literatura
literatura piękna

`Obce twarze` to pełen odniesień do historii, filozofii i literatury quasi-poetycki monolog Keraja, polskiego nauczyciela niosącego kaganek oświaty na zapomnianych przez świat stepach Kazachstanu. To jednocześnie skrząca erotyzmem na wpół biograficzna powieść o styku młodości z dorosłością w zaściankowym i zamkniętym środowisku, przesiąkniętym z jednej strony posowieckim duchem bezbożnictwa, z drugiej zaś autorytarną religią. Niech was jednak nie zwiodą geograficzno-polityczne szczegóły. Są one jedynie pretekstem do przedstawienia historii uniwersalnego i odwiecznego poszukiwania sensu istnienia w świecie, w którym, jak mówi narrator: `rodzimy się absurdalnie bezbronni, żyjemy absurdalnie naiwni i umieramy absurdalnie bezsensownie`.

źródło opisu: Warszwska Firma Wydawnicza 2015

źródło okładki: Warszwska Firma Wydawnicza 2015

Staszek | 2015-06-14

Jest to proza społeczno-obyczajowa, chociaż niedająca się zamknąć w pewne ramy czy schematy. Ogólnie przygnębiająca wizja świata. Czy właśnie w takim świecie żyjemy? Absurdalnym, fikcyjnym, pełnym bólu i nielogicznym?

Bohaterowie toczą między sobą dyskusje z pogranicza filozofii. Właściwie nie ma tu autentycznej dyskusji filozoficznej, możne dwa mini wykłady i pewne dywagacje, które uwypuklają mizerną wartość świata, w którym przychodzi nam funkcjonować.

Narrator zakochany bez pamięci w piętnastolatce, która go ignoruje, Jednoręki ze swoimi proroctwami i chaotycznym poszukiwaniem miłości i zrozumienia, Galem uwikłany w demony przeszłości, inteligentny i tragiczny, próbujący wydostać się z nałogu oraz kobiety albo dziewczyny młode i nieświadome tego, że z góry zostały skazane na niepowodzenie. Żadna z nich nie będzie szczęśliwa. Fatum, albo zła karma i nawet nie rzecz w tym, że postępują niemoralnie, bowiem nie było żadnej możliwości na szczęście.

Autor właśnie taki świat nam...

Piotr | 2015-06-14

Właściwie nie czytam nowości, gdyż gustuję w literaturze sprawdzonej. Do przeczytania tej powieści namówił mnie kolega, który pracował w Kazachstanie jako nauczyciel. Powieść bardzo oryginalna, dla wymagającego czytelnika, dla ludzi wyrobionych literacko, kochających literaturę. Jest to powieść o młodzieży lecz skierowana do dorosłego czytelnika. Podejrzewam, że wiele z tych postaci, albo wszystkie mają swoje pierwowzory. Losy powieściowych bohaterów są w pewien sposób wzorowane na przeżyciach autentycznych ludzi, którzy pracowali w Kazachstanie. Fantastyczna dla imigrantów, gdyż pokazuje pokolenie wykształconych trzydziestolatków oderwanych od ojczyzny.

Patryk | 2015-06-14

Powieść bardzo mi się podobała. Właściwie najważniejsze wydarzenia rozgrywają się w monologach i wypowiedziach poszczególnych bohaterów. Jeżeli ktoś oczekuje powieści konwencjonalnej to się zawiedzie. Tutaj nie ma dialogów, które służą do przekazywania "codziennych" informacji, gdyż one wszystkie kreują jakiś obraz rzeczywistości otaczającej bohaterów, a czasem odnosi się wrażenie, że są rozmową bohatera z czytelnikiem. Trochę przypomina "Grę w klasy" Cortazara. Co prawda narrator jest nauczycielem, jednakże powieść nie traktuje o pracy nauczyciela z dziećmi czy młodzieżą. Wydaje się, że mógłby równie dobrze być handlarzem czy biznesmenem. To opowieść o ludziach, o ich przeżyciach, troskach i pragnieniach. Wszystko inne jest jakby statycznym tłem, oprawą, sceną, na której owi bohaterowie mogą występować i opowiadać nam swoje historie.

Patrycja | 2015-06-09

Jejku, cudowna!!! Niesamowity styl, coś jakby poezja pisana prozą. Kunsztowne dialogi, bardzo treściwe. Jednak trudna i pogmatwana fabuła.
Wszystko mi się pokiełbasiło, kto o kim, kiedy i gdzie? Tyle imion i takie dziwaczne. Chyba nie dla młodzieży. Jednak nie żałuję. Ten styl!!! Gorąco polecam.

oko | 2015-06-09

Książka bardzo pouczająca, miejscami zabawna. Napisana niezwykle pięknym językiem. Trochę za dużo postaci, trzeba wracać i doczytywać. Rzeczywiście wiele odniesień do literatury, religii, filozofii, ale trzeba się na tym znać, wyłapać, skojarzyć i zrozumieć. Ten gość o imieniu Krzysztof zapewne w ogóle jej nie czytał, przekartkował tylko. Ptasi móżdżek, nic dodać i nic ująć. Polecam wszystkim nieprzyj..., mającym trochę oleju w głowie.

Krzysztof Baliński | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

Rozczarowała mnie ta książka. Powód jest jeden spodziewałem się czegoś lepszego po książce reklamowanej jako literatura, która ma w sobie odniesienia do filozofii. Oczywiście, że one są, ale nie ma znowu tego tak wiele. Książka sprowadza się do tego, że istnieją filozoficzne spekulacje o dupie maryni stosowanej. Najczęściej tego typu rozważania są robione w barach przy trunkach wysoko procentowych w stanie wyraźnie wskazującym na spożycie alkoholu. Autor postanowił napisać książkę, której czytanie dla mnie to była stratą czasu.

Oczywiście, że można tu wejść w spekulacje, że jest jakiś system i te opisy literackie są metaforą tego systemu. Recenzent książki zatytułowanej "Obce twarze" jeśli chce może zastanowić się, czy nie ma tam rozważań natury egzystencjalnej. Zastanowić się trzeba czy warto spróbować znaleźć w tej książce pytania o sens życia. Jasne, że na podstawie tej książki można wejść rozważania etyczne dotyczące moralności, religii, filozofii. Tylko po co? Jak...