Tajemnica rezydencji Chimneys

Tłumaczenie: Urszula Gutkowska
Cykl: Nadinspektor Battle (tom 1) | Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Secret Of Chimneys
lacerta

Rezydencja Chimneys ma wiele tajemnic... Można pomyśleć, że to świat lat 20. w miniaturze: agenci wywiadu, inspektorzy, żydowscy bankierzy, kanadyjscy awanturnicy i szantażowane angielskie damy. W gąszczu intryg padają dwa trupy. Mordercy szukają dwie grupy śledcze: policyjna i nieoficjalna – goście lorda Cartherhama. Kto zasiądzie na tronie Herzoslovakii? Czy odnajdą się pamiętniki? Kto zabił dwóch tajemniczych osobników? Intryga na wielu poziomach dla wytrawnych czytelników kryminałów.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015

źródło okładki: http://www.agathachristiekolekcja.pl/ksiazki/tajem...»

pawlo124rebels | 2019-07-10
Na półkach: 1 Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2019

Ludzie, co wy macie do tej książki?
Arcydzieło moi państwo. To jest niesamowita intryga,zagadka,tajemnica...
Po prostu Agatha Christie😊

misscherry | 2019-07-09
Przeczytana: 07 lipca 2019

Anthony Cade, znudzony swoja obecna pracą, przyjmuje propozycję swojego starego znajomego. Zgada się wyjechać do Londynu i dostarczyć wydawcy pamiętniki hrabiego Stylptitcha oraz zwrócić listy Virginii Relel. Tuż po wyjeździe orientuje się, że nie będzie to proste zadanie, ponieważ wiele osób nie chce dopuścić do wypełnienia jego misji. Jakby tego było mało, Cade zostaje wplątany w sprawę zabójstwa księcia Michaela Obolovitcha.

Jest to niestety jedna z tych mniej ciekawych powieści Agathy Christie, mimo że historia ma potencjał i na samym początku jest bardzo interesująca. Książka ma zdecydowanie zbyt dużo wątków i postaci, przez co jest trudniejsza w odbiorze. Mogę ją polecić tylko wytrwałym. Tym którzy zaczynają przygodę z Agathą Christie proponuję „A.B.C.” lub „Niespodziewany gość”

Katarzyna | 2019-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2019

Książka z ciekawym wątkiem kryminalnym i ciekawymy bohaterami. Jest to pierwszy tom z przygodami inspektora Battle. Polecam fanom kryminałów i Agathy Christie.

majkabally | 2018-11-09
Przeczytana: 06 lipca 2018

Dobra, niestety kilka miesięcy minęło odkąd ją przeczytałam i nie będę ściemniać, że szczególnie zapadła mi w pamięci. Zapisałam, że dobra, z wykrzyknikiem :)

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Anthony Cade nie należy do ludzi zadowolonych zawodowo. Od niedawna utrzymuje się z prowadzenia wycieczek, w których musi flirtować z kobietami starszymi od niego. Nudzi go to tym bardziej, jeżeli wspomni się przy nim o jego dawnym życiu - pełnym niebezpieczeństw i adrenaliny.

Pewnego razu los się do niego uśmiecha, gdy na jego drodze staje jego dawny przyjaciel, James McGrath. Oferuje mu dobry zarobek i powrót do dawnego ekscytującego życia. Ma za zadanie dostarczyć do wydawnictwa pamiętniki zmarłego hrabiego Stylpitcha, co nie jest taką łatwą sprawą. Wiele organizacji będzie chciało stanąć mu na drodze. Angielski minister George Lomax, któremu również zależy na niedopuszczeniu pamiętników do publikacji, namawia właściciela znanej w wyższych sferach rezydencji Chimneys - Lorda Caterhama, by zaprosił "Jamesa McGratha" na weekend do rezydencji w celu omówienia sprawy. Na to samo spotkanie zostaje zaproszony książę Michael Obolovitch. Już pierwszej nocy książę zostaje...

Ela | 2018-08-09
Na półkach: Przeczytane, A. Christie
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Uwielbiam Agathę Christie ale ta książka jest bardzo słaba. Fabuła nie wciąga, akcja urywana, we wszystkim mnóstwo przypadku, jedyny plus to klimat tamtych lat.

Apfelbaum | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Zaczynając od najważniejszego nie ma w tej książce Poirota, nie ma Pani Marple. Nie jest to powieść typowo detektywistyczna, gdyż pojawia się wyraźny wątek sensacyjny i jest on istotny.

Autorka prezentuję dość naiwną i dobroduszną wizję polityki choć są w powieści oznaki dystansu do takiej wizji. Mamy też morderstwo zagadki i całość choć nie zachwyca jest dobrze przemyślana. Postacie są barwne różnorodne.

Nie umiem się nią zachwycić, ale naprawdę dobrze wchodzi.

lacerta | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Z ogromną przykrością muszę stwierdzić, że "Tajemnica rezydencji Chimneys" zupełnie nie przypadła mi do gustu. Christie wprowadziła wielu bohaterów, a większość z nich wydawała mi się niesamowicie naiwna. Sam inspektor Battle zupełnie zginął wśród pozostałych postaci - był zbyt cichy i zbyt mało charyzmatyczny. Cała historia była zbyt pogmatwana i zupełnie nie mogłam się przy niej skupić, może właśnie przez to fabuła ma dla mnie dużo braków i nielogiczności. Historia zupełnie mnie nie porwała, a więc i na zakończenie nie wyczekiwałam z niecierpliwością.
Mam nadzieję, że już żadna z książek Agathy Christie nie wzbudzi we mnie takiego znużenia i zniecierpliwienia jak "Tajemnica rezydencji Chimneys".

Nocny | 2018-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: styczeń 2018

Przyjemna lektura na 3-4 godzinki. Aż szkoda, że główny bohater nie zostaje na dłużej w uniwersum Agathy Christie choć sama rezydencja Chimneys powraca w jednej z późniejszych książek.
Jako ciekawostka - "Tajemnica..." doczekała się adaptacji filmowej i serialowej.

karocis | 2017-11-03
Przeczytana: 27 października 2017

Uwielbiam książki Agaty ale ta zdecydowanie nie przypadła mi do gustu. Dużo czasu minęło zanim ją przeczytałam.