dobelli około 60 błędów, nie...

Rolf Dobelli początkowo spisał typowe błędy poznawcze dla siebie, jako listę kontrolną używaną przy podejmowaniu ważnych decyzji zawodowych czy prywatnych. Z inspiracji znajomego w końcu opublikował listę w formie książki. Syntetyczne ujęcie i obrazowe, czasami humorystyczne przykłady czynią lekturę przyjemną. Rozdziały są krótkie (po kilka stron),idealne do czytania w drodze do pracy.

Książkę Rolfa Dobelli odkryłem jakoś przypadkowo, ot tak przeglądając książki na stronie Empiku. Zainteresowała mnie, sprawdziłem na szybko opinię i zapadła decyzja, że biorę.

Jestem po lekturze "Zasady wywierania wpływu" Roberta Cialdini z którą to książką "Sztuka jasnego myślenia" się w dosyć dużym procencie pokrywa także, doskonała okazja dla przypomnienia sobie kilku zasad. Obie książki merytorycznie są bardzo dobre, chociaż Rolf Dobelli pisał trochę mniej humorystycznie, a na pewno bardziej zwięźle, także jest to dobra pozycja jeśli ktoś chcę tylko powierzchownie liznąć tematu, a następnie zgłębić wiedzę w poszczególnych obszarach.

Samą książkę czyta się dosyć łatwo, ale jednocześnie ciężko by mi było teraz wymienić ze 10-15 zasad tam zawartych, widocznie taki urok takich poradników, a być może wina tkwi we mnie. Chociaż mimo wszystko ogólny pogląd mam na różne aspekty mam i wiem gdzie, jakie i dlaczego dane chwyty są stosowane, albo dlaczego człowiek odbiera poszczególne rzeczy właśnie w ten, a nie inny sposób.
Dużo jest wytłumaczeń, przykładów, schematów także jeśli ktoś dużo rozmyśla, analizuje i lubi trochę drążyć temat dlaczego pewne zachowania ludzie są takie, a nie inne to myślę, że tą książką spełni przynajmniej minimum swoich oczekiwań.

6/10

Dająca wgląd w nasze stereotypowe myślenie,które jak się okazuje niekiedy wyprowadza nas w pole.W tytule 52 błędy poznawcze ,lepiej niech popełniają je inni,warto ją przeczytać aby do nich nie należeć.W tematyce błędów poznawczych perełka,zwięźle napisana,przystępnym językiem.Zdecydowanie polecam.

Sprawdziwszy plany studiów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania mojej uczelni, stwierdzam, iż jest to poradnik kierowany do "ludzi od zarządzania". Ekonomiści mogą się poczuć obrażeni.

Książka pisana przez przedsiębiorcę, który bardzo narzeka na ilość i jakość pracy ekonomistów na świecie - informacja o tym, że jest ich około miliona pojawia się tam trzy razy. Chyba bardzo nie lubi konkurencji - sam zaznacza, że skończył ekonomikę.

Autorowi tylko się wydaje, że opisuje 52 błędy poznawcze. W rzeczywistości jest ich 47, tylko pan Dobelli niepotrzebnie wprowadził kilka rozróżnień. Ma charakter wybitnie skrótowy - ledwo informuje czym jest dany błąd i kiedy został popełniony, niekiedy przytacza historię jego odkrycia. Niektóre błędy zostały wyjaśnione w innych rozdziałach niż te, które im poświęcono. Odpowiedzi na pytanie: "Jak temu zaradzić?" nie brakuje, ale ma się pewien niedosyt - to na ogół jest jedno zdanie w ostatnim akapicie. Nie wiem, gdzie recenzent (prof. dr h. c. Ronald Berger) widział w niej zabawne aspekty.

Mimo to książka ładnie o wszystkim informuje. Ale dociekliwy czytelnik musi poszperać głębiej - na przykład w naukach neurokognitywnych.

Bibliografia nieprzyzwoicie skrócona - przydałoby się dopisać do niej odnośnik do jakiejś strony internetowej - czy to wydawnictwa, czy to autora - z pełnym wykazem, jak to miało miejsce w "50 wielkich mitach psychologii popularnej". Nie mam pojęcia, dlaczego wydawca reklamuje "Słownik psychologii" jako polskojęzyczną lekturę uzupełniającą.

• Rozwój osobisty
  • Poradniki