Królewna Śnieżka

Okładka książki Królewna Śnieżka Manuela Adreani, autor nieznany
Okładka książki Królewna Śnieżka
Manuela Adreaniautor nieznany Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-05-08
2015-05-08
Manuela Adreani

Opiniowanie książek dla dzieci wydawało mi się dotychczas pomysłem dość ekscentrycznym. Cóż, podobno zawsze musi być ten pierwszy raz... W rodzinie pojawił się mały Jaś, a to oznacza, że chyba zacznę regularnie myszkować po regałach z wydawnictwami dla maluchów.

Od komentowania treści bajki się powstrzymam. Primo - jest raczej wszystkim znana, secundo - nie jestem pedagogiem, psychologiem ani jakimkolwiek ekspertem od spraw wychowawczo-edukacyjnych więc omawianie przeze mnie opracowania tekstu lub doboru słownictwa nie ma sensu.

Napiszę tylko, że warstwa graficzna, estetyczna i jakość wydania naprawdę mnie urzekła. Fantastyczne ilustracje (Manueli Adreani),sztywna oprawa, piękna, kojąca kolorystyka, kredowy papier porządnej jakości, fajny, duży format. Rewelacja.

Nowy właściciel książeczki jest jeszcze zbyt mały, by ją przeczytać, właściwie mógłby się nią przykryć, ale na widok obrazków zaczął piszczeć, wywijać piętkami, oblizywać kartki, międlić okładkę, a następnie zapadł w błogi sen z czego skwapliwie skorzystały nieco starsze dzieci i czym prędzej porwały ją do sąsiedniego pokoju. Dorosłe towarzystwo uznało więc jednogłośnie, że sprawiła im frajdę.

Polecam uwadze. Idealna na prezent dla swojego lub cudzego dziecka, a jeśli ktoś stroni od dzieci to nawet tak po prostu do pogłaskania, podotykania i nacieszenia oczu.

Eh, dlaczego kiedyś nie było tak pięknie wydanych książek...

"Królewna Śnieżka" - jedna z najpiękniejszych klasycznych baśni, spisana i wydana po raz pierwszy przez braci Grimm ponad 200 lat temu, doczekała się zachwycającego wznowienia. W tej pięknie wydanej, opowiedzianej na nowo historii, powtórnie mamy okazję spotkać się z dobrze znanymi bohaterami, m.in śliczną i dobrą królewną, siedmiorgiem krasnoludków, dzielnym królewiczem oraz złą macochą i jej magicznym zwierciadłem.

Giada Francia, podobnie jak w przypadku "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" (o którym pisałam tutaj) na nowo opracowała klasyczny tekst jednej z baśni - tym razem braci Grimm, który w tłumaczeniu Ewy Tarnowskiej zyskał świeżość, stał się bardziej przystępny dla dzieci i na nowo pozwala docenić urok tej wyjątkowej i ponadczasowej opowieści - oddziałując na wyobraźnię nie tylko dzieciom ;) Szczerze zachęcam do sięgnięcia po każdy z tytułów wydanych nakładem Wydawnictwa Olesiejuk z przepięknymi ilustracjami Manueli Adreani!

Wielokrotnie nagradzana, zachwycająca swymi pracami włoska artystka Manuela Andreani tworzy w sposób, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Smukła postać Śnieżki o delikatnych rysach i smutnym wyrazie twarzy - tak różna od postaci stworzonej w studiu Disneya - przyciąga uwagę i skłania do refleksji nad nieszczęściem dziewczynki tak ciężko doświadczonej przez los. Co jeszcze się zmieniło względem powszechnie znanej wersji? Giada Francia uczyniła Śnieżkę przede wszystkim nieco starszą niż w pierwowzorze, podkreśliła także magiczne umiejętności macochy i dodała zabawną scenę nadawania imion krasnoludkom przez Śnieżkę. Ale to nie wszystko! Autorka oszczędziła scen makabrycznych dając w zamian m.in. opowieść o balu, który poprzedza zniknięcie tytułowej bohaterki i uprawdopodabnia uczucia księcia, który potem ratuje Śnieżkę.

Wydanie tej książki zasługuje na wielkie brawa i uznanie. Ta piękna pozycja wręcz zachęca do sięgania po nią w celu podziwiania talentu i wyobraźni Manueli Andreani, która z prawdziwą pasją stworzyła obrazy zachwycające ujęciem tematu, niebanalnym sposobem widzenia i wysmakowaną kolorystyką. Dodatkowo zachwyca wielki format książki (25,5x34 cm),oprawa twarda wypełniona gąbką i wysoka jakość kredowego papieru, które w połączeniu sprawiają, że pochłania się ją z zachwytem! "Królewna Śnieżka" jest w stanie zachwycić niejedno czytelnicze serce :) Szczerze polecam jako prezent dla każdego dziecka!

Do tej pory w serii pojawiły się już:
* Pinokio, na motywach powieści Carla Collodiego
* Alicja w krainie czarów, na motywach bajki Lewisa Carrolla
* Czarnoksiężnik z Krainy Oz, na motywach tekstu L. Franka Bauma

Natomiast już we wrześniu do sprzedaży trafią kolejne trzy książki:
* Królowa Śniegu, na motywach baśni Hansa Christiana Andersena
* Piękna i Bestia, na motywach bajki Jeanne-Marie Leprince De Beaumont
* Mały Książę, na motywach powieści Antoine De Saint-Exupery

_____________________________
RecenzjeAmi.blogspot.com

Któż nie zna historii Śnieżki, królewny, którą macocha z zazdrości skazała na śmierć. Ta niemiecka baśń ludowa została po raz pierwszy opublikowana w zbiorze baśni w 1812 roku przez braci Grimm. Pokochały ją dzieci na całym świecie dlatego po dziś dzień na rynku pojawiają się najróżniejsze jej wydania. Niewątpliwie uwagę zwraca najnowsze z nich, posiadające niezwykle urokliwe ilustracje wybitnej włoskiej ilustratorki Manueli Adreani. Duży format w połączeniu z ciekawym, uwspółcześnionym tekstem no i ilustracjami, na które mogłabym patrzeć godzinami czyni tę lekturę prawdziwą perełką w biblioteczce moich maluchów…
Książka pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno, w maju. Niewątpliwie zasługuje na najwyższą ocenę. Bardzo podoba mi się wizualnie, szata graficzna jest niesamowita, ale i tekst ciekawy, napisany w sposób przystępny, buduje w czytelniku napięcie i oddziałuje na wyobraźnię. Takie połączenie pozwala czerpać ogromną przyjemność z czytania i to nie tylko dzieciom. Szczerze zachęcam do sięgnięcia po ten właśnie tytuł ;)

• Dla dzieci
  • Literatura dla dzieci