Pensjonat na wzgórzu

2008-11-10
2008-11-10
Małgorzata Żbikowska

1977

Ot, książka dobra na stanie w korkach!

Ot, książka dobra na stanie w korkach!

Czytając opinie, myślałam, że książka mi się nie spodoba, jednak nie było tak źle. Obyczajówki dla mnie mają taki swojski, spokojny klimacik. Ta opowieść zawarta jest w bardzo krótkich rozdziałach, a z każdym historia idzie do przodu, i to całkiem zwinnie. Nie ma zapychaczy ze zbędnych opisów i wszystko wnosi coś ważnego do opowieści.
Jakie są dla mnie minusy? Jednym z nich jest reakcja Genevieve na spotkanie Christiana po latach, a właściwie jej brak. No, bo niby bardzo przeżyła zdradę, po której się posypała, a potem gadała z nim w sumie jakby nigdy nic i spotykała się z nim na luzie. Chyba że zachowała się tak dlatego, że przepracowała traumę z psychologiem, ale to i tak (jak dla mnie) powinna zachowywać się jakoś bardziej powściągliwie, a nie w sposób taki, że sobie przeprosił, a ona jakby powiedziała "aaa, dobra. Jak tak, to spoko" i umawiała się z nim dalej, jakby spotykała się po latach z dawnym przyjacielem, z którym straciła kontakt, a nie z gościem, który ją zdradził.
Drugi minus? Oj, błędy. Jestem na nie mega wyczulona. Kurła, błędy takie, że w wydawnictwie chyba brakuje kogoś, kto by trzymał nad tym pieczę. Było gubienie słów, błędy ortograficzne, literówki, noo, wstyd. Serio, opowieść czytało mi się fajnie, ale nóż mi się w kieszeni otwierał na widok tych błędów. Rozumiem, że się zdarzają, ale bez przesady...

Jakie są dla mnie minusy? Jednym z nich...

Piękna historia, która jak najbardziej mogła mieć swoje odbicie w rzeczywistości.
Postacie nie są wybielone. Pokazane zostały ich wady i zalety, a przy tym muszą się oni zmagać w własnymi kompleksami i demonami z przeszłości.
Genevieve zostaje poniekąd zmuszona postępowaniem matki do zajęcia się rodzinnym pensjonatem.
Dziewczyna wkłada w to dużo pracy i serca, by przywrócić go do dawnej świetności. A przy tym całą rodziną zwali się jej na głowę.
Pewnego dnia w Angel Sands zjawia się przystojny architekt.
Nadszedł więc czas, by rozliczyć się w przeszłością i dawną miłością. Minęło kilkanaście lat od kiedy ostatni raz widziała Christiana.
Co z tego wyniknie?

Dziewczyna wkłada w to dużo pracy i serca, by przywrócić...

Miłe czytadło

Miłe czytadło

Wciągająca, romantyczna, lekka i przyjemna do czytania.

Wciągająca, romantyczna, lekka i przyjemna do czytania.

Od dawna chciałam przeczytać jakąś lekką książkę, a mój wybór padł właśnie na tą, ponieważ dostałam ją w chillbox'ie.
I zdecydowanie okazała się lekką lekturą, która nie przysparza problemów w czytaniu. Język nie jest niezwykle poetycki i metaforyczny, ale bohaterowie są dobrze nakreśleni. Czytelnik nie ma problemów ze zrozumieniem uczuć żadnego z nich, portret psychologiczny został dogłębnie przemyślany przez autorkę.
Sam pomysł fabuły nie jest niczym rewelacyjnym, właściwie tak jak w tego typu lekkich książkach: kobieta z problemami, dwóch mężczyzn, do końca nie wiadomo co i jak, przy okazji wzbudzające nieco strachu wydarzenia w których pomagają jej Ci mężczyźni, trochę smutnych wydarzeń, ale wszystko oczywiście zmierza ku dobremu zakończeniu. Jak dla mnie nieco zbyt oczywiste i nieco zbyt prosto powrót do relacji z Krystianem nastąpił. Oczekiwałam mimo wszystko czegoś więcej.

Pierwsza moja pozycja tej autorki. Bardzo, bardzo nudna książka. Męczyłam się z nią. Niby dużo postaci, różne wątki, ale w moim odczuciu na siłę. Naciągane problemy głównej bohaterki, dziwna nieobecność matki. Autorka stała się zaznaczyć rolę babci, ale nie do końca jej się udało.

Przeczytałam, ale było ciężko.

Przeczytałam, ale było ciężko.

100/2015
= Pensjonat na wzgórzu (Paradise House)

100/2015
= Pensjonat na wzgórzu (Paradise House)

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki ale wiem na pewno że nie ostatnie :) Książka fajna ,lekka i bardzo miła do czytania. Gorąco polecam :)

Miło jest czytać książkę z której postaciami możemy się utożsamić. Właśnie dlatego Genevieve stała się dla mnie niezwykle bliska choć jest ona jedynie wytworem wyobraźni autora. Mogłam utożsamić się z większością jej zachowań czy myśli i uczuć siedzących w środku. I to sprawiło, że książka tak bardzo mi się spodobała. Wciągnęła mnie tak, że zaczynając czytać o poranku skończyłam dopiero wieczorem gdy dotarłam do ostatniej kartki, czując żal że historia właśnie się kończy.
Co mogę o niej powiedzieć? Jest świetna. Zarazem smutna i wesoła, nieco zakręcona i poważna. Chyba wszystkie uczucia zdążyły przewinąć się podczas czytania. Mimo, że to zwykła powieść pewne zdania w niej zawarte dały mi sporo do myślenia.
Książka o ludzkich problemach, dylematach, zawodach, miłości, przyjaźni, nienawiści ale również spełnianiu swoich pragnień i otwieraniu się na świat, ukazanych w zwykłym, codziennym życiu.
Cóż, polecam.

• Obyczajowe