All the Birds, Singing

Evie Wyld Wydawnictwo: Vintage literatura piękna
Vintage
2015-01-06
2015-01-06

Okładka książki Reader, I Married Him Joanna Briscoe, Tracy Chevalier, Emma Donoghue, Helen Dunmore, Esther Freud, Jane Gardam, Linda Grant, Kirsty Gunn, Tessa Hadley, Sarah Hall, Susan Hill, Elizabeth McCracken, Nadifa Mohamed, Audrey Niffenegger, Patricia Park, Francine Prose, Namwali Serpell, Elif Shafak, Lionel Shriver, Salley Vickers, Evie Wyld
Reader, I Marr... Joanna Briscoe, Tra...

Zalety:
+narracja,
+fabuła,
+bohaterka,
+klimat,
Wady:
-zakończenie mi się nie podobało,
-epizody w Australii były nieco zbyt słabo wyeksploatowane,

W książce zawarta jest historia Jake Whyte, dziewczyny która przez część życia mieszkała w Australii, potem uciekła przed traumatyczną przeszłością do Wielkiej Brytanii, gdzie założyła farę owiec, na której nieznany sprawca/stworzenie morduj jej podopiecznych.
Narracja jest prowadzona dwutorowo, zaczyna się od rozdziału w UK, potem co drugi jest w Australii. O ile te w Europie są liniowo opowiadane, w zasadzie dzień po dniu, o tyle te w Australii, to skoki coraz bardziej do tyłu w przeszłość bohaterki. W Australii jest po prostu ponura młodość, która potem nawiedza bohaterkę w Europie w formie trochę takiego Ghost Story.
Postaci nie ma za wiele, ale dwójkę głównych bohaterów, nawet polubiłem.
Atmosfera w książce jest raczej ponura i nieco przygnębiająca- w Europie budowana przez nieznane stworzenie mordujące owce na farmie i przygnębiającą pogodę, a w Australii jakieś wykolejone społeczeństwo i ponurą młodość. W paru momentach jest nieco więcej napięcia.
Czyta się dość łatwo, szybko i przyjemnie, fabuła jest całkiem ciekawa, ale niestety zakończenia, albo nie zrozumiałem, albo było na szybko, gdyż było nieco zbyt niejasne dla mnie.
Pamiętam że znalazłem ją kiedy szukałem czegoś podobnego do "Tonącej Dziewczyny", nieco się zgodzę, ale nie do końca, gdyż tematyka i fabuła są inne (np.: nie ma mniejszości seksualnych),ale ma w sobie coś podobnego.

Zalety:
+narracja,
+fabuła,
+bohaterka,
+klimat,
Wady:
-zakończenie mi się nie podobało,
-epizody w Australii były nieco zbyt słabo wyeksploatowane,

Dodaj cytat z książki All the Birds, Singing