Przypadkowy mężczyzna

Seria: Kalejdoskop
Wydawnictwo: Muza
Un homme accidentel
besson, literatura francuska,

Narrator, trzydziestoletni policjant z Los Angeles prowadzi spokojne, całkiem go satysfakcjonujące życie: pracuje w Beverly Hills, gdzie bogaci mieszkańcy są strzeżeni przez niezliczone kamery wideo, systemy alarmowe i prywatnych ochroniarzy, kocha swoją żonę i jej włoską rodzinę, a wkrótce ma zostać ojcem. Wszystko zmienia się, kiedy pewnego ranka znajduje na dobrze wystrzyżonym trawniku jednej z rezydencji zwłoki Billy ego Greenfielda, młodego chłopaka, zarabiającego na życie handlem narkotykami i własnym ciałem. W mieszkaniu ofiary znajduje kalendarzyk, a w nim notatkę o spotkaniu z młodym gwiazdorem, Jackiem Bellem, za którym szaleją wszystkie małolaty. Składa mu wizytę, od której rozpoczyna się historia ich namiętnej miłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2009

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=41960

Ytr0001 | 2016-05-25
Przeczytana: 21 maja 2016

„Przypadkowy mężczyzna” to historia tragicznej miłości. Niestety nie ma tu szczególnie dobrze rozbudowanych charakterów postaci (a przynajmniej rozbudowanych na tyle, by mnie, miłośniczkę złożonych i dobrze zrobionych charakterów, usatysfakcjonować), a narracja jest dosyć prosta i z początku irytowała mnie lekko, nie pozwalając w pełni skupić się na książce, jednak jeśli przymknąć na to oko, a oczekiwać rozemocjonowania i stosu zużytych chusteczek higienicznych, to powieść ta sprawdza się doskonale. Wprawdzie gra ona na emocjach w sposób prosty, może nawet trochę tani, ale mimo wszystko podobała mi się i w zły dzień, kiedy pragnie się poczytać smutną, dramatyczną historię, jest ona dobrym wyborem.

Naprawdę się wstydzę, że tak mi się podobała, ale nic nie mogę na to poradzić: historia jest prosta, nieskomplikowana, napisana bez jakichś szczególnych fajerwerków, momentami balansująca na granicy między wyważonym melodramatyzmem a lekką przesadą. Widzę jej zwyczajność przy w gruncie rzeczy solidnym warsztacie i dalej mi się podoba. "Przypadkowy mężczyzna" tak naprawdę ma wszystkie cechy, żeby zostać dobrym czytadłem LGBT - nie arcydziełem, nie powieścią wybitną, ale czytadłem właśnie: zgrabnie napisaną historią o romansie trwającym mimo oczywistych konsekwencji i niebezpieczeństw, jakie wiążą się z relacją policjant-podejrzany, o miłości, która nie zważa na żadne tabu, ograniczenia i zdroworozsądkowe przesłanki.

Na półkach: LGBT, Przeczytane, Francuska

waaaaah... jaka piękna tragedia. cudownie melodramatyczna, o miłości która spada na człowieka nagle i z siłą wodospadu. nie boję się używać egzaltowanych określeń i autor też nie:

"zostawiłem rękę w jego dłoni i w tej sekundzie podpisałem na siebie wyrok śmierci"

"puścił w ruch ruletkę. Czekał w bezruchu by sprawdzić czy wygrał czy wszystko stracił"

"Cały świat między nami.
Znowu.
Albo nie powinniśmy się rozstawać.
Nigdy."

"Przypadkowy mężczyzna" przypomina miejscami "Pokój Giovanniego" Baldwina, z tym że jest dużo bardziej... filmowy, człowiek czuje niemalże wilgotne powietrze znad oceanu, a kabriolet spider to już można sobie nawet obejrzeć.

Pisząc o uczuciach językiem prostym i niewyszukanym, a jednocześnie pięknym pełnym subtelności Besson trafia w sedno i doskonale oddaje targające głównymi bohaterami emocje.

No i ta ostateczna konstatacja, że warto było i nie żałuję niczego i że jakby powiało zdrowo tobym jeszcze raz pofrunął, "bo miałem całe szczęście, jakie...

hiliko | 2010-10-02

Głównym bohaterem książki jest trzydziestoletni policjant z Beverly Hills. Prowadzi on spokojne życie - ma dobrą pracę, żonę, wkrótce ma zostać ojcem. Wszystko zmienia się, gdy któregoś ranka znajduje na trawniku jednej z rezydencji chłopaka będącego dilerem i męską prostytutką. Śledztwo prowadzi do Jacka Bella - znanego i podziwianego gwiazdora. Już pierwsze spotkanie rozpoczyna natłok zaskakujących spraw i emocji. Od tego czasu wszystko się zmieni...

Nie jest to żaden kryminał - wątek śledztwa jest tu praktycznie epizodem. W tej książce chodzi właściwie o zupełnie inny temat - homoseksualizm.

Nastrój książki jest ponury i duszny. Besson, jak zauważyłam, ma krótki i zwięzły styl. Nie bawi się w opisy krajobrazów czy postaci. Stwierdza fakty, a czasem powraca do przeszłości bohatera. Ma bardzo specyficzne pióro. Postępowania niektórych bohaterów trudno było mi zrozumieć. Niektórych może to irytować - mnie nie. Ciekawa jestem, czy jest to reguła u pisarza - na pewno to...

Ensui-Szyszka | 2015-06-27
Na półkach: 2015, Przeczytane, LGBT, XXX
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Krótka opowieść na jeden wieczór. Wszystko tam jest poszatkowane, rozdziały, dialogi, postacie... To sprawiło, że całość wydała mi się sztuczna. Miejscami bohater jest strasznie patetyczny. Nie czuję, żeby pomiędzy nimi była jakaś chemia, nie rozumiem postępowania bohaterów.

GrzesiekLepianka | 2016-09-05

O zaskakujących przypadkach, które nie są zaskakujące. O seksualności, która może być zagadką. O namiętności, która może zabijać. Ta krótka powieść to literatura popularna i schematyczna, ale za to jak sprawnie napisana i wciągająca. Besson udowadnia, że nie trzeba odkrywać Ameryki, by pisać o nagłych porywach serca i porywać czytelnika. Genialne opisy emocji bohatera - głębokie i obrazowe, a bez nadmiernego eksponowania ekwilibrystyki słownej.

Monika | 2014-06-19

Książka gigant. Nagromadzenie w jednym miejscu mnóstwa prawdziwie-prostych zdań o miłości. Prosty język, prosta fabuła, trudna miłość. Kupiona przypadkowo, stała się ulubioną.

Algoforos | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Na trawniku jednej z rezydencji w Beverly Hills porzucone zostają zwłoki młodego chłopaka do towarzystwa. Ze znalezionego przy nim notesu wynika, że w dniu morderstwa miał umówione spotkanie z Jackiem Bellem - aktualnie święcącym triumfy gwiazdorem filmowym. Prowadzący śledztwo porucznik udaje się do domu aktora, by go przesłuchać. Owocem tego spotkania będzie trudna do wytłumaczenia wzajemna fascynacja obu mężczyzn. Czy Jack rzeczywiście przyczynił się do śmierci prostytutki? Jak wiele dla tego romansu będzie gotowy poświęcić policjant, którego kariera świetnie się rozwija, a kochająca żona właśnie spodziewa się dziecka?

"Miłość potrafi korzystać z najgorszych pułapek. Z tych najmniej szlachetnych. Z tych najrzadszych. Wykorzystuje przypadkowe sytuacje" - napisał kiedyś Jean Genet, ikona literatury gejowskiej. Te słowa idealnie oddają książkę Bessona.

To dość depresyjna opowieść, przepełniona charakterystyczną dla autora melancholią i rozpamiętywaniem minionego czasu,...

Dobrze napisana, zgrabnie, szybko się czyta. Mam tylko parę uwag:
- dlaczego każda książka o męskich uczuciach do innych mężczyzn musi kończyć się tragicznie? Nie musi. Jak ktoś zna książkę z dobrym zakończeniem, niech da mi znać.
- dlaczego kiedy mowa jest o uczuciu mężczyzny do drugiego mężczyzny to jest to traktowane jako skrzywienie albo perwersja (nawet przez głównego bohatera co jest absurdalne samo w sobie)?
- dlaczego takie zachowanie zawsze musi być wynikiem przeżyć z dzieciństwa (np obmacywania chłopca przez staruszka w sklepie)
- dlaczego mężczyznami zakochującymi się w innych mężczyznach muszą być osoby po przejściach, albo po narkotykach, albo jakieś dziwne? Przecież wiadomo, że te rzeczy nie są warunkiem kochania osoby tej samej płci.

Czekam na książkę gdzie facet po prostu wie, że podobają mu się mężczyźni i nie jest to ani zboczenie, ani wypaczenie, on wie że wszystko jest z nim w porządku - po prostu takie są jego preferencje. Akceptuje to i cieszy się życiem....

papatka91 | 2016-10-20

Historia krótka i prosta, ale to jej wielki plus.
Akcja niby nie zapierająca tchu w piersiach, ale zaciekawia, intryguje.
Zakończenie - fenomen!
Bohaterowie po prostu są, nikt nie rozwodzi się zbytnio nad nimi, nie analizuje ich dogłębnie, nie tworzy swoistych portretów psychologicznych (w tym przypadku to też plus).
To, co niezmiernie mnie zaskakuje, to sposób w jaki autor opisuje uczucia i emocje. Jak rysuje miłość w odcieniach melodramatu. Bez zbędnej otoczki, nadmiernej przesady. Po ludzku.